II. Trimeszter

13. héttől a 27. hétig


Vizsgálatok:

7. Védőnő látogatás otthonodban
Aztán a hetekben meg is látogathat a védőnőd a lakhelyeteken, furcsa lehet, de ez a szokás. Megnézi hol laksz, megmutatod neki az eredményeket, leleteket, amiket beír a terhes kiskönyvbe. Aztán amikor megszületik a baba majd, sűrűn ki fog jönni segíteni és minden alkalommal feltehetsz neki bármilyen kérdést, nekem nagyon sokat segített a védőnőm a terhesség kapcsán is és főleg a babagondozásban. 


8. Nőgyógyász
Ti beszélitek meg, milyen sűrűn találkoztok a nőgyógyászoddal. Én kb. havonta találkoztam vele. A 14. héten volt egy újabb találkozás, megnézte a leleteim, vérképem, és felírta a panaszaim és eredményeim után a magnéziumot és vasat a terhes vitaminok mellé kiegészítésként, hogy szedjem. Ilyenkor minden kérdést fel tudtam neki tenni, rám mindig volt ideje és sokat tudtunk beszélgetni. Mindig megvizsgálta minden alkalommal a méhszájat, hogy zárt-e és kérésre bármikor lehetett "mozizni" akármennyi ideig. Ilyenkor monitoron keresztül nézegettük, milyen nemü lehet a baba és hogy miket csinál ott bent, hogyan rugdos és mocorog. Persze emellett le lett mérve minden mérete a babának (fej, comb, has mérete, szerveinek és gerincének épsége) és meg lett saccolva a súlya is ezek alapján. Az AFP beutalót megírja neked az orvos.


9. AFP vérvétel és Hepatitis vérvétel
Egy újabb vérvétel vár rád, ez nagyon fontos, hogy időben vegyék le a véred, a 16. hétben reggel. Nem mindegy hanyadik hétben és milyen napszakban veszik le, nagyon könnyen téves eredményt adhat. Ezzel a vizsgálattal is betegségek szűrését és kizárását végzik, a Down-kórét és a nyitott gerincét. Ezzel egy időben szűrik a Hepatitis C fertőzöttségét is. Erre a leletre 2 hetet kellett várni, illetve a Hepatitisre talán 3-at vagy 4-et is. De mind a 2 lelet nagyon fontos a további vizsgálatokhoz!


10. Második Genetikai UH
Erre is hetekkel előbb be kell jelentkezned még időben! Ezt nekem a 19. héten végezték el, csak az AFP lelet/eredmény birtokában engednek be! Úgyhogy ide feltétlenül vidd! Megnézik az eredményt, alaposan megnézik a magzatvizet, placentát, babád méreteit és összes szervét, a köldökzsinort.


11. Védőnő
Meglátogatod a védőnőt az eredményekkel, amiket szintén beír a terhes kiskönyedbe és megbeszélitek a kérdéseidet. Szokásos vizsgálatokat elvégzi a vizeleteddel, megméri a súlyod, vérnyomásod. Segíthet megbeszélni a babakelengyét is, hogy mit tart fontosnak beszerezni és mit nem.


12. nőgyógyász
Havi szokásos kontroll vizsgálat, megnézi a méhszájad állapotát, mégnézitek a babát UH-n, ez a vizsgálat nekem a 23. héten volt. Itt derült ki először, hogy milyen nemü lehet a baba. De ez itt még nem 100%, csak valószínű, mert még ahhoz eléggé pici hogy egyértelműen látszódjon. 


13. Vércukor terhelés
A 2. trimeszterben szükséges általános vérképet is megcsinálják és a vércukor terhelést is. Először leveszik a véred éhgyomorra reggel, aztán el kell fogyasztanod vagy zsömlét, vagy 1 pohár vízben feloldani 75 gramm glükózt citrommal ízesítve, hogy iható legyen. Ezen kívül mást nem ehetsz még! Ezt megiszod, és az első vérvétel idejéhez képest 2 óra múlva újabb vérvétel vár rád. (Ezután ár jöhet a büfé kifosztása :)) Ennek a másodiknak az eredménye lesz az igazán fontos, hogy nem alakult e ki terhességi cukorbetegség. Ha magasabb a megadott értéknél ez a szám, akkor az orvosoddal meg kell beszélned, mik a szükséges betartandó lépések. Vizelet mintát is le kell ekkor adni és persze az eredményért ne felejts el visszamenni, ha elkészültek.


14. Nőgyógyász
Szokásos havi kontroll, méhszáj ellenőrzés és a vérkép ellenőrzése, hogy minden rendben van e. Ez a vizsgálat nekem a 26. héten volt.



Nem szerettem ezt a sok vizsgálatot, de mind értetek van, főleg a baba egészségéért. Így még időben mindent észre tudnak venni és időben lépni, ha bármi gond van. Tudom, az egész terhesség arról szól, hogy mehetsz orvosról orvosra, ahelyett hogy élveznéd, de nagyon is szükséges minden egyes vizsgálat, így elkerülhető nagyon sok probléma. 
Hogyha van otthon, vagy tudtok venni, mindneképp tanácsos vérnyomásmérővel otthon is mérned a vérnyomásod, mert ha elkezd egyre magasabb értéket mutatni, és még a vizelet vizsgálatodban is több a fehérje a kelleténél és még vizesedik, dagad is a lábad, vagy bármelyik végtagod, akkor elkezdődhet a tomxémia kialakulni, ami mindkettőtökre veszélyes.
Ez egy terhességre jellemző állapot, amiről itt bővebben ovashatsz:


Úgyhogy amilyen sűrűn tudod, csak mérd a vérnyomásod, és amint 140 fölé megy az értéke, hívd az orvosod hogy alaposabban megvizsgáljon és megbeszéljétek mi legyen, ez nagyon fontos!!! Ez bármikor kialakulhat, nekem a 37-38. héten alakult ki és be is fektettek azonnal a kórházba, mert nem ment lejjebb. Úgyhogy erre tényleg nagyon figyelj! 
A másik nagyon fontos dolog amire figyelned kell, a terhességi cukorbetegség, de ezt a 26. héten vérvétellel ellenőrzik is. 


A terhességi betegségeket ne keverd össze a kellemetlen terhességi tünetekkel, de mindenről számolj be az orvosodnak, mindenről tudnia kell. Lehet, hogy olyan tünetek jönnek elő, amik előjelek és ő felismeri, kivizsgálja. De ne legyen semmi bajotok!!! Figyelj oda magadra, a testedre és minden jelzésére, és akkor nem lehet baj, ha inkább biztosra mész és megkérdezel minden apróságot akár többször, minthogy bármi is kialakuljon és probléma legyen amit nem fedeztél fel Te vagy az orvosod!
Az ártalmatlan panaszokról néhány tanács:


És azért vegyél részt mindenben, nyugodtan utazzatok el, ha a terhességed probléma mentes, ne zárkózz be! Sétáljatok nagyokat, csináljatok csupa olyan dolgot, mint a terhesség előtt, ugyanis szülés után nem sok időtök lesz kettesben. De persze csak olyan dolgokat csináljatok, ami nem ártalmas vagy tiltott. Például és ekkor voltam párommal a legtöbbet sétálni, nézelődni, beülni teázni, mozizni, ekkor mentünk nyaralni is. A nyaralásnál figyelj a napsugárzásra, a legjobb ilyenkor nem napozni, de nem hiszem hogy ebben az állapotban bárki el is viselné azt a hőséget és meleget. Mindennek nézz utána, mit hogyan csinálhatsz biztonsággal és mire kell figyelned. Persze lehet, hogy tél van és még csak esély sincs rá, hogy így kimozduljatok. Ebben az esetben válasszatok ennek az évszaknak megfelelő programokat, arra vigyázz, hogy fel ne fázz, el ne ess! 


Kellemetlen tünetek
Valószínűleg kezdenek a rosszullétek csökkenni, ritkulni, kezded magad jól érezni és már a pocakod is növekszik szépen lassan.  A hasad most kezd a növekedésben igazán beindulni és a súlygyarapodásod is. Eszedbe nem jusson emiatt kevesebbet enni, mindenre szüksége van a babádnak, változatosan és egészségesen kell étkezned! Majd a szülés és szoptatás után ráérsz az alakodat formálni! 


Nagyon sok apró változást fedezhetsz fel még magadon, nekem például a zsírosodásra hajlamos hajam ezt abbahagyta és száraz lett, ritkábban kellett mosnom. És a zsíros bőröm is száraz lett, hidratálót kellett használnom életembe először. Még sokat fájhat a fejed, ez is csökkenni fog idővel. A hasi kellemetlen érzések, fájdalmak is lehetnek enyhén, ahogyan növekszik a méhed is és a szalagok is nyúlnak, nagy változáson megy keresztül az egész tested! 


Én nagyon sokszor, 3-4 alkalommal is meg voltam fázva és betegedve a 9 hónap alatt, pedig évekig előtte nem voltam beteg. Ez az új állapot ezt is kiválthatja, az egész tested, szervezeted az új életre figyel minden erejével és téged "háttérbe" szoríthat, ezért az immunrendszered nem lehet a toppon. Mindenképp kerüld a beteg embereket és ilyen környezeteket ha tudod! A kismamák sokkal könnyebben elkapnak bármit és nehezebben gyógyulnak ki belőle. 


Elkezdhet fájni a lábad is, hűsítő fáradt lábakra való krémmel enyhítheted ezt a kellemetlen érzést, néhány hét vagy hónap múlva ez is jobb lesz. Főleg akkor a megterhelő a terhesség, ha a nagy pocakos időszak pont nyárra esik. Akkor aztán meg fogsz szenvedni a meleggel, jobban meg fog viselni valószínűleg, mint általában és a végtagjaid vizesedhetnek is tőle jobban.


Még ami jellemző volt ekkor, mindent mindig elejtettem, kicsúszott a kezemből. Állítólag ez is a terhesség miatt van, mert az izületek gyengébbé vállnak, nem tudsz olyan erősen fogni és ezért minden ki fog csúszni a kezedből. Ritka szórakozott és "béna" voltam emiatt ebben az időben. Az édességet, sütiket pedig mindig kívántam, leginkább a tejes vagy túrós dolgokat, de azért nem úgy hogy még szakadó esőben is lementem volna érte vagy az éjjel kellős közepén, csak jól esett és szívesen ettem. Lesznek dolgok, amiket megkívánsz, de nálam nem volt ez olyan erőteljes, hogy mindenáron most azonnal kell is. Ha be tudtam szerezni, jó ízűen azért elfogyasztottam.


A növekvő baba egyre jobban fogja nyomni a hólyagodat is, így olyan érzésed lesz, mintha mindig lenne bent egy tampon (ha már használtál, tudod  milyen érzés) és emiatt nem fogod tudni a hólyagod teljesen kiűríteni, de ha előre dőlsz pisilés közben, állva ez könnyebb akkor ki tudod majdnem teljesen űríteni és nem marad meg az a rossz érzésed, hogy még mindig maradt bent folyadék.


Néha görcsölhet a bokád, vagy lábikrád, amire a magnézium a jó megoldás. Ez nekem mindig este fekvéskor jött elő, bár alapból szedtem naponta magnéziumot, ilyenkor 1 extra pezsgőtablettát is bevettem. 


A melled folyamatosan növekedni fog, nekem eléggé megnőtt és nagyon sok melltartót kellett beszerezni az állandó növekedés miatt. Ettől a gyors növekedéstől a melleden lévő bőr is kirepedezhet és stria alakulhat ki. Fontos, a növekvő súlya miatt hordj mindig melltartót, de kényelmeset, hogy ne szorítson! Én ezt nem tartottam be mindig, mert nem gondoltam rá, hogy egyszer vissza fog csökkeni a mérete de a bőr nem követi a csökkenést és a tartó szalagok és ezért kicsit lógósak lettek amin már nem lehet változtatni utólag. Ne kövesd el ezt a hibát, végig a terhességed alatt és a szoptatás végéig hordj melltartót! De úgy, hogy ne gyulladjon be, ha már szoptatsz, tényleg nem szabad hogy szoros legyen, de mégis kell hogy kellőképp tartson!


A növekvő hasadra most már mindennap 2x kenj stria megelőző krémet, végül is bármilyen krém jó rá, ami hidratál és kellőképpen olajos. Hátha meg tudod így előzni a striákat. Egy próbát megér!


Ilyenkorra helyre jött az étvágyam túlságosan is! Már mindent megettem és 2 óránként éhes voltam. Szinte minden jól esett, mindegy volt mit eszek csak kaja legyen. A hízás beindult, ebben a 3 hónapban 7 kilót híztam, de oda figyeltem azért arra, hogy egészséges dolgokat ettem.


De mindent egybe véve ebben az időszakban fogod leginkább élvezni a terhességet, még nem hatalmas a pocakod, de már szépen gömbölyödik, látványossá vált. És a kellemetlen tünetek enyhülnek, ez lesz az az időszak, mikor szívesen álmodozol milyen lesz az új családdal, a babával és sétálgatsz nagyokat parkokban napsütésben, energikusabb leszel és a kedved sokkal jobb lesz. Lelkileg érzékennyé válhatsz, például a terhesség alatt képtelen voltam horrort vagy thrillert nézni, a negatív dolgokat és híreket kerültem mert valahogy jobban megviseltek. És az érzelmes dolgokon, jeleneteken mindig elsírtam magam, nem bírtam soha visszatartani, minden meghatott. 

Éjszaka
A gyomor égéssel is szembe kell nézned lassan, esténként lefekvéskor érezheted hogy nagyon sok a savad és a torkod felé jön fel éppen vagy fáj is a gyomrod a sok savtól. A Rennie erre tökéletes, biztonsággal szedheted, rághatod, a Dr Stomit is lehet terhesség alatt szedni. Ha pedig nagyon felfújnak ételek, hüvelyesek, bátran ajánlom a Béres Flatin kapszulát vagy az Espumisant. Ezek mind ártalmatlanok, persze van egy limit, hogy mennyit szabad maximum bevenni naponta.


A növekvő hasadat alváskor párnával alá tudod támasztani, így jobban tudsz majd aludni. Vannak kismama párnák amik később szpotatós párnaként is jók lesznek, ez egy henger alakú ember nagyságú hosszú párna, amit ölelve éjjel kényelmesen tudod rárakni a hasad is, lábad is. Fontos tudnod, hanyatt és hason nem fekhetsz hosszú ideig, aludni pedig oldalt ajánlják kizárólag, mert amint hanyatt fekszel, a baba saját súlyával elnyom egy fontos eret és így nem jut hozzá a friss vérhez. 

A babád mozgása
A 16. hét körül már kezdheted is érezni az apró rezzenés, koppanás szerű mozgást, de még nem vagy biztos benne, hogy őt érzed. Ahogy telnek a napok, hetek, egyre inkább biztos vagy benne, hogy a pocaklakó mozgását érzed már, eleinte ritkán, naponta 1-1x, aztán egyre sűrűbben és erősebben fogod érezni. Apró koppanás szerű érzés lehet belülről, vagy mintha buborékolna valami bent, rezegne. Furcsa érzés, de nagyon érdekes és jó is:)


A 21. hét felé már ki is dudorodhat a hasad ott, ahol éppen mocorog az apróság. Leginkább akkor fog mocorogni, mikor te éppen leülsz pihenni, vagy megállsz kicsit, mert amíg mész, elaltatod a ringatással. Valószínűleg, ha UH-n éppen jó szögben van, a nemét is megtudjátok ekkortájt. De persze nem 100% még ami ilyenkor látszik az Ultrahang képén, de azért már sejteni lehet. 


A 3. harmad felé haladva egyre sűrűbben és erősebben érzed ahogy mozog a pocaklakód és érdeklődve figyeled, amint leülsz hogyan kel önálló életre a hasad és mászkálnak rajta a dudorok. A köldököd ekkorra már kisimul, folyamatosan közeledik a felszín felé az alja és lehet hogy ki is fog hamarosan dudorodni. A növekvő súly miatt a derekam is sokszor fájt, nem csak a lábam és azegész hátam.


Amiket érdemes venned



Terhességhez



Kelleni fog néhány nadrág, mindenféle méretben derékban. Eleinte az első hónapokban gumis derekú a jó, szorost már nem hordhatsz. Vannak olyan nadrágok, amiknek a derék része úgy van kialakítva, hogy követi a növekvő hasad, és akár végig tudod is hordani a kezdetektől.


Én többféle nadrágot szereztem be. Voltak azok, amik nem terhesen is jók, de gumis a derekuk, ezeket az első harmadban hordtam. Aztán a bővebb derekú nadrágok, amikbe már nagyobb a hely, kicsit bővebbek mindenhol, ezeket hordtam a második harmadban és végül a legnagyobb méretű és derekú nadrág, ami már óriás pocakokra van tervezve. Felsők is kb. így fokozatosan egyre nagyobbat vettem, szereztem be. Mind kényelmes és laza volt, a legtöbb kismamás szabású, ami kifejezetten a pocak részt emelte ki, vagy ott szélesedett ki a ruha. Ilyenkor jól jönnek a tunikák. 


Amit én nem szereztem be, de már bánom, a kismama párna. Ezt végig tudod használni, ha alszol, rá tudsz feküdni és a pocakod alá tudod rakni, aztán ha kint van a baba, szoptatáshoz tudod használni. Egy filmben láttam, hogyan használják és sokat könnyített volna, ha időben tudok erről. És nem is olyan drága. Itt egy példa erről:


Anyukám varrónő, néhány nadrágomba gumis betétet varrt(csípőnadrágokba) és így tudtam hordani a kedvenc nadrágjaimat is. És varrt derékmelegítőket is, azokat mindig hordtam, még divat is. 
Cipőben lehet, hogy a vége felé 1-2 esetleg 3 mérettel nagyobb kell majd, de nem biztos. Magas sarkút nem jó ötlet hordani, inkább hordj lapos cipőket!


Babához


Előre megvehetsz néhány dolgot, de igazán utólag fogod tudni, mire van éppen szükséged. Nagyon sok mindent vettem előre, aztán fölöslegesnek is bizonyult nagy része és még sok mindent is kellett utólag megvenni. Amire biztosan szüksége lesz: hely ahol aluthat biztonságosan, ruhára, pelenkázásához szükséges kenőcs, pelenka, (régen nem volt töltőkendő, csak lemosták langyos vizzel és lemosóval a fenekét), köldökápoláshoz alakoholra, hintőporra és vattára, fürdetéséhez helyre és fürdetőre, törölközőre illetve a szoptatáshoz vagy tápszeres etetéshez szükség szerint bimbóvédő, tejtárolók, cumisüveg, stb. Eleinte nem sok dolog kell neki, én meglepődtem hogy a rengeteg dolog közül amit beszereztünk alig használtunk valamit. A többi kelléket mindenki maga meglátja, mire van szüksége és mi az ami fölösleges.
Nagy segítség, ha van a családban nagyobb gyerek, hogy ne kelljen annyi mindenre költeni, kölcsön kérhetsz dolgokat, amire éppen vagy már nincs szükség, így sok pénzt spórolhatsz! Lesz ami csak néhány hétig kell majd és elég leterhelő anyagilag mindent beszerezni, én apránként vettem mindent amit nem kaptunk kölcsön, így minden hónapban mást szereztünk be. Vagy ha nagyon kevés pénzt kell beosztanotok, a turkálókban, főleg az angolban (Háda) kilóra vehetsz baba ruhákat. Én így vettem 18 db bodyt különböző méretekből és fizettem érte 2500 Ft-ot. Így nagyon sok pénzt spórolhatsz még és olyan darabokat is tudsz venni, ami újnak néz ki, valószínűleg csak 1x volt egy babán és már ki is nőtte. 



Pelenkázáshoz
- Törlőkendő 
- Popsikrém (gyerekorvos ír fel receptre)
- Pelenkázó állvány vagy szekrény (szükség szerint, nem muszáj)
- Pelenkázó lap (célszerű, de nem muszáj)
- Eldobható Pelenka 2-3 csomag (3-6kg méretű)
- Pelenkagyűjtő szemetes zacskó betéttel.  (szintén nem muszáj)

Fürdetéshez, ápoláshoz
- Biztonsági babafürdető "forma"(célszerű, nem muszáj)
- steril vatta
- baba biztonsági fülpálcika
- Babaolló vagy babakörömvágó csipesz 
- Babafésű, babahajkefe
- Babakád ha zuhanyzótok van
- Kádhoz állvány (nekünk nem volt)
- Törölköző
- Fürdetőkrém (gyerekorvos receptre felírja)
- babaolaj, hidratáló krém szükség esetén (nekünk nem kellett)
- szükség esetén vízhőmérő, de jó a csuklód is erre
- szükség esetén hősugárzó

Köldök ápoláshoz
- Alkohol
- steril vatta vagy fülpiszkáló 
- sebhintőpor (gyerekorvos receptre felírja)

Jó, ha van otthon biztonságból
- Porszívós orrszívó
- Cebion cseppek (c-vitamin)
- Orrcsepp, orrspray (gyerekorvossal meg lehet beszélni mit ajánl)
- Lázcsillapító kúp és lázcsillapító szirup. (gyerekorvos receptre felírja)
- Szájpenész esetén: glicerines borax, steril vágott mull lap 10x10 cm.
- Kamillavirág (pl. naturland 100g)
- Digitális lázmérő flexibilis vagyis rugalmas/hajlítható.

Ruhák: Ezt igazán te fogod látni, mi válik be és mit fogsz ráadni. Ezek az első méretek, az újszülötteknek való, vagy 0-3 hó van a cimkén, vagy 56-os szám, ha 56 cm alatt született a babád. Ha 56 cm felett de 62 cm alatt, akkor 62-es 3-6 hós ruhákat kell nézned, vagy ha 62 cm felett akkor 68-as ruhákat nézz, ami fél éves kortól van cimkézve.
- Body, vagy kombidressz ujjatlan vagy rövidujju 6-8 db 56-os 
- Rugdalozó 6-8 db 56-os
- Sapka 1-3 db (évszaknak megfelelő)
- kesztyű (tél esetén)
- overáll tél esetén
- kabát ősz vagy tavasz esetén
- hálózsák, hálóruha (nem fontos)
- 3 pulóver vagy hosszú ujjú (nem fontos, ha rugdalodzót adsz rá)
- nadrág 56-os 3db (nem fontos, ha rugdalodzót adsz rá)
- zoknik 2-3 pár vagy cipő/mamusz kintre, ha mentek sétálni

Szoptatáshoz
- Kézi vagy elektromos mellszívó (célszerű, de nem muszáj)
- Digitális babamérleg (szintén nem muszáj)
- Bimbóvédő (célszerű)
- Cumisüveg újszülött etetőcumival a tetején, külön tápszeres cumisüveg és külön itatós cumisüveg. BPA mentes!!!  (szükség esetén)
- Szükség esetén tápszer
- igény esetén szoptatós hálóing és ruhák
- igény esetén szoptatós melltartó
- K és D vitaminok (gyerekorvos írja fel receptre)
- melltartóbetét vagy tejgyűjtő kagyló szükség esetén
- babakanalak ha a vitamint ezzel akarod beadni
- tejszaporító teák, tabletták szükség esetén
- Tejtároló poharak vagy zacskók szükség esetén
- textil pelenkák min. 20db!! ebből rengeteg fog kelleni
- Sterilizáló: mikrós vagy elektromos (nem fontos)
- Ha nincs sterilizáló, akkor külön edény csak erre a célra
- Cumisüveg melegítő (nekünk nincs)
- ha nyár van, folyadék pótlásra babatea vagy mindig friss forralt víz
Később, amikor már szilárdat eszik:
- babatányér műanyag (nem fontos)
- műanyag vagy üveg alma reszelő
- Turmix vagy aprítógép főzelékhez, ha főzöl neki.
- előkék min. 5 db
- Etetőszék. Mi nem vettünk, pihenőszékben etetjük.

Alváshoz
- kiságy, hozzá való matrac és matracvédő huzat.  Vehetsz kombinált kiságyat is, amihez van pelenkázó szekrény vagy csak lap szerelve és később át lehet építeni gyerekággyá.
- a matrac fölé egy nedvesség fogó/vízálló matracvédő (dm-ben van ilyen)
- lepedő (2-3), esetleg rácsra fejvédő párna 
- takaró huzattal, vagy pléd 2-3db
- Légzésfigyelő. Mi vettünk, hasznos!
- éjszakai lámpa szükség szerint, hogy éjjeli etetésnél ne kelljen villanyt kapcsolni
- játszó és alvó cumi ha szükséges BPA mentes!!!
- Altatáshoz ha nehezen alszik el: kiságyra altató fény, projektoros altató játék, elemes hinta vagy rezgő pihenőszék

Hordozásához
-babakocsi
-kocsiülés és hordozó egyben (erre már 3. nap szükség lesz a kórházból hazamenni, a többi ráér)
-hordozókendő és/vagy kenguru (ezt mi nem használtuk)

Egyéb
- Clarasept fertőtlenítő kézmosó. Ez baktérium, vírus és gombaölő kézmosó gél, patikában kapható pumpás és utántöltő változatban, kicsit drága de megéri! A baba mellett higiénia szempontjából ezt nagyon hasznosnak gondolom, megnyugtató segítség mikor az ember keze tiszta kaki, hogy ez megfelelően tisztít és fertőtlenít.
- Fogzáskor ha eljön az ideje Gengigél baby vagy Dentinox, illetve Viburcol kúp. Szintén ekkor babafogkefe, ami első időkben gumis fejű (rossmannban és dmben kapható, 3 db-os, mind más fejű), ezt rághatja. Aztán ha kijött sok foga, akkor már a sörtéset kell használni. 
- Neo magnol tabletta 10db-os. Ez egy fertőtlenítő tabletta, fogászaton is ezt használják. Ha valamit le kell fertőtleníteni de nem lehet mosógépbe rakni, akkor 1 liter vízbe dobsz legalább 2 tablettát, és ebben a vízben bármit kimoshatsz kézzel vagy ezzel a vízzel felületet áttörölhetsz. Pl. rágókákhoz, csörgőhöz, játékhoz, kiságy rácsához, amit harapdál, bármihez amit a szájába vesz.
- 10 ml és 5 ml fecskendő, a K vitamin injekciót ezzel szívtuk fel az üvegből, olyan pici a benne levő folyadék. És persze a tű nélkül a fecskendővel nyomtuk a szájába, hogy biztosan lenyelje. A k vitamin nagyon fontos, hogy kapja, nagyon súlyos betegséget előztök meg vele!
- Játékok. Kb az első hónaptól fog jobban figyelni, akkor érdemes kiságyra való játékokat keresni neki. Ezek segítik a fejlődését, megtanulja használni a kezét, lábát. Pl. Kiságyra való forgót. Vagy bármi ami a kiságy rácsához rögzíthető, minél színesebb és hangot ad, annál jobban fogja nézni majd játszani vele. Majd később rágókák. De a babatornáztatókat, babaszőnyeget is szeretik játszóívvel. Azzal méginkább megtanulja a kezét és lábát használni, ezek 2 hónapos kortól használhatóak, de előtte is be lehet rakni, had nézze.
- Pocifájásra kipróbálhatod még a mecsek babateát, infacolt. Mi használtuk őket, de nem volt számottevő változás.
- Évszaktól függően kiegészítve téli vagy nyári kellékekkel, mint baba naptej, nyári sapka, téli overáll vagy téli kabát, hálózsák kintre babakocsiba, stb.
- Elutazáshoz hordozható összecsukható kiságy. Mi vettünk egyet, ez a nagymamánál van, ha ott vagyunk ebben tud aludni napközben is. Ha elutazunk, össze lehet csukni akkorára mint egy esernyő, csak persze vastagabb lesz.
- Szükség esetén járóka, nekünk nincs, nem is kell.
- Szükség esetén bébiőr, ha nagy házban laktok és nem hallod ha felébred a pici.
- Szobába hőmérő, de ez se fontos ha nincs.
- Párologtass, ha száraz a szoba levegője, mert száraz levegő esetén könnyebben megbetegszik a babád. Elég ha kis tálat tele vízzel mindig a fűtőtestre raksz, de vannak párásítók is.