1 éves kortól

1 éves korától...



Itatópohár
Talán ez okozza a legtöbb fejtörést, utána nézést és mászkálást eddig. 
Amikor már úgy látod, kezdene önállóan inni, fogni szeretné a poharat magának miközben iszik, vagy a Ti poharatokból követeli, hogy csak abból hajlandó inni, akkor célszerű venni neki olyan itató poharat, amiből tud egyedül is.
Na ez az, ami nem mindegy milyen. Rájöttem pár fontos szempontra, ami szerint érdemes nézni, különben sok felesleges kacatot halmozhatsz fel te is, mire rájössz hogy mégis csak a legdrágább a jó. 

Szempontok: 
-Legyen kupakja, ha elmentek sétálni vagy utazás közben le lehessen zárni. 
-Legyen KEMÉNY a szopóka része, különben a kis vámpír úgy lerágja az itató részt, hogy aggódhatsz nem e nyelt le belőle. Vagy addig addig próbálgatja az itató pohár gyenge pontjait, míg rá nem jön hogy a szopóka rész benyomható, és hiába cseppmentes a pohár ha össze van szerelve, de így már folyni fog belőle a víz szabadon, miután benyomkodta játékból.
Tehát a szopóka részre érdemes nagy odafigyelést és hangsúlyt fektetni.
-Legyen 2 füle, hogy meg tudja fogni.
-Legyen csavaros a teteje, ne csak rányomkodós, különben amint az asztalhoz vágja, lejön a teteje és szintén folyik a víz mindenfelé főleg ha még csapkodja is a poharat közben.
-Ne tudja az itató/szopóka részt benyomni az ujjaival, legyen jól odarögzítve és kemény, ne puha anyagból. A fiam erre is rájött, és amint benyomta az amúgy cseppmentes pohár tetején lévő puha itató részt, szintén ömlött a víz mindenfelé ahogy játszott vele és így ivott utána belőle.

Mivel sokáig nem tudja, hogy meg kell dönteni rendesen hogy jöjjön is belőle az innivaló, legjobb lenne talán a szívószálas. Viszont a szívószálas pohárból még ilyen pici korában nem tudja, hogy szívnia kell és jön a víz vagy innivaló. 
Úgyhogy marad az idő, hogy majd  csak megtanulja felemelni a poharat vagy megdönteni rendesen. Addig is itasd te is külön, hogy biztos elég folyadékot igyon amíg meg nem tanulja egyedül.

Sima pohárból is tud ám inni elég korán, de a fele mellé fog menni és nem vidám minden alkalommal ezért átöltöztetni, úgyhogy én még maradok az itató pohárnál, úgy látszik kötelező átvezető a cumisüveg és a pohár között.
Ezek a szempontok alapján a leginkább megfelelőnek tartom az Avent varázsitatós poharakat, az egyik leghíresebb és legdrágább márkát. 
Na ebből eddig sehogyan sem tudta a vizet kifröcskölni, állja az üveg az ütést, rázást, fejjel lefele állítva sem csöpög belőle a víz, úgyhogy ez az egy vált be szemben 7 másik márkájúval, amik most a szekrényben pihennek...

Legkésőbb 1 éves korában már célszerű minden cumisüveget itatóra cserélni, de ha nem akarsz ennyit költeni, az Aventnél pl. kompatibilis minden tartozék, így elég a cumisüveghez venned fogantyút és szopókát és máris át tudod alakítani pohárrá elvileg. Csak láttam, hogy valaki így oldotta meg, én nem próbáltam. De ezzel a megoldással nem biztos hogy ugyanúgy csepegés mentes lesz az új pohárka, ha átalakítod. Ez nem egy rossz dolog, ha beválik, az sem hogy kapásból 2 db van 1 csomagban, ha kiegészítőt veszel végül, viszont így is van ára azért. 

Aztán lehet, hogy a kislányok vagy nyugisabb kisfiúk nem okoznak ennyi fejtörést és egyszerűbb itatóból vagy akár sima füles pohárból is szépen isznak egyedül és csak mi vagyunk ilyen szerencsés helyzetben hogy a paletta összes poharát végig próbáltuk, mire megtaláltuk az ideálisat.
Ha hagyná fiam, hogy itassam egyszerűbb fajtából, nem is mérgelődtem volna ezzel a témával ennyit, de makacs és ő szeretné egyedül, úgyhogy végre teljesült a kívánsága.

Ami nekünk bevált:
Philips Avent


Táplálkozás
Ha nem volt eddig semmilyen probléma, akkor most már bármit ehet, amit ti is esztek. A tápot leválthatja a tehén tej. Most már nincs tiltó listán semmi, azért arra figyelj, hogy túl fűszeres vagy zsíros ne legyen amit eszik, nehogy megterhelje a pociját vagy fájjon neki. Mi gond nélkül át tudtunk szokni a tehén tejre, nem okozott gondot. Napi fél liter tejterméket el kell fogyasztania, és napi 5x étkezés az ajánlott. 

Vitamin
A d3 vitamint 4 naponta adni kell még, egészen 6 éves koráig. Én télen még narancsot, mandarint is adok a c vitamin miatt, akár csavarva. Imádja bármilyen gyümölcs levét vagy magát a gyümit fiam, így ez nem okoz gondot. Multivitamin szirupot is adunk neki, korának megfelelően adagolva. 

Levegő páratartalom
Távfűtéses lakásban lakunk, így muszáj télen párásítanunk. Leginkább betegség megelőzés szempontjából, pl. a krupp vagy szamárköhögés ha nem vírus okozza így megelőzhető. Ha nincs párásítótok, elég ha vízzel teli edényeket helyezel ki, a legjobb ha fűtőtestre vagy közelébe. Csak fiad/lányod el ne érje... 

Oltás
1 éves korában kapott kérésünkre agyhártyagyulladás elleni védőoltást. Receptre írta fel a gyerek orvosunk és tb támogatás jár rá, így minimális pénzbe kerül. 
Ebben az évben aktuális védőoltások még 15 illetve 18 hónaposan lesznek, de ezek kötelezőek, nem szabadon választhatóak.


Éjszakai ébredések
- lehet a foga miatt, hogy jön a következő. Vagy már ki is bújt, de még nem teljesen (rágófog) és ezzel nagyon megszenved szegény napokig is. Ilyenkor sírva ébred, akár óránként. Foggél vagy fájdalom csillapító szirup, kúp segít csak ne sűrűn add!
- szomjas. Megitatod, már alszik is vissza, nem sír.
- Melege van vagy fázik. Ezt Te tudod évszakból és szoba hőmérsékletből megállapítani, hogy fennáll e valamelyik. Illetve be van e izzadva.
- Van kedvenc alvókája és nincs vele éppen mikor felkel. 1 éves kora óta van egy kedvenc plüsse, amit visz mindenhova és amikor felkel és nincs vele, elkezd sírni amíg meg nem kapja vagy találja. Enélkül el se alszik semmi mással.
- Kiesett a cumija a szájából és amint visszarakod alszik tovább.
- Sok a pisi a pelenkában és ez kényelmetlen, kellemetlen neki, ki kell cserélni.


Nálunk ezek a problémák szoktak felmerülni, mikor felébred és nem alszik vissza magától vagy sírva kel. Ezek a dolgok mindig megoldják végül a gondot és visszaalszik kis kézben ringatás után (pár perc) vagy akár magától miután megnyugodott és lefektetjük.

Fogzás
Ilyenkor 1 éves kora körül jön ki elvileg a 4 kisőrlő ami eltart 15 hónapos koráig. Pár napig, rosszabb esetben 1-2 hétig nyugtalanul fog aludni, többször felkelhet éjjel inni kérni vagy keservesen sír mert fáj neki. Ha végig próbáltál mindent és még mindig nem tudtad megnyugtatni, akkor jöhet a fájdalom csillapító kúp vagy szirup. Csak ne vidd túlzásba, 4 napon túl nem szabad használni és túl se adagold! 
Ezek a fogak nehezebben bújnak ki teljesen, mert ugye nagyobbak mint az elsők, ezért kicsit elhúzódhat mire újra nyugisan alszik. De akkor se ijedj meg, ha még csak az első fogak jöttek ki, néhány ismerősöm babája 1 éves korában még csak 2-3 foggal rendelkezik, ez mindenkinél más úgy látszik.
Így egy jó kis táblázat, átlagosan hogyan és mikor jönnek ki a fogak:

A tejfogak az alábbi sorrendben bújnak ki:

- 6-7 hónapos korban: négy metszőfog

- 7-9 hónapos korban: további négy metszőfog

- 10-14 hónapos korban: négy kisőrlő

- 15-18 hónapos korban: négy szemfog

- 2-3 évesen: négy nagyőrlő


Játékok
1 éves korában amit imád és bevált:
Golyópálya. Ezzel van el a legtöbb ideig, dobálja be lukon a golyókat amik egy pályán végiggurulnak, imádja nézni és dobálni. Már 10 hónapos kortól lehet neki venni, van olyan amibe kapaszkodva felállni tud megtanulni, azt már korábban is adhatod neki. Ilyen pl a fisher price zsiráfos golyópálya.

Fisher Price

Illetve még szereti a guruló dolgokat, mint golyó, labda, vonat, autó...
De bármelyik játékboltban annyi de annyi választék van és minden dobozon szerepel, hogy mikortól ajánlott adni neki a játékot, mennyi idős kortól.
A kismotor is bevált, imádja. A karikákat imádja pörgetni, dobálni, forgatni a földön, a golyókat is, labdát is. Minden leköti, és ha van kedvenc játéka akár fél órát is eljátszik már egyedül. Persze sokszor odavisz még maga mellé hogy együtt játsszunk. A 1,5 éves kortól való lego és megablocks is nagy kedvence.

Mega Bloks
Lego Duplo

Cumi
Nem gondoltam, hogy ilyen egyszerű lesz leszoktatni róla.
1,5 éves korában elöregedett minden cumi itthon és hoztam haza újakat. Ugyanolyan színűt, formájút, de mivel új volt, mégse ízlett neki, kiköpte.
Napközben így alig fogadta el, amikor nagyon sírt megkapta, de amint lehiggadt, már köpte is ki. Éjjel még azért elfogadta, de elkezdte szétrágni. Akkor már csak éjjelre kapta, nem akartam naponta újat venni neki.
De mivel szétrágta az újakat mind, éjjelre nem maradt más, mint a latex anyagú cumi, ami olyan színű és formájú mint az eddigiek csak más anyagú, nem szilikon, hanem latex. Ez volt már csak itthon. Ezt meg el se fogadta már, így szépen elaludt cumi nélkül és az ő döntése és finnyássága miatt nagyon hamar, váratlanul leszokott a cumizásról. Ennek csak örültem, mert állandóan a szájában lógott kezdetektől és azt hittem nehezebb lesz leszoktatni, de végül leszokott ő magától.
Úgyhogy nekünk a cumi váltás, az új cumik íztelensége hozta meg az eredményt.
Persze néhány hétig nyűgösebb volt a szokásosnál, de hiába kínáltuk, nem fogadta el, így az alvó állatkáját néha rágcsálta, illetve a kezét is néha megtalálta de nem volt jellemző és erről is szépen leszokott teljesen. Viszont mióta a cumiról leszokott sokkal többet eszik, nassol, rágcsál, de nem hízott meg ettől, csak feltűnt nekem.



Mikor mit csinált először a fiam
(folytatás)


Amit először csinált Amikor csinálta Mennyi idős volt akkor





Dumál egész nap a saját nyelvén mintha tényleg beszélne 2011-10-03 12 hónapos
Kimondja hogy anyu szépen 2011-10-07 12 hónapos
Kimondja hogy nem és úgy látszik akkor amikor úgy is gondolja hogy valamire nemet mond 2011-10-08 12 hónapos
Puszit küld, cuppant 2011-10-13 12 hónapos
Át próbál vágni különböző trükökkel hogy kiosonhasson a konyhába vagy nyomkodja a hifit. Rafinált. 2011-10-13 12 hónapos
Térden csúszva közlekedik nem mászva úgy hogy a másik lábára rááll, elég viccesen néz ki 2011-10-13 12 hónapos
Játszik a baba puzzle-al, helyre teszi a nagy darabokat a táblán 2011-10-24 12 és fél hónapos
Kezd építeni, 2 poharat egymásra rakta és a 2 kockát is ügyesen. 2011-10-25 12 és fél hónapos
Már az összes formát ügyesen megkeresi és berakja a helyére 2011-10-20 12 és fél hónapos
Kijött a 9. foga felül a jobb 4. 2011-10-27 12 és fél hónapos
Kérésre táncol, hozza a kutyáját, megkeresi és berakja szájába a cumit, kéréseket teljesít és érti, kérésre integet stb 2011-10-23 12 és fél hónapos
Már csak térdelve közelkedik nem csúszva hogy húzza a maásik lábát 2011-10-23 12 és fél hónapos
Elindult, 1-2 métert megy egydül kapaszkodás nélkül, fel is vettük. 2011-10-30 12 és fél hónapos
Le tud mászni egyedül ágyról, fotelról tolatva 2011-11-02 13 hónapos
A baba legót elkezdi használni, elemeket összerakni meg szétszedni 2011-11-09 13 hónapos
Sokat megy már kapaszkodás nélkül, egy szobát átsétál 2011-11-09 13 hónapos
Egész lakásban csak sétál fel alá egész nap 2011-11-13 13 hónapos
Kijött a 10. foga felül balra a kisőrlő

Feláll kapaszkodás nélkül egyedül magától guggolásból vagy mászásából amikor akar 2011-11-17 13 és fél hónapos
Visszapakolja, amit levesz a polcról, de csak ha másé és nem játék. 2011-11-30 13 és fél hónapos
Óvatosan letesz mindent miután megnézte, nem eldobja 2011-11-30 13 és fél hónapos
Már szót fogad, nem piszkálja amit nem szabad, vagy engdélyt kér előtte hogy lehet-e 2011-11-30 13 és fél hónapos
A kutya puzzlet és az állatos baba puzzlet kirakja egyedül 2011-12-01 14 hónapos
Kijött a 11. foga alul a kis örlő szemből jobb oldalt. 2011-12-05 14 hónapos
A legtöbb dolgot utánozza tőlünk és így próbál segíteni, hogy ő is azt csinálja. Pl morzsák összegyűjtése 1 helyre, asztal letörlése, rendrakás, óvatosan leteszi a dolgokat a földre, nem ledobja, hozza pelenkázáshoz a törlőkendőt és a kezembe adja, stb. 2011-12-10 14 hónapos
Egyedül eszik már szendvicset katonákra szedve vagy harapva. Kekszet, piskótát már korábban kezdte egyedül enni úgy hogy fogja magának, kb. 9-10 hónapos korától. 2011-12-13 14 hónapos
Kezdi a zörgős játékokat, golyókat már óvatosan lerakni a földre, hogy ne koppanjon 2011-12-13 14 hónapos
Próbálkozik kanállal enni egyedül pépet 2011-12-13 14 hónapos
Egyedül eszik kanállal csak minden olyan lesz körülötte. Azért még kevés jut el a szájáig, de alakul és sokat játszik még evés közben a kajával. 2011-12-20 14 és fél hónapos
Egyre több szót mond. Ciő, Hita (cipő, hinta) 2011-12-20 14 és fél hónapos
Mutogat mindenre és várja, hogy mondjuk mi a neve a mutatott dolognak 2011-12-20 14 és fél hónapos
Pacsit ad és tapsol kérésre 2011-12-28 14 és fél hónapos
12. fog, jobb felső szemfog 2011-12-30 14 és fél hónapos
13. fog, a negyedik kisörlő bal alsó.

2012-01-05 15 hónapos
Hátrafelé sétál, oldalra is oldalazva sétál 2012-01-01 15 hónapos
Az azonos színű formákat egymásra rakja a csigás játékból 2012-01-05 15 hónapos
Mindent már szépen letesz halkan, finoman, nem dobál, csapkod és felfelé fordítva teszi le a dolgokat szépen sorban 2012-01-05 15 hónapos

A karikatornyot már összerakja jól
2012-01-05 15 hónapos
Mindent kifejez mutogatással, hanggal, szavakkal, szótagokkal amit akar. 2012-01-05 15 hónapos
Kint az utcán gond nélkül sétál de még nem fogja a kezünket, kivisszük sűrűn játszótérre 2012-01-05 15 hónapos
Szavakkal, első szótagokkal, beszéddel kezdi magát kifejezni. Ha bekakilt, szól. Ha szomjas, szól. HA éhes, szól. 2012-02-01 16 hónapos
14. fog kint van. 2012-02-03 16 hónapos
Kinyitja az ajtókat ha be akar menni a szobába, már nem tartja vissza, ha be van csukva 2012-01-25 15 hónapos
15. foga kint alsó jobb oldali szemfog 2012-02-07 16 hónapos
16.foga kint van, alsó bal oldali szemfog 2012-02-11 16 hónapos
2x szólt már hogy van kaka, gaga 2012-02-01 16 hónapos
Olvasunk neki minden este mesét és végig figyel 2012-02-01 16 hónapos
Énekeli a boci bocit és a hinta palintát végig félig tudja a szöveget is a sajátos módján (Bojta Bojta Taj-ta=Boci boci tarka) (Hí-ta Paííta) 2012-03-24 17 hónapos
Ha megyünk valahova fogja a kezünket és már célirányosan lehet vele kicsit sétálni, tartja az irányt nagyjából 2012-04-04 18 hónapos
Szerepjátékot játszik: etet, itat minket és a plüssöket, fogat mos mekünk is és orrunkat törli, cumit ad a szánkba... 2012-04-04 18 hónapos
Minden létező dolgot ért és amikor együttműködő, csinálja is, a kedvünkben szeret járni, néha azért akaratos, önfejű és makacs is. 2012-04-04 18 hónapos
Hajtja lábbal előre hátra ahova akarja a kismotorját miközben rajta ül.

10-15 perces mesét már végig üli ha érdekli, a Mickey egér játszótere a kedvence, piciknek való oktató mese formákról, színekről, állatokról, számokról, stb. a Disney chanelen.


Szavak, ahogyan kezd beszélni:
























































































































































































14 hónaposan

butya, putya=kutya
ééta, téééta=séta
vááávááá=vau vau
nájn, nán, nen=nem
ciő=cipő
(aja=anya, áppá abba=apa, mama, baba, pápá=papa)
híííta=hinta
kaka=kakaó
bát hiita= hintáztass még, tovább!


15 hónaposan


toác=tojás
bá= mindent jelent, aminek nem tudja a nevét vagy nem tudja kimondani.
busz, Bu, Bász=busz
minden szót hangzás után utánoz, néha kimondja ugyanúgy.
vannak szavak amiket tudatosan használ 1-1 tárgyra.
jó, ijóó
Tút=tyúk
banön=banán
buszi,buzi=puszi
minden jármű: autó, villamos, repülő, buszra azt mondja hogy busz vagy bsz.


16 hónaposan

nem
mama
ató, ótó=autó
tút, tútú=tyúk, hattyú
kö, ko=könyv
gaga, kaka=bekakilt
ít=inni, enni kér
nyam nyam=enni, cumi
váuvá, vává=kutya
ít=inni
busz bász bus
hatú=hattyú
ko kó koács vagy kokács=kot kot kodács (tyúk mondja)
kakaó, kaka=kakó
haó, aló, áló=halló telefonkagylóba
ó, hó, hú=hó
báp=láb
na=narancs



17 hónaposan




hinta palinta= hí-ta haíí-ta vagy paíí-ta, baíí-ta
vúvú vagy vóóvóó=vau vau kutya
eec, ety, egy=1 azaz egy és számol a saját nyelvén tovább (áác, báác, táác, boku... énekelve :D)
öt,öc
várjá=várjál
labda= abda, apda
vonat=bonat
nana=narancs
nyam nyam=kér enni
kutyus
hiii-ta paiii-ta régi du.....aztán ledarája a végét....duába=dunába
bot
bekak, kaka=pelenkázás, bekakilt
jó, ijó
hagyjá má=hagyjál már valamit csinálok vele amit nem akar
boci bocit eldúdolja  valahogy úgy hogy bájtá bájtá...
kajika=karika
kaja kajo=kaja
kapok, kérsz=amikor kér a mi kajánkból és kér
lift=liff
számol az ujjain, az egyet és ötöt tudja, a többi bátsz, ác,hat, hét...


18 hónaposan

báp=láb
baji=bari
szia, sia, hia vékony hangon ki tudja mondani
csip csip=csibe, madárka
ige=igen vagy bólogat ha igen a válasz
okos, okosz
iszi=kér inni
a hatot és hetet is kimondja
ágyat is kimondja és tudja mi az
testrészek, ruhákat, tárgyakat tudja minek mi a neve, rámutat ha kérjük.
ha magát látja valahol, mondja hogy baba és mutatja hogy hol van a baba.
drága=dága, káka
kaka=bekakilt, huzza tépi a pelenkát vagy hozza magával és lefekszik a földre
kakaó
gitt=kajitt, gajitt
táska=táta dáta...


19 hónaposan




itt, ott=oitt és mutataja is
Alesz=Alex
menjbe= menj be, kutyusnak mondta, miközben hátulról tolta be a szobája felé
toás, tás=tojás
szia=hia
ripsz ropsz (a nasija)=risz
te drága= te dáka, dágá
hús, ús=hús, husi
kanál=kaál, káál
tátá=autó
bisz=billentyűzet
disz=dísz

20 hónaposan

tajta, tátá, tájta=autó
nyanya, nyányá=anya
papa=papa, apa
mamma, mámmá=mama
kéjek
kapok, kabok
jössz, jüssz megfogja a kezem és kijelenti hogy jössz és mennem kell vele
kösz, amikor adunk neki valamit amit kér, megköszöni
gyí papa, papán szokott lovagolni
bébi, bíbi
isz=iszik
hia baba=szia baba
Boci boci= bátá bátá tátá, bátá bátá tátá...
átó, áutó=autó
ánnyá, áppá, apa, anya
bogá, boku, bogu=bogár
Ildi=Í-di, Dídi

21 hónapos


kuku, koko=kakaó
tcücc=csücs
kepke=lepke
hápi, hepi=hapi mint hapsi
ámá, aa-ma=alma
hia nyanya, hia papa, hia mamma, hia áppá=szia anya, szia apa az ő nyelvén
kösz, kös=kösz
tíszta, tészta=tészta
kész
kijösz
kapok
kács, kaács=kalács
ejdő, ede, ejde=redőny
tita, titá=cica
báci=bácsi
pita,pizsa, pica=pizza
abda, apda=labda
apcii, apszii=hapci
pijos=piros
9, 10 et is mondja már és az egyet
boglát=bogár
edő, rede=redőny
kér, kapok kabok kókóó=kérek kakaót
tútú, tűtű=autó
isző, iszó=inni kér iszok