III. Trimeszter

28. héttől 40. hétig



Vizsgálatok

15. Genetikai UH
A 28. héten eljön a 3. genetikai uh vizsgálat, szintén előre időben jelentkezz be! Itt részeltesen nézik a szokásos dolgok mellett a baba összes szervét, végtagját.


16. Védőnőt meglátogatni a 29.hétben


17. Fogászati ellenőrzés
Fogászati ellenőrzésnek itt az ideje, ha eddig nem voltál, vagy nem tudtál menni a hányinger miatt.


18. Nőgyógyász
A 30. héten az orvosnál ismét egy rutin látogatás, hogy rendben van e a méhszáj és a baba.


19. Védőnő
Ismét meglátogat otthon a védőnő, elhozhatja már a recepteket és a szülésre kicsit felkészít, mesél róla, hogy milyen lesz. A rendelőjébe ha be kell menned, akkor csak a vizelet minta miatt kell, nekem a 35. héten be kellett szaladnom, ilyenkor már nagyon nézik a vizeleted, de te is megteheted ha veszel olyan vizelet tesztet patikában, ami kimutatja a fehérjét is. 


20. Genetikai UH
Elérkezett a 4. és utolsó genetikai UH ideje is. A szokásos méreteit lemérik a babádnak, megnézik hogy jól érzi e magát még bent és hogy milyenek neki a körülmények. Ez a 36. héten lesz esedékes.


21. Vérvétel
Ebben a trimeszterben is lesz vérvétel, de csak a vérképet nézik meg és persze a vizelet mintát is le kell adnod. A 37. héten volt nekem a vérvétel.


22. Nőgyógyász és szülésznő
36. héttől hetente (aztán heti 2x) találkozol az orvosoddal és a szülésznőddel, akit addigra már kiválasztasz, ha szeretnél fogadni. Ő fogja minden alaklommal az NST-t megcsinálni, amivel nézik a méhösszehúzódásokat, (amikből még nem érzékelsz semmit, maximum kis haskeményedést) és hogy hogyan viseli a babád a bent létet, a pulzusát nézik. És amikor érzed a mozgását, meg kell nyomni mindig egy gombot, amit a kezedbe adnak. Azt is nézik, milyen hatása van a méhösszehúzódásnak a babára és nem esik e le túlságosan a pulzusa, nem kerül e oxigén hiányos állapotba. Ezután minden alkalommal az orvosod megvizsgálja a méhszájat, hogy nyílik e már, vagy még zárva. Most már bármikor elindulhat a szülés és egyre szorosabb megfigyelés alatt lesztek, mert bármi gond adódik, azonnal be kell avatkozniuk vagy befektetni a kórházba. Már nincs sok hátra, és foghatod a kezedben a babátokt :)
Méhszáj állapota és a számok jelentése:
3000 zárt méhszáj, a méhnyak 3 ujjnyi 
2000 zárt méhszáj, a méhnyak 2 ujjnyi 
1000 zárt méhszáj, a méhnyak 1 ujjnyi 
3100 3 ujjnyi méhnyak, 1 ujjra nyitott külső méhszáj, a középső és belső méhszáj még zárt 
2100 2 ujjnyi méhnyak, 1 ujjra nyitott külső méhszáj, a középső és belső méhszáj még zárt 
1100 1 ujjnyi méhnyak, 1 ujjra nyitott külső méhszáj, a középső és belső méhszáj még zárt 
3110 3 ujjnyi méhnyak, 1 ujjra nyitott külső és középső méhszáj, a belső méhszáj még zárt 
2110 2 ujjnyi méhnyak, 1 ujjra nyitott külső és középső méhszáj, a belső méhszáj még zárt 
1110 1 ujjnyi méhnyak, 1 ujjra nyitott külső és középső méhszáj, a belső méhszáj még zárt 
3111 3 ujjnyi méhnyak, teljesen nyitott méhszáj 
2111 2 ujjnyi méhnyak, teljesen nyitott méhszáj 
1111 1 ujjnyi méhnyak, teljesen nyitott méhszáj


Az NST-ről mindig kapsz egy hosszú papírt, amin görbék lesznek. Alul lesz a méhösszehúzódások görbéje, fentebb pedig a baba pulzusának görbéje és a nyilak jelzik amikor megnyomta a gombot. 20 percet kell minden alkalommal az NST gépre kötve eltöltened ülve nyugalmi helyzetben. Ahol a baba szíve van kb. a legközelebb oda húzzák az érzékelő korongot, a méhedre meg egy másikat tesznek és kezedbe adják a gombot. A gép melletted hangosan fogja jelezni ha a normál értéktől eltér a baba pulzusa, és azt is hangosan fogod hallani amikor épp nagyokat mocorog. Erről folyamatosan készíti a görbéket a papíron, és miután végeztél, az orvos megnézi az eredményt.


23. Védőnő
De lehet hogy a 38. héten is meglátogat a védőnő otthonodban és ekkor hozza csak el a recepteket, amiket a gyerekorvos ír fel születendő gyerekednek előre. Ezeket kiválthatjátok amíg nincs taj száma a babának a Te taj számodra azzal a módosítással, hogy az első számot 8-ra cserélitek ki, amikor ki kell tölteni a receptet a taj számnál. Ezt csak ideiglenesen szabad  használni és tényleg csak addig amíg nincs saját taj száma a babának. 
Amiket fel szoktak írni: (de orvosonként más lehet) fürdető krém (Ung. Hydrophil. nonion.), Alkohol, Sebhintőpor (Spars. Hexachloropheni. pro infante), D vitamin (viganthiol olaj), K vitamin (konakion pediatric inj.), Lázcsillapító kúp (Supp. noraminophenazoni), Babaolaj (oleum helianthi=napraforgóolaj), receptre készítendős popsikrém.


24. Nőgyógyász
A 37. héten lesz egy kellemetlen vizsgálat, a Streptococcus baktériumra, hüvelyi mintvétel, de ez egy nagyon fontos vizsgálat a baba szempontából! Ennek az eredményét se felejtsd el elkérni. 



Felicitas
Elérkezett az utolsó harmad, már vészesen közeledik a szülés és erre ideje is felkészülnöd, mi vár rád és megvenni a baba dolgait is és összepakolni a kórházi csomagot. 
Most érkezett el az ideje, hogy a korábban kapott felicitas kártyát beváltsd az egyik hozzátok eső közeli helyen. Én amikor tavaly beváltottam az alábbi dolgokat találtam  a várandós csomagban:
mam cumi 6 hónapos kortól, 1 avent-es anyatej tároló pohár tetővel, mecsek tea próbacsomag babateával és tejserkentő teával 5 filter, parodontax fogkrém minta, neogranormon törlőkendő 10db-os, neogranormon fürdősó és testápoló minta, tájékoztató füzetek: avent, sába, mecsek teák, mam katalógus, homeopátiás szoptatási füzetek, szülésre felkészítős füzet és gyerek betegségekről füzet, őssejt tájékoztató, fertőtlenítő tablettás leírás(hyperol vagy neo magnol), neogranormon termékek leírása. 


Kellemetlenségek
Annak is most jött el az ideje, hogy eddig állapotos és várandósnak hívtad az állapotod, de most már valóban inkább érted, miért is hívják terhességnek. Ahogy közeledik a szülés ideje, úgy leszel egyre türelmetlenebb és várod már, egyrészt hogy már foghasd a babádat és meglásd, másrészt hogy már vége legyen ennek az állapotnak, mert már semmi sem jó sehogy. De lehet hogy könnyedén viseled az utolsó heteket is, vannak akik gond nélkül még a szülés előtti napon dolgoznak és jól érzik magukat. 

Nekem ilyenkor már a bokám elefánt méretűre dagadt mindenféle tulzás nélkül, végül úgy bevizesedtem, hogy 15 kiló volt csak a a víz és a baba súlya, ami szülés után el is tünt rólam. Ekkor fog a legtöbb súly rád jönni, nekem ez a 3 hónap alatt 13 kiló volt még pluszban. De ilyenkor már nem voltam olyan éhes és nem ettem egyfolytában mint a 2. harmadban. De továbbra se fogd vissza az evést, a szervezet ilyenkor már vizet raktároz mindenhol ahol csak tud, felkészül a szülésre, úgyhogy egyél ugyanúgy továbbra is, a java része csak víz, ami rakódik. Ez el is fog tűnni magától szülés után 2 hét alatt. Persze továbbra is tartsd a kiegyensúlyozott helyes táplálkozást és ne ess túlzásokban az édességgel, cukros italokkal! A gyümölcslére figyelj, ha még nincs is feltüntetve, de java része cukor, több cukrot tartalmaznak mint a kóla!! úgyhogy inkább vagy facsart gyümilevet igyál, de legjobb a tisztított vagy ásványvíz! 

Esténként nem ritka, hogy 5-6 vagy még több alkalommal is felébredsz pisilni, akár félóránként, ez is normális. nehéz lesz így kipihentnek lenned, napközben is próbálj pihenni. Ekkor már 28 nappal a szülés előtt kikérheted magad szülési szabadságra, a házi orvoshoz kell lemenned, ennek pontos menete az ügyintézés menüpontban van a tgyás leírásánál. 


A baba ilyenkor már akkorákat tud rúgni és nyújtózkodni, úgy érzed szétszakad a  hasad és nem érted, hogy hogy még egyben van a bőröd és a szerveid is megvannak. Érezni fogod, hogy már kevés, egyre kevesebb helye van és egyre inkább a szerveidet piszkálja, akár a bordádat rugdossa, elég kellemetlen és fájdalmas tud lenni. A baba mozgását innentől kezdve figyelned és számolnod kell, mert ha nem érzed sok ideig, vagy változik nagyon a megszokotthoz képest, azonnal hívnod kell az orvosod.


A mozgás nagyon nehézkes, már csak ülve a legjobb, állni nem sokáig bírsz a nagy súly miatt, hát még menni. Ha vizesedsz, akkor pár mérettel nagyobb papucsra és cipőre van szükséged. Érezheted ekkor már egyre inkább a méhednek a felkészülését, a jósló fájásokat, amik még maguktól el is múlnak. 


A légzésed nehezebb lehet, hamar kifulladhatsz, nehezebben kapsz levegőt. Nem csoda, mert a méhed csúcsa már a köldököd fölött van jóval kb. a bordáid magasságában, és már minden belső szerved, gyomrodat, tüdődet is nyomja rendesen. De ez könnyebb lesz, amint leereszkedik a hasad, a szülés előtt 1-2 hétben ez várható lesz. És a nyákdugó távozása is feltünhet ami egy színes kocsonyás tömörebb trutyi volt nálam, de még innentől is bőven lehet időd, akár több hét is, mire elindul a szülés.


A medencéd, combcsontod az utolsó hónapokban egyre inkább kezd szétmenni felkészülve a szülésre, a csontjaid is elmozdulnak, ez meg fogja változtatni a járásodat és testmozgásod, tartásod. Nagyon fájhat, nekem a combom belső felénél és kívül fájt legtöbbet, olyan volt minden egyes felállás, mintha szétcsúszna 2 irányba a lábam a combomnál és úgy kell összetartanom őket. 


Nagyon melegem volt ebben az időszakban, amikor mindenki más megfagyott, én akkor is az ablakot nyitogattam és szakadt rólam a víz. Ez a szülés után még hónapokig így volt, napi 2x kell fürödnöd, hogy kellőképp tisztának érezd magad, sokat fogsz izzadni, akár tél, akár nyár lesz ilyenkor neked. 
Az alvás nagyon kényelmetlen, ahogy oldalt próbálsz aludni. A hasadat alulról kipárnázod, de így is átcsúszik féloldalra és kényelmetlen egy helyben maradva aludni, ráadásul a hólyagod se hagy békén és talán babád is ekkor élénkül fel és rugdos nagy erővel. Egyre kevesebbet tudsz aludni, egyre sűrűbben kellsz fel pisilni vagy helyezkedni.


A mellbimbódból szivároghat már az előtej, ami elég fura érzés lesz. Olyan is előfordulhat, hogy egy egész nagy pöttyöt hagy a felsődön ez a szivárgás.


Jó tanács: Ilyenkor mindenkinek eszébe jut, de ne tedd! Ne fesd ki a körmöd! Mert szüléskor az orvosnak látnia kell a körmöd színét, ha jól emlékszem az oxigén ellátottságra utal, milyen színű éppen.
Másik: Ne korcsolyázz!!! Még lassan se! Ilyenkor vonzó lehet így közlekedni, de veszélyes az esés miatt. Persze biztos könnyebb lenne ha a nagy súllyal nem menni hanem gurulni kéne, de azért ezt ne csináld! Ez is ilyenkor szokott a nők eszébe jutni.



Vásárlás
Már valószínűleg majdnem mindent be is vásároltál, ha szűkösebb az anyagi helyzetetek, a vaterát ajánlom, nagyon olcsón, akár újszerű dolgokhoz juthatsz, én is sok mindent ott vettem a légzésfigyelőtől kezdve az apróbb dolgokig. Ha 100 vagy 99%-os az eladó, akkor megbízhatsz abban, hogy igazat ír az eladó termékéről. De nem árt megkérdezned hogy minden működik e és van e hibája mielőbb bármit megveszel. 


Még az Ikeában Kikában is vannak jó áron dolgok, kiságy, apróságok, kellékek. Érdemes ott is körülnézni! A bababoltok jók, csak nagyon húzósak az áraik, de ha nem okoz gondot anyagilag, persze ott a legegyszerűbb bevásárolni, minden egy helyben van és tudnak segíteni, nagy a választék is. A nagyobb hipermarketekben is találni fogsz akciós, nagyon jó áron akár pelenkát, babakocsit, kezdő cumisüveg csomagot, nagyobb dolgokat. A babaruhákat legolcsóbban és újonnan mi a Lidl-ben vesszük, 3 db-os body csomag kapható 1000 Ft körül, tehát 3-400 forintos darabáron és babakozni is mindig van pár száz forintért 2 pár. Mi ott mindig találunk ocsón és jó minőségű babaruhát, Lupilu a márka neve. Még a Tescoban is vannak babaruha akciók időnként, ilyenkor ott is 3-400 Ft-ért meg tudsz venni 1-1 dolgot. 


Ha meg tudsz csípni éppen akciós törlőkendő vagy popsikenőcsöt, érdemes nagy tételben bevásárolni, mert ezek és a pelenka fog a legnagyobb ütemben fogyni. Nálunk rengeteg csomag törlőkendő és pelenka fogy, mert fiam 4-5 alkalommal kakil 1 nap és rengeteget eszik, nagyon jó az étvágya.

Felkészülés a szülésre és babaellátásra
Én ilyenkor kezdtem szedni a halolajat, ekkortól javasolják általában, de már korábban is szedheted nyugodtan.


Előre főzz és fagyassz amennyit csak tudsz, most ráérsz. Ez a kórház utáni napokban nagyon nagy segítség lesz, mert nem lesz időtök főzni. 


Az ágy, amiben alszol, szerezz be a matrac fölé és lepedő alá olyan védőt, ami nem engedi át a vizet. Ha a magzatvaz elfolyna, így nem fog az ágyatok tocsogni és nem megy tönkre a matrac sem.


A baba ruháit mosd ki és vasald át. Amikor már otthon töltöd a szülési szabadságod, úgyis unatkozni fogsz és akkor előkészülhetsz az érkezésére, így készen fogja várni minden. Én már az ágyát is megcsináltam előre ekkor, készen várta minden, már csak ő hiányzott. Amikor csinálod az ágyát, lehet venni a dm-ben vagy rossmannban olyan ágyalátétet gyerekeknek 60x120cm-est, hogy ha a baba bukik vagy átázik a pelenka, szintén védd a matracát, nem fog így átázni.


A baba eszközeit, cumisüvegek, bimbóvédő, cumik, mellszívó, mindent most ki is sterilizálhatsz. Vagy egy edényt befogsz erre a célra és csak erre fogod használni végig, vagy veszel egy mikrós sterilizálót. Ha kifőzöl, akkor el kell, hogy lepje a víz az eszközöket, és a forrástól számítva legalább 5 percig kell forralnod őket letakarva/lefedve. Aztán mindig egy helyen tartsd a baba és szoptatási kellékeket, én egy külön helyre leteríettetm törölközőt vagy konyharuhát, és arra pakoltam ki csipesszel a steril eszközöket mindig.
Ha a szülésre szeretnél felkészülni, a 36.héttől ihatsz málnalevél teát vagy a homeopátiás bogyókat kezdheted szedni az ajánlottak szerint. Ezek a dolgok van akinél lerövidítik a vajúdást és gyorsabban, könnyebben szülnek.


A magnéziumot elhagyhatod az utolsó hónaptól, mert már nincs szükség az izomlazító hatására, már dolgoznia kell a méhednek és nem lazulnia :) 


A gátmasszázst is most kezdheted el csinálni, amivel elkerülheted a gátrepedést és gátmetszést.


A hivatalos ügyintézéshez szükséges dolgokat sem árt előre már most megnézned, főleg amit még be is kell előre szerezned majd, hogy kéznél legyen, pl. a 300 napnál nem régebbi házassági kivonat.
Elkezdheted gyakorolni a légzéstechnikát és ellazulást, ami a vajúdásnál segíthet. Az intimtornát is kell már csinálnod, ezt mindneképp javaslom, mert ennél jobb segítséged nem lesz a gyors és jó gyógyulásban a szülés után.
Itt az ideje összepakolni a kórházi csomagot is, ha eljön az idő, csak fel kelljen kapni és írni egy listát, amit még mindenképp magaddal kell vinned. 


Én interneten ezeken az oldalakon találtam a legjobb felkészítőket, de persze teljesen más lesz élőben gyakorlatban ott helyben a saját babádat ellátni. Viszont ott 3-4 napig rendelkezésedre fog állni a kórház teljes személyzete, ne szégyelj kérdezősködni, én is a legapróbb dolgokat is megkérdeztem, mert miután hazamentek, nem lesz kéznél segítség és ebben rutinos emberek.


És ne felejtsd el a kórházi felkészítő ingyenes előadásokat! Érdeklődj ahol szülni fogsz hogy van e ott is ilyen! A szülészetet is biztos szívesen megmutatják, ha kéred, hogy kicsit barátkozz a környezettel.
Itt vannak a bababarát kórházak listája:



Szülési terv



Én készítettem magunknak egy mindent tartalmazó szülési tervez. Ezt az orvossal is megbeszéltük, hogy mit hogyan szeretnénk ha minden rendben történik és mi iránythatjuk az eseményeket. Internetről és magamtól szedtem össze és írtam meg, tartalmaz kimásolt információkat is, amiket mások írtak. Az én tervem ez volt, hátha Te is fogsz csinálni ilyen tervet:

Szülési terv: (Ez a kettőnk példánya volt)
Terv aznapra, ha egyedül vagyok itthon:
- megindult a vajúdás, felhívom először a szülésznőt, ha azt mondja menjünk be a kórházba a csomaggal, hívom aput a kocsi miatt, aztán páromat, hogy induljon el a munkahelyéről, a maradék dolgokat gyorsan bedobálom a csomagba.
- Megérkezem, felveszik az adataimat.
- Bent vagyunk a szülőszobában, ott van a szülésznőnk is és végig követem az utasításait, megpróbálunk kellemes környezetet varázsolni félhomállyal, csenddel ha az esik jól, szedem végig a homeopátiát és a légzéstechnikát követem illetve a relaxálást.
- Párom masszírozza a hátam, borogat vízzel vagy hűtő fűtő párnával ahol kérem, aktívan együttműködik, kínál vízzel vagy keksszel, a homeopátia adagolást ő figyeli, mondja hogyan lélegezzek.
- Ha bírom végig a fájdalmat, akkor így végigcsinálom, ha nem akkor jön a fájdalom csillapítása.
- Ha szükséges vagy vizsgálat igazolja, akkor elfogadom ha császármetszés szükséges vagy bármilyen beavatkozás ami eltér a tervtől mert az egyészségünk a legfontosabb, mindenbe követem a szülésznő és az orvos utasításait.
- Az összehúzódások alatt csendben van mindenki körülöttem, én is. A beszéd halkan történik.
- Amikor jön a kitolási szakasz addigra megteremtjük az ideális környezetet a baba számára, csend van a szobában, suttogva beszél mindenki, a hőmérséklet 30 fok körüli, félhomály van.
Egy idő után miután hárman együtt voltunk 2 órát nyugiban, párom elkíséri fiankat mikor elviszik lemérni, megfürdetni megvizsgálni.
Ő végig mellette van és ő viszi-hozza.
- Én lefürdök ha tudok és beköltözök a szobába ahova kell, beveszem a szükséges bogyókat még amiket kell.

Kívánság a szülésznőtől és orvostól:
A terv: természetes szülés:
-vajúdás alatt amikor összehúzódás van, mindenki legyen csendben
-gátvédelemmel és gátmasszázzsal szeretném végigcsinálni.
-Ne legyen jelen orvostanhallgató és tanuló rövid időre sem.
-ha lehet akkor természetes úton szeretnék szűlni mindaddig amíg nincs valami akadálya vagy amíg birom, tehát ha lehet a császármetszést elkerülném és a fájdalomcsillapítást
-csend legyen a szobában vagy a beszéd legyen halk amikor jön a szülés és kitolás
-a szobát kialakíthassuk úgy ahogyan a babának kényelmes: minimális fény, hőmérséklet 30 fok körüli.
-amikor megszületett, a hasamon lehessen
-A köldökzsínort csak akkor szeretnénk elvágni ha már nem pulzál, kivárni amíg a tüdeje megszokja a légzést és párom vágja el.
-még ekkor mellre szeretném tenni
-ha lehet akkor ne szívják le a nyákot a szájából órrából, ne dugjanak le csöveket sehova, majd magától kitisztul
-ne lógassák vagy szállítsák fejjel lefelé
-ne cseppentsenek a szemébe
-minden kellemetlen dolgot elkerülni ha lehet és nem feltétlenül muszáj ezeket végrehajtani
B terv: császármetszés:
-ha lehet akkor ne altassanak
-bent lehessen velem párom végig ha engedik illetve bármi van, neki adják oda.
pl. ha mégse lehet bent velem vagy altatnak engem, akkor azonnal adják oda neki miután kiemelték
-amint kiemelték és ébren vagyok, adják oda és a hasamon lehessen illetve amint lehet mellre tehessem

Párom dolga szüléskor:
  • híváskor elindulni a kórházba
  • útközben vennie magának szendvicseket vagy valami elálóbb kaját és innivalót
  • beérkezése után átöltözni és követni a benti szabályokat
  • vajúdás közben aktívan segítenie:
    kérés nélkül is kínáljon időnként vizzel; Frissítő kendővel törölgesse a homlokomat; Simogasson; Masszírozzon; A vajúdás alatt próbáljon rávenni egy kis sétára (pl. „Menjünk ki pisilni!” – „Nem megy!” – „Azért próbáljuk meg!”); Ha labdán ülök, a társam hátulról támasszon minket, esetleg masszírozzon is. Ha állok, kapaszkodhatok a társam nyakába, és előre görnyedek.
    légzéstechnikát csináltatja velem
    relaxálásban segít, utasít hogy mit csináljak
    számolja az összehúzódásokat
    homeopátiát adagolja nekem állandóan
    lelki támaszt nyújt, nyugtat, azt csinálja amit segítőnek vagy jónak talál, próbál erőt adni
  • szülés megindulásakor ott van a fejemnél és úgy segít a légzésben, tart, fogja a kezem, homeopátiát adagolja nekem

    Vajúdás alatt és szüléskor:
    -masszázsolaj hátra derékfájásokra. Gátra gátvédelem miatt csak orbáncfûolaj
    -szedni: CAULOPHYLLUM c5 fájások ritmusa szerint 5 golyó (félóránként, óránként), arnica c200 1x5, kitolás kezdete arnica c200 1x5.
    - Megvalósítani a gyöngéd szülés könyv pontjait
    - kalcium pezsgőtbl.


RELAXÁCIÓ, LÉGZÉSTECHNIKA SZÜLÉS ALATT

Az alábbi gyakorlatokat érdemes a szülés előtt gyakorolni azzal, aki majd velünk lesz a vajúdás, szülés alatt.

Relaxáció A fájdalomra általában úgy reagálunk, hogy összeszorítjuk az izmainkat. A relaxáció segít abban, hogy ellazuljunk, és ezáltal energiát, oxigént spóroljunk, kevésbé fáradjunk ki.

Félig ülő, esetleg oldalt fekvő testhelyzetbe helyezkedünk, a térdek alá tehetünk egy párnát. A párunk utasításaira felülről lefelé haladva összeszorítjuk, majd ellazítjuk minden testrészünket. „Szorítsd össze a homlokod izmait… most lazítsd el!” Társunk könnyed simítással segíthet a lazításban. Fontos, hogy mindig ugyanazokat a kifejezéseket használja (pl. „lazítsd el”, „engedd el”), hogy kialakuljon egy feltétlen reflex, ami a szülésnél segít. A végtagok lazaságát ellenőrizheti úgy, hogy megemeli őket, és megnézi, hogy elég ernyedtek-e. Ha nem, tovább lazítjuk. A fájásoknál az izmok befeszülését mindig lazítás kövesse!

Légzéstechnika Azáltal, hogy a vajúdás alatt odafigyelünk a helyes légzésre, sokat segítünk a szervezetünknek a baba oxigénellátásban. A kitolási szakaszban alkalmazott technikák pedig a baba világrajövetelét gyorsíthatják.

Vajúdás alatt A vajúdás elején, amikor még nem túl erősek a fájások, és akár beszélgetni is tudunk közben, még nincs szükség speciális légzéstechnikákra. Amikor azonban besűrűsödnek, és erősödnek a fájások, ideje nekikezdeni.

A fájások közötti szünetekben normálisan lélegezzünk, a fájások alatt pedig az alábbi technikák valamelyikét alkalmazzuk. Akár váltogathatjuk is a különböző módszereket – mikor melyik esik jól.
A tempót a társunk diktálja, pl.: „Belégzés…, 1…, 2…, kilégzés!”. Ha kapkodóvá válna a légzésünk, mindig figyelmeztessen!
Ha kiszárad a szánk, igyunk egy kis ásványvizet!
A fájások alatt segíthet a poci simogatása is.
1)A kilégzés mindig hosszabb ideig tartson, mint a belégzés!
Ha azt mondják, hogy ne nyomjunk, az előbbihez hasonló technikát alkalmazzunk, azaz levegőt, be, majd úgymond „szimatoló légzéssel” (orron ki-be) a rekeszizmot „lebegtetjük”. Ezáltal megakadályozzuk, hogy a rekeszizom lefelé tolja a babát.

Kitolási szakasz alatt

Amikor nyomni kell, szemet-szájat becsukjuk, nagy levegőt veszünk, nyomunk. Egy fájás alatt három, egyenként 15-20 másodpercig tartó nyomást végezzünk.
A társunk tartsa a tarkónkat, nehogy túlzottan hátrafeszítsük a fejünket, és diktálja a tempót.
Két fájás közben pihenünk.

Szülés után
Szülés után szedni:
-arnica c200 amíg fáj 2x5, aztán 1-2 hónapig 1x5,
-apis mellificata c30 napi 3-4x5/nap,
-STAPHYSAGRIA c30 2x5/nap és 2 órával szülés után

A baba megszületése után, a családtagokon és barátokon kívül értesítendők
háziorvos: Táppénz leállítás miatt. Ha betegállományban vagy a szülést megelőzően, majd szülsz és kórházba kerülsz, akkor mindenképpen, mert a kórház is felvesz betegállományba! (U.ez igaz arra az esetre is, ha a szülés előtt ne adj Isten kórházba kerülsz.) Ezt elég telefonon lerendezni. A kórházbakerülés után rögtön valaki hívja fel.
Háziorvosom neve: 
Rendelése:
H:
K:
Sze:
Cs:
P:
Rendelő telefonszáma:
Illetve megkérni, hogy a szülés napjáig kiírt táppénzes papírokat tegyék le a betegfelvételibe hogy párod csak beszaladjon és megkapja őket. 
Védőnő
Mobilján lehet hívni.
Ha a recepteket nem adta még oda, akkor azokat elkérni tőle illetve leadja az emeleti gyerekrendelő kartonozójában.
Munkahely:
Már ne betegállományt adminisztráljnak, hanem szülési szabit.
Telefonszám:
Család:
Telefonszámok, nevek:
A gyerekorvos miután kiengedtek a kórházból 2 hetente házhoz jön látogatóba fiamhoz és az oltást is itthon be tudja adni. Aztán miután nagyobb, 6 hetes korától már mi visszük a rendelőbe.
Ha hazajöttünk, e-mailen iwiwen és facebookon mindenkinek csatolni képet és szólni hogy itt a baba, akit érint vagy családtag. 
Ha van Egészségpénztári kártyátok, és arra vettetek korábban babaápolási dolgokat, nekik is be kell küldeni egy nyomtatványt kitöltve a baba adataival, hogy továbbra is vehessetek Egészségpénztárra neki dolgokat.

Szülési terv, orvosé:
Egy sablon szülési terv, ezt a saját igényeidnek megfelelően módostíhatod és odaadhatod az orvosodnak.

Tisztelt Főorvos Úr!

Kérem, vegye figyelembe az alábbiakban felsorolt kívánságaimat, természetesen, ha a szülés lefolyása és a baba állapota ezt megengedik.

1. Férjem végig velem lehessen a vajúdás és a szülés alatt, illetve a szülést követő 24–72 órában.

2. Ha szükségem van rá, a férjemen kívül még egy hozzátartozóm és egy segítő velem lehessen a vajúdásnál, a szülésnél és a szülés utáni órákban. Ne legyen jelen orvostanhallgató és tanuló rövid időre sem. A választott orvosomon és az általam megválasztott hozzátartozókon kívül más ne legyen jelen a vajúdásnál, szülésnél és a baba fogadásánál.

3. Olyan testhelyzetben szülhessek, amit én választok (guggolva, félig ülve, ülve, négykézláb a padlón, hozott matracon, állva, feküdve). Ne szólítsanak fel arra, hogy nyomjak, ha úgy érzem, hogy éppen nincs tolófájásom, akkor sem, ha van. A baba diktálja a tempót.

4. Az adott fizikai körülmények keretein belül megválaszthassam a teret (ha a zuhany alatt esne jól vajúdni és esetleg szülni is, akkor ez megtörténhessen, ha a legnagyobb szülőszobában lenne csak hely, akkor annak egy egyszerű térelválasztóval elkerített sarkában).

5. Vajúdás alatt szabadon mozoghassak, járkálhassak, ihassak, gyümölcsöt, szőlőcukrot fogyaszthassak, esetleg ehessek, a választott orvosomon kívül esetleg akárkit el is küldhessek a közvetlen környezetemből, ha úgy esne jól. Ha egyedül esne jól vajúdni, erre is lehetőség legyen. Ha sötétre vagy félhomályra van szükségem, besötétíthessük a helyiséget.

6. Ne alkalmazzanak belső vizsgálatot folyamatosan és rutinszerűen, azt csakis a választott orvosom tegye, már a felvételkor is.

7. A szülést ne gyorsítsák komplikációmentes helyzetben. Ez alatt a magzatburok megrepesztését, oxytocin alkalmazást, különböző gyógyszerek, fájdalomcsillapítók adását, a méhszáj ujjal való tágítását, hasra gyakorolt nyomást, rutinszerű infúzió adását értem. Ne ajánljanak EDA-t, sem más mesterséges fájdalomcsillapítót.

8. Ne alkalmazzanak folyamatosan CTG-t, helyette fa szívhanghallgatót használjanak, mely nem ultrahanggal működik. Ha fa szívhanghallgatóra nem lenne lehetőség, úgy csak időszakosan ellenőrizzék CTG-vel a szívhangot.

9. Ne legyen beöntés, sem borotválás, végbélen keresztüli vizsgálat, húgyhólyag katéterezés, hüvelyfalak masszírozása és nyújtása a kitolási szakaszban.

10. A saját ruhámban lehessek a vajúdás, szülés és a kórházi tartózkodás alatt.

11. Lássanak el információval, amennyiben igénylem, és ha komplikációnak még csak a gyanúja is felmerül, úgy mondják el mind a komplikációmentes esetre, mind a komplikációra vonatkozó alternatívákat.

12. Gátvédelem alkalmazását kérem a gátmetszés elkerülésére.

13. A köldökzsinórt csak akkor vágják el, amikor megszűnt a pulzálás benne mind a baba, mind a lepény felőli oldalon. Legalább 10 cm-es köldökcsonkot hagyjanak.

14. A baba megszületése utáni közvetlen percekben és órában hagyják őt mellettem és a testemen, időt hagyva az ismerkedésre, a mell megtalálására és a szopásra. Csak egy óra múlva vigyék el mérni. Problémamentes esetben csak a legszükségesebb vizsgálatokra kerüljön ekkor sor a látóterünkön belül, édesapja karjaiban. Ne szakítsák el tőlem legalább addig, amíg el nem kezdett szopni. Ne alkalmazzák azt a vizsgálatot, amellyel a végbél és a gyomor átjárhatóságát egy vékony cső végbélben, illetve a nyelőcsövön való bevezetésével végzik el. Helyette várják ki, amíg a baba szopott és kakilt. A nyák azonnali leszívása helyett várják ki, amíg a baba feltüsszögi a nyákot magától. A szemcseppet is legalább egy órával a születése után adják be, ha ez feltétlenül szükséges.

15. A babát ne fürdessék meg, a papa itathassa fel a mázat róla.

16. Adjanak legalább egy órát a lepény spontán megszületéséhez. Várják meg, míg magától megszületik a szoptatással elősegítve. Oxytocinnal se befolyásolják a folyamatot. Szülés után ne tunkolják ki a méhemet. A köldökzsinórt ne húzzák, illetve ne próbálják kézzel kinyomni a lepényt. Szülés után ne ellenőrizzék rutinszerűen kézzel a méhet. (Manuális méhűri betapintás).

17. Ne adjanak semmilyen pótlást a babának, és velem maradhasson nappal és éjszaka egyaránt. Ha lehetőség van rá, az egyágyas, fizetős szobában kérnénk elhelyezést, ahol az apuka is benn aludna éjszaka(vidékiek vagyunk). Ha erre nincs lehetőség, akkor egy kétágyas szobába szeretnék kerülni, és teljes rooming-int kérek. Ha nincs komplikáció, szülés után 24 órával hazamehessünk.

18. Császármetszés esetén a kísérőm végig jelen lehessen, utána közvetlen velem lehessen és szophasson az újszülött, és csak szopás után vigyék el. Epidurális érzéstelenítést kérnék császármetszés esetén.