Otthon, első idők, babaápolás

Hazamentek a kórházból, és lehet, hogy ez eleinte félelemmel tölt el és aggódsz, hogy tudsz majd mindent megoldani és a babádat ellátni, mert már nincs veled a kórházi személyzet, csak Ti a babával. 

Nagy segítség lehet ebben az időszakban a Gina Ford: Kiegyensúlyozott mamák és nyugodt babák kézikönyve, amivel a leghamarabb ki tudod alakítani a napirendet. Amikor az első hetekben ezt a könyvet megkaptam ajándékba és elkezdtem alkalmazni, a több órás sírás lecsökkent napi pár percre, a legjobb könyv szerintem ebben a témában!


Egészségügyi dolgok
Még itthon 1-2 hétig folyton wc-re jártam, mindig mikor éreztem hogy kell, már rohantam, be ne pisiljek. Sokat tehetsz azért, hogy az összes alsó tested táján levő dolog: végbél, hugyutak, gát visszaerősödjön. Naponta végezz intim tornát! Eleinte nehezen vagy alig fog menni, de naponta érezni fogod ahogy erősödnek a lenti izmok és egyre jobban tudod csinálni a gyakorlatokat, így csökkenve a kelletlen tüneteket, mint vizelet csöppesés vagy be pisilés, akarat nélküli szellentés vagy szülés okozta aranyér. Így a legkevesebb ideig kell emiatt a kellemetlen tünetek miatt szenvedned.

Ahogy gyógyulnak a sebek, varratok, lesz hogy jobban tudsz ülni, lesz viszont amikor potyognak ki a varratok, hogy jobban fog fájni ez, mint a szülés utáni első napokban. Ekkor én szinte csillagokat láttam, mikor próbáltam leülni. Vannak erre kifejezetten párnák, amik uszógumi formájúak, de erre felfújható uszógumit is kipróbálhatsz. Én nem szereztem be ilyet, mert úgy gondoltam ha beleülök egy ilyen dologba, talán mégjobban fog a seb húzódni, és nekem sok és nagy sebeim voltam. Inkább csak próbáltam úgy ülni, hogy ne húzódjon annyira. Még az is kínzó volt, amikor éppen hogy hozzáért a bugyinak a széle. Viszont ne piszkáld, ne szedd ki a varratokat, hagyd hogy maguktól kiessenek, ha te is felszívódós varratokat kapsz. Ebben az a jó, hogy nem kell visszamenned varratszedésre, hanem magától kiesnek.

A szoptatás miatt a hátad nagyon fájhat, én akárhogy tartottam a babát, nagyon fájt a hátam minden nap. A csontjaim pedig nagyon hosszú idő volt, mire visszamentek a helyükre, sokáig a szülés után úgy sétáltam mint 9 hónapos hassal. És ugyanazokat a mozdulatokat tudtam sokáig csinálni, mint amiket pocakkal megszoktak, sok hét volt, mire simán tudtam járni, nem fájtak a csontjaim, főleg a medencém és már tudtam normális mozdulatokat csinálni. De ehhez gyakorolni, tornáznom kellett, ez gyorsította a javulást, a szülés utáni regeneráló torna. 

Használd ki, amíg van segítséged és ne szégyelld, hogy sok alvásra van szükséged, sok pihenésre, ne áldogálj sok ideig, ülj és leginkább feküdj nagyon sokat. Vízszintes helyzetben kell lenned a legtöbbet mire visszamegy a méhed a normál méretre, mert ha sokat ülsz vagy állsz akkor megereszkedik a hasadban és mindig egészségügyi problémákat fog neked ezzel okozni. Pl. vizeletvesztést. 

Aranyérrel volt a legkevesebb bajom, egyrészt az intim torna segített ezen sokat, másrészt a védőnőm ajánlotta, ami be is vált: svédcseppes vattacsomót helyeztem a sebbre egész napra (a végbélhez) és így nagyon gyorsan be gyógyult, eltűnt, az alkohol elzsibbasztotta és fertőtlenítette is.

Ha letelt a 6 hét és hüvelyi úton szültél, nagyon gyenge eleinte szülés utáni tornával kezdheted erősíteni a testedet. De ezt csak azután, hogy az orvoshoz visszamentél a 6 hetes kontroll vizsgálatra, megnézett alaposan és ő maga javasolta, hogy már nyugodtan apránként végezheted a korábbi megszokott dolgaidat és mozoghatsz kicsit. Ekkor térhetsz csak vissza a házas élethez is, ami eleinte fura lesz, mert nagyon ki van tágulva a hüvelyed, de ez kis idővel vissza fog menni normális méretűre. 

Az első hat hét alatt rengeteg pihenésre lesz szükséged, ezalatt az idő alatt végig kell melléd egy személy aki tud segíteni a háztartási feladatokban és a baba ellátásában. Soknak tűnik a 6 hét, de valóban legalább ennyi idő, mire kezded magad erősebbnek és jobban érezni. Én a 3., 4. hónap után tudtam azt mondani, hogy már teljesen úgy érzem magam, mint terhesség előtt. Sok idő, ne is siettesd, ez természetes. Velem előbb párom volt itthon 2 hétig, aztán anyukám majdnem 1 hónapig. És addigra meg is erősödtem és meg is tanultam a babát egyedül ellátni pánik nélkül. 

Első babával 0 tapasztalattal (azelőtt sosem fogtunk más babát, annyira nem volt rutinunk vagy gyakorlatunk) vállaltuk párommal, bele lehet tanulni, úgyhogy ne ess pánikba! Mindössze idő és gyakorlat kérdése! Az első hónapban egyedül egyikünk se merte megfürdetni csak együtt ketten, de ma már nevetünk ezen és vidáman fürdetjük egyedül bármikor. 

Lelki állapot
Nekem először a szülés után 2. nap estéjén kellett szembenéznem a mélyponttal, akkor tört felszínre minden ami a szülés alatt történt velem. Mindaddig a pillanatig határtalan jókedvem volt és lefoglalt a baba ellátása, csodálása és a saját testi bajaim. Innentől kezdve szinte minden nap és inkább este felé jött egy érzelmi mélypont, egy hullámvasút, aminek biztosan a hormonok erőteljes változása és szerintem legnagyobb részt a kimerültség, fáradtság és feladatok elvégzésének a nem tudása, a magatehetetlenség az oka. Fontos, hogy ilyenkor sírd ki magad, beszéld meg pároddal vagy valakivel érzéseidet, ne tartsd magadban! Estére ki fogsz merülni és készülni a szünet mentes feladatoktól, mert hiába vesznek le a válladról sok terhet azzal hogy melletted vannak és segítenek (háztartás, étel készítés, bevásárlás), a babát Te fogod etetni, ami kezdetben úgy fog kinézni, hogy egymást érik az etetések azért, mert mindig el fog aludni közben, nem lesz még ereje jól szopizni és hatékonyan, mire végzel az etetésével és megbüfizteted, már szinte jön a következő etetés, addigra újra éhes lesz. És amikor végre letennéd este, és mennél aludni, elkezd szünet nélkül órákon át sírni, ekkora te már totál kifáradtál az egész napos etetéstől. És persze neked vagy párodnak kell őt megvigasztalnia, kitalálni mi lehet a baja, éhes e még, pelenkát kell cserélni, melege van, fázik? fáj a pocija vagy valami más? És aztán jön a következő etetés ideje és az azutáni és még mindig talpon vagy...nagyon nehéz időszak, de néhány hét alatt kicsit mindig jobb lesz.

Jó tanács lehet ezekben a hetekben, ha nem számítasz magadban előre semmire, vagy a legrosszabbra. Arra gondolok, amikor éjszaka van és már fáradt vagy, ne tervezd el magadban hogy ezt és ezt még megcsinálom, aztán ledőlök, mert nem így lesz és ez is növeli a benned lévő feszültséget. Valahogy ezt meg kell tanulni kikapcsolni, nem tervezni hogy mikor tudsz aludni akár 10 percet ha egyedül vagy és nincs segítséged, hanem kivárni, egyszer úgyis elalszik végre. Ha nem is azonnal vagy 2 órán belül, de el fog aludni valamikor. Aztán a hetek múlásával ez is jobb lesz. A legjobb, ha az éjszakai ébrenlétekkor kikapcsolod az "agyad" és csak teszed a feladatod, amíg el nem mehetsz pihenni végre. 

Sok minden frusztrálhat kezdetben. Engem rengeteg minden zavart és emiatt is sokszor volt rossz kedvem. Például zavart, hogy kiszolgáltatott helyzetben vagyok és nagyon kevés dolgot tudok magamtól megcsinálni és mindent férjemnek kellett csinálnia helyettem aztán anyukám váltotta fel. Ezt az állapotot nem bírtam elviselni, hogy ennyire magatehetetlen vagyok. Amikor megpróbáltam mégis kicsit takarítani vagy elpakolni csak hogy ne legyen már minden teher az ő nyakukba vagy minél hamarabb talpra állhassak, az lett a vége hogy rosszul lettem és le kellett dőlnöm, a maradék energiám is elfogyott.  
Aztán nagyon zavart az állandó rendetlenség és tisztaság hiánya, hiába tették rendbe nap mint nap a lakást, percek alatt már szanaszét volt minden. Például az állandóan csorgó tej össze vissza jutott mindenhova, melltartót a hozzá való betéttel nem tudtam hordani, rögtön becsomósodott a mellem. Így hogy kellően tisztaság legyen, naponta mindent kellett volna mosni, mert minden szoptatáskor minden olyan lett és ez nagyon zavaró, még az illata is. Én is sokat bénáztam és ezt a reflexet nem lehet kivédeni, hogy magától bekapcsol a tejcsorgás, mintha a csapot nyitnák meg. Persze ilyenkor úgy éreztem, pocsékba ment az amúgy is kevés tejem és a babának már alig jut ami bent maradt még... És akkor ezzel a kupival és felfordulással fogadd a vendégeket...hát ez is növeli a stresszt, hiába tudod hogy megértik és nem azt nézik, mégis zavar hogy ezt kell látniuk.
Aztán persze zavarja az embert nagyon is, hogy hogy néz ki és a férje hogyan láthatja így szépnek ilyen lógó nagy hassal és fölös kilókkal, ha még komolyan is mondja és gondolja. Te pedig folyton azon agyalsz, hogy szabadulhatnál meg ettől az extrától és mikor lesz újra a régi alakod.
Az is nagyon zavart és bántott, hogy úgy képzeltem el, nem fog sokat sírni a baba, mert mindig meg fogom találni az okot és így nem fog "szenvedni", én mindig rögtön ott leszek és ellátom. Ezzel szemben nagyon rossz volt, hogy minden nap órákig láttuk és hallgattuk, ahogyan szenved a feltehető hasfájástól, amire mindent kipróbáltunk és több orvoshoz is vittük és ennél rosszabb érzés nincs, amikor nem tudsz neki segíteni és csak látod hogy szenved és ezzel együtt ti is. Ezt egy óriási "bukás"-ként éltük meg mindketten, azt is éreztük emiatt, hogy egyáltalán nem vagyunk jók és nem tudjuk mi a jó neki, nem tudjuk ellátni a feladatunkat. Aztán amikor már a hasával megoldódott minden, rájöttem, hogy a sírás kivédhetetlen és ha nem is sokat, de fog sírni, hiába vagyok gyors és már rutinosabb, ő így kommunikál. Nem feltétlenül fájdalom vagy rossz dolog áll mögötte, néha csak unalomból sírdogál, vagy több figyelemre vágyik, persze ezek sokkal másabb hangúak és könnymentesek is. Inkább mint egy szólás vagy kiabálás, hogy "na ebből elég ami most van, figyelj rám, mást akarok". 

Egy ismerős mondta, akinek már 2 gyereke van, hogy az első 3-4 hónapban sírnak a babák a legtöbbet egész életük során, aztán ez jelentősen lecsökken. Talán addigra fejlődik ki jól az emésztésük, nem tudom, de ez kicsit "jó hír lehet", ha nagyon sírós a Te babád is. Bár addig örökkévalóságig tűnik, mire akkora lesz, de el fog jönni ez az idő is!
Egy filmben pedig volt egy jó mondat, ami megtetszett. Egyik apuka kért a másiktól tanácsot, hogy milyen érzés apának lenni, mert születni fog gyereke és nem tud semmit róluk, nem is biztos benne hogy örül ennek. És akkor azt felelte a már több gyerekes apuka, hogy úgy néz ki egy nap, hogy a gyerekkel van egy csomó rossz és szívás dolog és akkor egyszer csak jön egy jó, aztán megint jön a sok rossz. Hát az elején ezt mi is így éltük meg, de az a ritkábban történő jó dolog, mint pl. először rád mosolyog vagy örül neked amint meglát és jár keze lába örömében, vagy hozzád bújik és odanyomja a fejét, ez mind mind a sok rossz dolgot elfeledteti és ezekben a jó pillanatokban jössz rá, hogy megérte az a sok rossz.
Biztos ez mindenkinél más és van aki már az első naptól a rossz dolgokat is élvezi és neki az is jót jelent (rossznak vagy kellemetlennek értem pl. mikor napi szinten lepisil, vagy kakil amikor éppen nem kéne akár a kádba, vagy éppen jó nagyot bukik jobb esetben a válladra és te erre gyomorilag érzékeny vagy. Vagy egy nap alatt 10-15 alkalommal pelenkázod mert 10 percenként kakil mindig egy icipicit és persze zavarja és azonnal cserélned kell, vagy 6x öltözteted át egymás után szinte, mert mindig lepisili a ruháját vagy éppen bukott rá egy nagyot vagy beizzadt vagy a háta közepéig fosos lett és persze nemcsak a pelenkából szivárog ki, de még a te ruhádon is van. És még a nem alvásokat nem is soroltam ami kivédhetetlen eleinte vagy azt, hogy órákba telik bealtatnod és kicsit te is aludnál addig de épp valaki becsönget hozzád aki vagy csak reklám anyagot hozott vagy csak tévesen csörgetett meg és a baba már sír is... stb.)
Azt előre tudtuk mondjuk, hogy a legkisebb kor, amikor még semmit nem tud csinálni nem a kedvenc időszakunk, de ettől függetlenül természetesen ugyanúgy szerettük első pillanattól kezdve bármivel is járt eddig eljutni ahol most vagyunk. De 4-5 hónapos korától már lehet vele jobban játszani, akkor már sokkal több dolgot tud csinálni és napról napra nagyobb élvezet hogy részese vagy az életének és te nevelheted és ott van veled. Most már felcserélődött és a sok jó után néha jön 1-1 rossz. Persze azért jó érzés visszanézni amikor csak pár napos/hetes volt és annak az időszaknak is vannak szépségei, csak nagyobb kihívás és nehezebb akkor még vele, főleg kezdőként.


Szép lassan rájöttem, hiába nem szoptatok már, a lakás amíg nagyobb nem lesz a fiam, sosem lesz már 10 percnél tovább tiszta, hiába van már rá több időm napi szinten...A szoptatás miatti mindenhova csurgó tej után (ami napi 5x pólócserét is igényelt) jött a hozzátáplálás, ami ahelyett hogy jobb lenne és koszmentesebb idővel, egyre inkább nehézkesebb. Mert elkezd a kezével belenyúlni a tálba, azt keni mindenhová amit ér körülötte, játszik evés közben és közben fújja ki a szájából a főzeléket, ami így jut mindenhova...Vagy ha éppen ezt nem játssza, akkor biztos teli szájjal tüsszent... És azért minden étkezés után, napi 3x nem biztos hogy van kedv porszívózni... A szétszóródó morzsákról nem is beszélve. Szóval mindegy mekkora, egy darabig biztos fel kell hagyni azzal az elvárással és tisztaság vággyal ami még a szülés előtt volt jellemző. Talán ha megtanul majd enni magától és egyre ügyesebb lesz, akkor majd lesz remény erre.
Aztán amikor mászik már, mindent kipakol és szét, ami persze aranyos ahogyan csinálja, csak az épp rendet rakás után 5 perccel már úgy néz ki, mintha semmit nem is csináltál volna. Szóval nagy kihívás azoknak akik szeretik a rendet és tisztaságot és ebben is érzik jól magukat, mint mi.



Visszatérve a kezdetekhez az első hetekben éjszaka is 3 óránként fog enni, legalább így napi 7-8 alkalommal, nem csak napközben. De ha elkezded arra szoktatni, hogy napközben apránként nagyobb mennyiségben megegye az egész napi adagját, akkor egyre inkább áttér a nappali evésre és éjszaka egyre több időt fog tudni aludni evés nélkül. 

Amikor mély ponton vagy, kérj meg ha tudsz mást, hogy addig ő foglalkozzon a babával. Vagy ha neked kell éjszaka is a babával lenned, mert párod másnap dolgozik és aludnia kéne legalább neki, akkor amikor már elfogyott a türelmed, inkább rakd le a babád, de ne vállj vele türelmetlenné vagy agresszívvá! Inkább tedd le, nyugtasd meg magad valahogy, ha már úgy érzed hogy mindent megtettél és hulla fáradt vagy (ülve vagy akár állva elalszol), akkor sincs semmi baj, ha tudod, nem lehet éhes, és kicsit úgy hagyod sírni. Baja nem lesz tőle, de tudom, van egy határ, amin túl az embernek elfogy a türelme, és emberből vagy, nem robotból, nem bírhatsz mindent. Ezzel nem leszel rossz anyuka, bár biztos bántani fog a lelkiismereted, de látni fogod, nem tudsz mindent úgy csinálni, ahogyan szeretnéd, nem sikerülhet mindig minden jól.


Időnként rád törhet ok nélküli sírás is. Ez elkerülhetetlen és normális. Nagyon sok dolog történik a testeddel, mire visszaáll a terhesség előtti állapotra, a hormonok is felelősek ezért az állapotért. Ne zárkózz be, ne akarj mindent magadra vállalni és megoldani. Sebezhető és gyenge vagy, fogadd el és beszélj minden érzésedről, akármilyen is legyen az. Akiben bízol, mondj el neki mindent és ne félj segítséget kérni senkitől! Mindenki megértő és segítőkész, ha tudják hogy szükséged van rá!

Ez a lelki rossz állapot/hangulat amint megjön a menszesz, egyre ritkábban fog előfordulni, illetve idővel ahogy egyre több és több energiád lesz és ezekkel párhuzamosan a baba egyre többet alszik már éjszaka. Nekem nagyon hamar megjött a menszesz a szülés után, már a 7. hétben pedig szoptattam. Tehát a szoptatás nem jelent sem védettséget, sem azt hogy nem lesz meg amíg így etetsz! És hónapok alatt, 4-5 hónap alatt beállt ugyanolyanra a ciklusom, mint amilyen a terhesség előtt volt. Egy különbség van, nincs már PMS (pre-menstruációs-szindróma) kellemetlen tüneteim mielőtt megjön.  
A kipihentség mindennek a kulcsa!!! Ezt ne felejtsd el! Ha mindig igyekszel eleget aludni napközben is, akkor sokkal jobban el fogod tudni a feladatokat és több türelmed lesz a babához is!!!


Ha hónapok után sem javulna az időnként feltörő lehangoltságod, sírásod vagy hevesebb lenne, akkor a legjobb ha kérsz segítséget szakértőktől. Kérdezd meg a védőnőt, hogy ilyenkor hova kell menni és kihez lehet fordulni. Ne szégyelld, ha erre sor kerülne, nem a Te hibád vagy bukásod, egyszerűen okozhatja bármi kezdve a hormonoktól. Szóval ne érezd magad rosszul emiatt, attól még nem leszel rossz ember, csak a saját és a baba érdekében időben próbálj meg lépni és felkeresni valakit. Mert a babádnak rád van szüksége és arra, hogy nyugodt legyél, kiegyensúlyozott.


http://divany.hu/poronty/2012/03/01/szules_utan_depressziotol_a_pszichozisig_minden_lehet/

A babával
Viszont sose felejtsd el azt sem, hogy a baba csak rád/rátok számíthat. Egyedül életképtelen, segítségre van szüksége, magatehetetlen. Tehát ha már túl vagy az idegi és testi határaidon, nem látsz a fáradtságtól, csak akkor hagyd este magára, ha biztosan tudod, hogy nem lehet éhes, se szomjas, nincs tele a pelenkája, minden szükségletét kielégítetted. Sajnos van egy gyakori probléma, ami az első 3-4 hónapig jelen van, ez a kólika vagy hasfájás. Valamiért, talán az emésztés beindulása, vagy a bent maradt levegő miatt minden nap ugyanabban az időben, leginkább este és éjjel keservesen sír a baba mert fáj feltehetőleg a hasa és hiába próbálsz infacollal, vagy hasfájásra babateával itatni, nem használ semmi. 
De általánosságban is, ha nem is kólikás a baba, akkor is az első 4 hónapban sír a legtöbbet, azután jelentősen lecsökken. Utána már nem sír ha éhes, hanem az első hangból tudod hogy itt az etetés ideje és időben megeteted mielőtt sírna miatta. Vagy ébredés után már leköti magát, nem sírva kel. Ez mind mind hozzásegít, hogy jelentősen kevesebbet fog sírni ezután, eddig kell csak ezt az időszakot átvészelnetek.

Mostmár sejtem, hogy ez talán leginkább a kevés vagy elmaradt büfiztetés, a bent maradt levegő okozza a hasi görcsöket és azért mindig este, éjjel, mert az egész napi étkezés addigra felhalmozódik benne, nem ürül ki estéig, és ekkor telitődhet a pocija. Ez csak az én elméletem, így figyeltem meg fiamnál. Illetve még ronthatta a helyzetét szegénykémnek, hogy a gyomrával volt egy kis probléma, amit meg is kellett műteni, ez is fájhatott neki, de persze nem tudjuk csak sejtjük. 
Éjszaka persze apránként növelve szükség van időre, hogy ürülhessen a pici gyomra és pihenhessen, ne terheljük túl. Ezt a kórházban is mondták, hogyha már néhány hetes vagy hónapos, akkor éjszaka jobb ha nem 3 óránként kap enni, hanem kicsit ritkábban, hogy pihenhessen a pocija és ne feszüljön túl, ne etessük túl. De ezt csak idővel teheted meg, mikor már egyre kevésbé van szüksége a hajnali etetésekre, amit ő fog magának kialakítani. Észre veszed, hogy egyre többet alszik mindig és egyre kevésbé ébred fel enni kérni.

Azt is meg fogod figyelni kis idő után, hogy amikor éhes, teljesen máshogy sír, mint máskor. És ez kicsit könnyíteni fog, mert nem fogod lépten nyomon megetetni amikor éppen sír. Minden baját csak sírással tudja kifejezni, ezért nem csak akkor fog sírni ha éhes, akkor is sírhat, amikor kellemetlen erős illatot érez, mert túl erős a parfüm azon aki éppen fogja, vagy a ruhája szoros, vagy éppen a pelenka és ez kényelmetlen neki. Vagy melege van és ez nem tetszik neki, vagy egyszerűen csak álmos és fáradt de képtelen magától még elaludni, azt is meg kell tanulnia, mint minden mást. Sokszor nem fogod tudni, miért sír, ez sajnos elkerülhetetlen, kár hogy nem működik a gondolat olvasás :) De az esetek többségében rá fogsz érezni, hogy mi az ami segít vagy mi lehet a baja, ez lehet anyai ösztön, vagy kellő ideje figyeled és már felismered a jelzéseit.

Első napokban, hetekben lehet olyan fura érzésed, hiába vártad őt és terveztétek, szeretitek, mégis olyan érzésed lehet, hogy egy idegen betolakodó, aki totálisan felforgatja az életeteket, ami már soha nem lesz olyan, mint az érkezése előtt. Ez ekkor fog igazán tudatosulni első babánál, nem amikor állapotos vagy. Hideg zuhanyként fog érni ez az érzés és nem fogod érteni, hogy vártátok, akartátok és mégis ezt érzed. Először, amikor ez az érzés előjött mindkettőnkből, azt hittük, hogy velünk van valami baj, de aztán néhányan bevallották utólag, hogy ők is átestek ezen miután hazavitték, úgyhogy ez akkor egy normális reakció lehet. Ahogy megszokjátok hogy veletek ott van mindig, és szép lassan ő is megszok titeket, úgy fog ez a dolog/rossz érzés is eltűnni néhány hét alatt. És persze az is sokat segít, ahogy szépen lassan mindenbe belejöttök és kialakul a napi rutin a babával és már tudod, mire számíthatsz egy nap. Még az is óriási segítség lehet, ha pár órára megkéritek szüleiteket, hogy vigyázzanak a babára és addig kettesben eltöltötök kis időt, elmentek moziba, étterembe, kávézóba, bárhova ahova korábban eljártatok együtt. Ez hatalmas feltöltődést, plusz energiát ad, ha időnként ezt megcsináljátok pároddal. Meglátjátok, attól még hogy bővült a család, nem kell feladni minden régi szokásaitokat és kikapcsolódást, örömöt, megtanuljátok ötvözni a kettőt. És így sokkal odaadóbban, maximálisan feltöltődve visszatértek a babátokhoz, neki is nagyon jót tesz hogy jó hangulatban lesztek vele ezután és amikor már nagyobb, bizonyos dolgokban csatlakozhat is majd hozzátok.

Hiába misztifikálják túl, hogy már a terhesség alatt is tudni fogod, milyen személyiség, ez nem így van. Persze lehetnek megérzéseid, amik vagy valósak vagy nem, az majd kiderül később. Ez a születése után fog idővel kiderülni ahogy egyre nagyobb számodra és látni fogod, mennyire más is lehet a viselkedése mint a kettőtöké, mennyire eltérhet a személyisége. Leginkább olyan, amikor babátok lesz, mintha egy idegen érkezését várnád akit idővel egyre jobban megismersz, nyitott vagy vele és elfogadod úgy, ahogy van. Megpróbálod megérteni, megismerni amennyire csak lehet a gondolataid, mit miért csinál és támogatod, segíted, tanítod amennyire csak tudod. Ez maga a nevelés és persze mindezt szeretetből önzetlenül teszed. És hagyod szabadon, hogy ő döntsön, hogy magától jöjjön rá dolgokra, te csak mellette vagy és vigyázol rá, támogatod. Ha ezt érzed, neked is ezt jelenti és ezeket a dolgokat csinálod, akkor jó úton vagy. Sose próbáld őt megváltoztatni, vagy elnyomni, az persze más ha a testi épsége miatt tiltasz dolgokat vagy az ő érdekében. Csak próbáld úgy nevelni mindig, hogy a személyiségét ne sértsd és változtasd meg akarattal.

Fontos észrevétel magunk részéről (én és a férjem), hogy mindig az válik be bármilyen problémával kapcsolatos, ami ösztönösen jön, vagy ráérzel hogy úgy helyes. Ha van ilyen, akár az altatás terén vagy etetés, akkor az lesz a jó ahogyan gondoljátok és az fog működni. Altatás terén az első hónapokban mindenféle tanácsot kaptunk, egyik sem működött és amikor senkire nem hallgattunk, hanem magunk próbáltuk kitalálni mit hogyan csináljunk, na az rögtön bevált és működik a mai napig. gy értük el részben, hogy a rossz alvó gyerekből a legjobb alvó lett. Persze rengeteget olvastunk, ami hozzásegített hogy megértsük, mit miért csinál úgy, ahogy és ennek ismeretében és a saját babánkat ismerve sikerült kitalálnunk mindenben a működő megoldást. Szóval én is ezt ajánlom, akármiben akadtok el. Olvassatok utána néhány helyen, vagy kérdezzetek meg pár embert, közben ahogy megismeritek egyre jobban a saját babátokat is (mert minden baba más és más, nincs 2 egyforma, így tuti tipp sincs ami mindegyiknél működik mit hogyan kell) úgy fogtok magatoktól rájönni ösztönösen, hogy mi a megoldás. És ne ijedj meg, ez elsőre nem fog jönni, elsőre nekünk a pánik jött, hogy valami nem oké, nem pedig az ösztön :)

Ehhez félig meddig kapcsolódik, ne könyvből neveld, csak olvasd a könyvet hogy kb. mire számíthatsz. Van egy ismerősünk, aki könyvből leírás szerint követ mindent a neveléstől kezdve a tápláláson át mindenben és rengeteg problémája van a babának is és neki is, mert még mindig 2x eszik a gyerek éjjel, holott már rég elmúlt 1 éves. A túl óvás (ok nélküli, mert nincs allergiás a családban), csupa bio dolog meg hipo allergén dolog miatt amit kizárólagosan kap szegény, (szerintem) bőrprobléma, egészségügyi bajok is vannak neki, ami nem volt kezdetben egyáltalán. Szerintem mindig az adott babától/gyerektől függ, hogy mit mikor vezessen be az ember neki új táplálékként, hogyan etesse, altassa, minden egyén függő és ezt szerintem főként figyelembe kell venni és nem szó szerint a könyvet venni alapul. Mi ösztönösen, ráérzéssel csinálunk mindent, és eddig semmi probléma nem is volt, sőt! Messze okosabb, ügyesebb és jobban alszik, eszik, mint a vele hasonló korú vagy sokkal idősebb rokon és ismerős gyerekek, aminek mi csak örülünk, hogy nem rontottuk el. 


Bababápolás


Összegyűjtöttem az első napokban és hetekben szükséges babaápolással és babával kapcsolatos dolgokat:


Itt van egy videókból összeállított segítég alapvető ellátásokkal kapcsolatban, illetve egy nagyon jó és részletes leírás is. Én ezekből tanultam először, aztán jött élőben minden :)

Egy apró jó tanács: A mai napig bosszankodom, hogy minek vettem meg előre annyi fölösleges dolgot, mikor még terhes voltam, mert egy csomó mindent a mai napig még csak nem is használtunk. Én azt ajánlom, ha veszed a dolgokat és nem kölcsön kapod vagy ajándékba, hogy csak a legalapvetőbb dolgokat szerezd be, mert nem látod előre mire lesz szükséged, ha egyáltalán lesz. És lesz időd rá később bőven, hogy vagy Te vagy férjed elszaladjon venni azt, amire éppen szükség lesz. Mindig van idő beszerezni, mikor kiderül hogy mi kell éppen. Első gyereket váróként annyi fölös dolgot beszerez az ember...fölösleges. Csak sok hely pazarlás és pénz kidobás.

Baba etetése
Úgy tudod megnézni, hogy éhes e babád, hogy az ujjaddal a szája mellett végigsimítod az arcát. És persze sírással is fogja jelezni. Ha kap az ujjad felé, be akarja kapni, akkor éhes. Ha pedig dehidratált, a kutacsát(a feje tetején van a homloka felől, óvatosan tapogasd meg, itt még nincs benőve a csont, néha azt is láthatod itt lüktet) megtapogatva rögtön meg is tudod nézni. Ha be van süppedve, akkor mindenképp kell neki ennie vagy innia. Illetve még látod azon is, hogy ennie kell, hogy a szája ki van száradva. De jele lehet még az is, ha éhes hogy az egész öklét a szájába veszi és szopogatja.

3 óránként úgy kell etetned, hogy etetés elejétől a következő etetés kezdetéig számold a 3 órát. Tehát ha 2 órán át tart mire eszik/szopizik, már csak 1 óra van hátra a következő evésig. Fontos ezt tartanod, mert ha nem kap elég táplálékot, nagyon hamar, órák alatt kiszáradhat! Tehát ha alszik, fel kell keltened, ami az első hetekben még sűrűn lesz így! És sűrűn el is fog aludni az etetések alatt. A megfelelő mennyiségeket meg kell ennie egy nap alatt, hogy szépen gyarapodjon, viszont ha kicsit kevesebbet eszik, vagy mindig más mennyiségeket eszik, ne ijedj meg, amíg szépen hízik emellett. Bár nagyon eltérő az étvágyuk a babáknak, az első hetekben valószínűleg 30, 60 ml-ket, majd 100ml-ket fog enni egy egy étkezés alkalmával.

A 3 órás etetési időt azért is kell ezt tartani, amennyire csak tudod, mert ha nem telik el a 3 óra két etetés között és előbb kap enni, akkor fájni fog a hasa és látni is fogod a székletén a meg nem emésztett tejet/tápot, ami ilyenkor túrós, darabos állagú. Akkor van jól megemésztve a tej, ha kenőcsös állagú (se nem híg, se nem túrós) és szép aranysárgához közeli a színe. Hogyha be tudod tartani a 3 órát, akkor lecsökkennek a hasfájások, illetve nagyon alaposan büfiztesd meg minden evés vagy ivás után, mert ez szintén okoz hasfájást! Még ilyen pici korában nehezebben büfizik, kb. 10 percig tartsd a válladon és finoman paskold a hátát, ez az egyik legjobb testhelyzet, hogy tudjon büfögni. Ne felejts el rongyot, textil pelenkát rakni a válladra, ha nem akarsz bukást a válladon viszont látni.

Az etetése legjobb, ha szoptatással történik, de ez persze nem mindig valósulhat meg. Ha szembesülsz azzal, hogy kevés a tejed és minden próbálkozás ellenére kevés marad, de a baba még éhes és enne, akkor sajnos pótlást kell adnod tápszerként cumisüvegből. 
Ha cumisüveget veszel itatni, vagy etetni, mindenképp BpA mentest vegyél! Ez egy olyan anyag, ami hő hatására bekerül az innivalójába, tápjába és nagyon sokféle betegséget okozhat, többek között a rák kialakulását is. Folyamatban van már az Unióban, hogy kivonják a forgalomból az összes BpA-t tartalmazó cumisüveget, cumit és minden mást, de még nem történt meg, úgyhogy erre figyelj oda nagyon! A csomagoláson látod, hogy oda lesz írva vagy BpA free vagy BpA mentes! És a cuminál is nézd ugyanúgy, vannak már BpA mentes rágókák is!

A szoptatást ugyanúgy folytasd otthon is, mint ahogy a kórházban tanultad. Ezért célszerű ha otthon van mellszívód, kézi vagy elektromos. Minden szoptatás előtt masszírozd át a melled, a csomókat (ezt napközben többször csináld meg, hogy ne gyulladjon be!) és mérd le mérleggel a babát, ha van otthon babamérleg. Aztán 15 percig az egyik melleden szoptasd, majd 15 percig a másikon. Ha besárgul, akkor aluszékonyabb, evés közben elalszik, legyél türelmes és ébrezgesd, hogy egyen rendesen. Ha nem sárgul be, akkor is 1-2 evés alkalmával naponta be fog aludni közben, így elhúzódhat a szoptatás akár másfél 2 órán át is, rengeteg türelem kell hozzá! Viszont ha sok ideig szoptatsz, a melled bőre felázik és kirepedezik, amit még időben kezelned kell, amíg nem sebesedik ki. Ekkor már érzed hogy érzékenyebb lett a bőr, bekenheted akár Neogranorm kenőccsel, nem kell külön erre krémet venned, ugyanúgy begyógyítja bármelyik krém, amiben van gyulladás csökkentő és hámosító. Aztán minden szoptatás után fejd le a maradék tejet, a legalaposabb  ha mellszívóval teszed és mindkét melledet. Ezzel a mennyiséget növeled, hogy elég termelődjön a babának.

Ahhoz, hogy minél hamarabb átaludja az éjszakát, annyi lesz a dolgod, hogy apránként a reggel 7 és este 7 közötti időszakban egye meg a napi szükségletei nagy részét. Persze választhatod azt is, hogyha bírod és úgy érzed helyesnek, hogy eszik amikor szeretne, keveset sűrűn, de akkor még 1 évesen sem fog végig aludni éjszaka. Olvastam egy nőről, aki óránként szoptatott még 1 éves babával nappal is és éjszaka is. Szóval leginkább rajtad múlik, mit tartasz fontosnak. A tejtermelődésnek biztos jót tesz, hogyha minél sűrűbben etetsz viszont az, hogy így nem alszol soha, az már nem tesz jót se neked, se a babának. Ha viszont az a célod, hogy éjszaka igenis aludjon és te is, akkor apránként növelve de napközben meg kell ennie az egész napra szükséges tej/táp adagját. Ezt úgy tudod kiszámolni, hogy ahány kilós a babád, ezt beszorzod 150 ml-vel, és így kijön egy szám, azt a mennységet eszik meg kb naponta. Persze ez csak úgy fog menni, ha elég tejed van és sok is termelődik, hogy napközben meg tudd ezt csinálni. Tehát ha 4 kg-os akkor 4x150, azaz 600 ml-t eszik egy nap, ha hétszer eszik, akkor az egy egy etetés alkalmával kb. 85 ml. De az első pár hétben még pici a gyomra, akkor még idő, mire nagyobb mennyiséget fog tudni enni, apránként tudod csak növelni a mennyiséget az igényéhez mérten.
Amikor jól lakik, el fog lazulni a teste és a kezét le fogja engedni maga mellé. De nagyrészt a kezei felfele fognak állni maga mellett a fülénél. 

Ezt a módszert a Kiegyensúlyozott babák és nyugodt babák kézikönyvében olvastam. A fiam magától ilyen étkezésre állt át, nekem semmi dolgom nem volt, csak követni az igényeit és észrevenni amikor már nagyobb mennyiség kellett neki, hogy jól lakjon. Így már nagyon hamar sokat aludt éjszaka, így én is tudtam aludni normálisan 1-2 hónapos korától kezdve (először 5 órákat egyben).

Egy apró segítség, ha táppal is kell etetned:
Sok idő volt, mire kitapasztaltuk, hogy a leggyorsabb tápot csinálni, mert amint éhes volt a baba, türelmetlenül ordított amíg meg nem kapta. Minden nap forraltam friss vizet, de én nem a csapból, hanem a víztisztítóból, mert elég régiek a csövek nálunk és ezért a víz nem olyan tiszta mint kéne lennie. Szóval mindig volt itthon egy lábasban friss forralt víz.
Kitapasztaltuk, ha a szoba hőmérsékletű vízzel keverjük össze a tápot, és utána melegítjük csak fel mikróban megfelelő hőfokra, akkor nem csomósodik be és akadály mentesen tud inni a baba az üvegből, nem fogja a cumisüveget eltömíteni 1-1 táp csomó. Aztán arra is rájöttünk, ha csak a fele víz mennyiségben oldjuk fel először a tápot, aztán a melegítés után öntjük hozzá a maradék vizet, akkor pont iható hőmérsékletű lesz és azonnal adhatjuk a babának. Így lehet a leggyorsabban elkészíteni és nem kell kivárni hideg vízbe állítva hogy kihűljön.

Szóval pl. ha 200 ml tápot szeretnél csinálni, akkor 100 ml vízben feloldod a 6 kanál tápot (van a dobozban mérőkanál és késsel mindig le kell csapni a tetejét, hogy pontosan 1 kanálnyi legyen), jól elkevered és azután berakod a mikróba. Addig melegíted, amíg kb 50 fokos nem lesz, akkor még egyszer jól összekevered és jöhet rá a maradék 80 ml víz. Így iható hőmérsékletű lesz azonnal, persze a csuklódon mindig tesztelt, nehogy túl melegen add a babádnak. Na erre kellett kis idő mire kitapasztaltuk.

Baba fürdetés
Mindent előre minden fürdetés alkalmával bekészítek, neked is ezt kell majd tenned, mert nem kapkodhatsz és hagyhatod magára! Elsőként a hősugárzót kapcsolom be, ha hideg van a fürdőszobába, és a kiskádba engedek vizet. A kiskádban volt a biztonsági babafürdető forma, amit fél éves koráig tudtunk használni, utána már ül, úgyhgy anélkül is megy a fürdetés. Amíg pici volt, a műanyag formát egy textil pelenkával lefedtem, hogy ne legyen neki hideg és a hőmérsékletet mindig ellnőrzöm, nehogy túl hideg vagy túl meleg legyen a víz. Ezt a csuklóddal megteheted, ha belemártod a vízbe, érezni fogod. 
A mosógép tetejére (lecsukva) teszek egy összehajtogatott felnőtt törölközőt és arra kiterítve a baba törölközőjét. Egy pelenkát emellé bekészítek. A kiskád köré teszek egy műanyag poharat fürdetni, a fürdető géljét vagy kenőcsét és a sampont. 

A tiszta ruhát oda készítem be, ahol felöltöztetem, ez mindig a francia ágyon van. És akkor jöhet a baba! A pelenkázón levetkőztetem, tölrőkendővel áttörlöm a fenekét alaposan és viszem a fürdőszobába. Szépen lassan beleeresztem a vízbe, hogy megszokja a hőmérsékletet és ne kezdjen sírni. (Amíg a köldöke nem gyógyul be és nem esik le a csonk, kevés vizet engedj hogy ne érje víz!) Aztán kezdem az arcát lemosni, bevizezem a haját, samponnal megmosom. 
Első hetekben a fürdető krémmel mostam a haját is. Aztán a pohárral leöblítem és a kis testét tetőtől talpig bekenem a fürdető krémmel vagy a baba fürdető géllel és leöblítem. A fenekét és az alsó részeket hagyom utoljára, a nem szerveit is alaposan meg kell tisztítani, főleg a hajlatokat. Amikor fürdeted, a hónalját külön, a nyakát a tokája alatt és a comb hajlatát nagyon alaposan ki kell tisztítani.

Aztán amikor kész van, kiveszem és a mosógépen a törölközőre teszem, a saját törölközőjét ráhajtom és törölgetem. A hajlatokra itt szintén nagyon kell figyelni, alaposan meg kell törölni! A haját is!

Aztán ráadom gyorsan a pelenkát, nehogy lepisiljen (elő fog fordulni, főleg amikor hosszabb idig ül a vízben) és viszem a nagy ágyra, ahol vannak a tiszta ruhái. Ráadom a bodyt, aztán jöhet a rugdalodzója vagy egy nadrág és egy hosszúujjú ha hideg van. Végül a zoknik. 

Kb 10-15 perc alatt szoktam végezni, az első időkben amikor fogni sem tudod, hogy fogd hogy neki ne legyen rossz, akkor ez sokkal több ideig is tart és mi sokáig csak ketten együtt fürdettük, nem merte egyedül egyikőnk sem. De aztán hetek alatt belejössz és rutinos leszel!


Öltöztetés
Minden baba általában utál öltözködni, az enyém a mai napig ellenkezik és nyöszörög, sírdogál, ha felöltöztetem, utálja. 

Amivel tudsz ezen könnyíteni: olyan body-k is vannak, amik nem csak a pelenkánál patentosak, hanem végig elől, így nem kell a fejét átbujtatni rajta. Ezzel sokkal könnyebb boldogulni. A rugdalodzók közül is olyat válassz ami elől végig zipzáros vagy patentos, mert akkor szintén nem fog kiakadni és könnyebb is lesz ráadni. 
Ilyenkor a ruhát kiteríted, ráfekteted a megfelelő helyre a babát, egyik ujját be dugod, aztán a másikat, végül a lábait és már patentolod is össze. Ennél már csak a zipzáros hálózsák a jobb, ott még a lábakkal se kell bajlódni, mert alul csak egy zsák. 

De persze évszak függő, milyen ruhákra lesz szükség, ha nyár van, akkor könnyebb a helyzet, nem kell annyi réteg.
Praktikus, ha mindig csak 1 mérettel előre gondolkozol. Tehát amikor megszületik, látod mi az a méret ami jó rá, és egyelőre ebben is gondolkodj. Azt értem ezalatt, hogy pl. nyár van, kiszúrsz egy tök jó kabátot neki télre, ami szép és olcsó, csak éppen nem fogod tudni, télre mekkorát nől és simán kicsi lehet addigra már rá mire tél lesz! pl. az én fiam fél év alatt több mint 20 cm-t nőtt! Úgyhogy kezdtem 56-os ruhákkal, és már lassan a 80asok lesznek csak jók. És mindig bővebb, kicsit nagyobb ruhát adj rá, hogy akadály nélkül nőhessen benne és ne is szorítsa. Ha pont jó rá mindenhol, azt legközelebb már ne add rá, nagyon gyorsan növekszik és ne hátráltasd ebben, inkább nagyobbat adj rá akkor.

Neki az ideális a 22-23 fok, ennél melegebben izzadni fog. Tehát próbálj annyi réteget ráadni amennyi rajtad is van! Persze ez akkor nem vonatkozik rád, ha épp hőhullámod van szülés után hormonok miatt és 15 fokban is szakad rólad a víz! Szóval igyekezz úgy öltöztetni, hogy ne izzadjon be, vagy ha beizzad, öltöztesd át lazább száraz ruhába! Ha a tarkóját megfogod, érezni fogo hogy melege van e, a kezére és orrára nem tudsz hagyatkozni, a keze általában hideg a kalimpálástól.

Célszerű úgy vásárolni vagy beszerezni, kölcsönkérni ruhákat, hogy minden méretből 10 legyen kb. Egyrészt a kevesebb nem jó, mert ha egy nap többször bukik rá vagy lepisil, előfordulhat hogy 6x is át kell öltöztetned. Másrészt ha meg túl sok a ruha, nem fogod tudni ráadni mindet egy alkalommal, mert mire elérsz oda, hogy ráadd, kinövi. Úgyhogy én a 10 db-ot tartom ideálisnak. Ha elég 1x naponta öltöztetni, akkor az 5-6 db is elég, de nálunk sűrűn kellett öltöztetni egy nap. És mosni is sűrűn fogsz majd, majdnem minden nap, úgyhogy ezért sem éri meg 10nél több ruhát beszerezni, mert mindig lesz tiszta időben.


És arra mindig nagyon figyelj, hogyha még csak pár napos, vagy pár hetes, akkor se hagyd soha sehol 1 másodpercre sem! Akkor se ha valamit elfelejtettél és csak át kéne menned érte a másik szobába. Soha ne csináld ezt! Nem szabad olyan helyen őrizet nélkül hagyni, ahonnan leeshet. Ilyen a pelenkázó, a nagy ágyatok vagy a kanapé, a mosógép, a fürdőkád...sehol ahonnan leeshet vagy baja lehet! Az a pillanat pont elég, amíg nem vagy ott, hogy leessen vagy valami baj történjen. Ha valami kell éppen és nincs odakészítve, akkor vidd magaddal a babát is, amíg elmész a szükséges tárgyért. Vagy addig tedd be a kiságyba! Ott van egyedül maximális biztonságban. Sose tudhatod, hogy mikor fog átfordulni. Ismertem olyat, akinek 3 hetesen megfordult a babája, nekem ezt először 2 hónaposan csinálta meg. Sose becsüld le, hogy mit tud, mert nagyon is meglephet! 


Amikor például 3 napos volt a fiam és a kórházban este vittem etetés után a kiságyához, a vállamhoz fogtam ahova lehajtotta a fejét, és egy kézzel fogtam a hátát. És éppen valamit odébb raktam, a másik kezem nem volt szabad és ebben a pillanatban ő úgy gondolta, hogy hátradől és olyan erővel csinálta, hogy a másik kezemet is oda kellett kapnom rögtön. Teljesen hátradőlt, én meg frászt kaptam. Szóval nagyon kell rájuk figyelni, látod, már 3 naposan milyen ereje van, a fejét is úgy emelgette egy naposan hogy majdnem beverte a kórházi kiságynak a falába, ezért ki kellett párnázni azt. Ezért kell nagyon odafigyelni rá, mindig nagyon kell fogni, ki ne tudjon a kezedből esni vagy "ugrani".


Amikor kimosod a ruháit, ne használj erős illatú mosószert és az öblítőt egyáltalán ne, mert kezdetben nagyon érzékeny a bőrük, az ilyen plusz vegyszerek csak árthatnak neki. Én mielőtt megérkezett, minden kis ruháját kifertőtlenítettem és a kiságyat, a rácsait, a babakocsi egy részét is áttöröltem fertőtlenítővel, ez csak elővigyázatosság, nem kötelező. Vasalással is ki tudod fertőtleníteni a ruháit.

Tisztába tétel
Minden etetés előtt vagy után kell tisztába raknod, Így elkerülheted hogy bőre kipirosodjon és felmaródjon. Az a jó, ha minden alkalommal találsz benne pisit és az halvány sárga vagy átlátszó. 
Kaki lehet naponta akár 5x is, de lehet hogy csak két naponta lesz. Ez eleinte nagyon változó és a mennyisége is, aztán ahogy egyre többet eszik és egyre kiszámíthatóbb időben, úgy fog az emésztése is beállni, hogy milyen sűrűn kakil.

Szintén legyen minden kéznél. Számíts rá, hogy bármikor lepisilhet, vagy kakilhat, úgyhog talán egy tiszta váltóruha sem árt bekészítve vagy legalább egy törlőrongy/textil pelenka. 
A ruháját alul kinyitod, mind a 2 réteget és feltűröd, hogy a ruhája nehogy összepiszkolódjon. Alul csak a csupasz lába és a pelenka van, leveszed róla a tépőzáras pelenkát és a nagyját letörlöd még a tiszta felületével a baba popsijáról ha kakis. Aztán alaposan törlőkendővel letörlöd mindenhol, hajlatokban is! Ha tiszta, kenőccsel bekened 1 rétegben a fenekét, a végbél nyílást és a hajlatokat. Aztán jöhet a tiszta pelenka rá. És visszaöltözteted.


Ha csak pisilt, akkor nem kell törölgetni, akkor csak kicseréled a teli pisis pelenkát egy szárazra. Akkor bekenned sem kell a fenekét. De az első napokban minden pelenkában lesz valószínűleg egy pici kaki, eleinte nagyon sűrűn kakilnak. Aztán ez majd ritkul, ahogy a belei is beállnak egy fajta emésztésre.

Pelenkák közül amiket próbáltam és jónak bizonyult: pampers, libero, huggies és a rossmann-os babydream. Ebből van minta is 200 ft-ért, mielőtt vennél nagy csomaggal, ki tudod próbálni. Méretre vannak megadva a pelenkák kg szerint. Egyes méretekből ne sokat vegyetek egyszerre, mert az elején nagyon gyorsan növekszik majd a babátok és hipp hopp kinövi azt is mint a ruhákat. Úgyhogy mindig csak 1-2 csomaggal egyszerre célszerű és ha kezd pont jó lenni rá vagy esetleg kezd szűk lenni, akkor jöhet az eggyel nagyobb méret. Vagy ha már nem szív elég jól, sok a pisi vagy a kaki és már nem szívja magába hatékonyan és kifolyik. Az első méretet fogja a leghamarabb kinőni, aztán amikor már lelassul a növésben, hízásban, akkor lehet többet beszerezni ha van jó áron. 

A DM-ben tudsz mindig pelenkákat kuponnal vásárolni, ha regisztrátál időben a baba mama programra, akkor mindig kapsz postán kuponokat. Aztán még a Rossmannban is szokott mindig akcióban lenni, vagy nagyobb helyeken, mint tesco, cora, auchan. De a látogatók is biztos fognak hozni, amikor jönnek. Mi például rengeteg pelenkát kaptunk rokonoktól, ami óriási anyagi segítség is volt! A Libero honlapján is mindig találni lehet kuponokat pelenkákra.

Köldök ápolás
Kb. 2 hétig tart, mire leesik a csonk. Naponta többször is le kell kezelni, nehogy begyulladjon vagy elfertőződjön. A fürdetések után mindenképp kezelned kell szintén! Ki kell emelned a csonkot, tehát meg kell fognod kézzel és alatta, körülötte alkoholos vattával vagy fülpiszkálóval alaposan ki kell törölni, de úgy, hogy egy vatta, egy törlés és már dobod is ki, nehogy azzal vidd be a sebbe a baktériumokat. Úgy is ki tudod alaposan tisztítani, ha a csonk mellett a bőrt olal irányba a 2 ujjaddal elhúzod, akkor magától ki fog emelkedni és könnyebb kitisztítani. Aztán szórd be a köldökét a sebhintőporral (spars. hexachloropheni, ezt a gyerekorvos írja fel receptre) és utána egy pici vatta pamaccsal jól bedörzsölöd finoman, hogy mindenhova jusson a csonk alá, köré. Picit nedvedzeni és vérezni fog, a kis ruha mindig ilyen lesz a köldöknél, amíg teljesen be nem gyógyul, ez normális. De figyeld mindig, amint változást észlelsz, hívd fel a gyerekorvost és nézze meg inkább, nehogy baj legyen. Fürdetés közben nem érheti víz! Ha mégis megy rá egy kis víz, akkor alaposan alkohollal és hintőporral kezeld le! Fontos, hogy nehogy a baba szájába jusson hintőpor vagy belélegezze!! Ha leesett, utána is legalább 1 hónap mire teljesen begyógyul, továbbra is ápold ugyanúgy, mint amikor ott volt a csonk, még egy darabig válladékodzani fog! 

Szájpenész
Időnként ellenőrizd a száját, nem e alakult ki szájpenész. Ez egy kezdetben apró fehér folt az ínyén és ha nem kezeled, egyre nagyobb lesz és sok bajt okozhat. A gyerekorvos amikor megvizsgálja, valószínűleg a száját is megvizsgálja és ha talál benne szájpenészt, akkor felír glicerin borax-os folyadékot, amivel kezelni kell. Ezt úgy tudod megtenni, hogy fogsz a mutatóujjadra egy vékony réteg 10x10cm-es steril vágott mull lapot, azt az ujjadra csavarod és odafogod, hogy ne jöjjön szét. Ezt belemártod az ujjadon a folyadékba és kitörlöd vele a baba száját, az egészet, ott főleg jól meg kell dörzsölni ahol van a penész. Ha csak kenegeted, akkor nem múlik el. Nem fogja szeretni kezdetben, de muszáj sajnos, csak így lehet eltültetni. Ha elmúlt, akkor is néhány hétig kezeld és töröld ki ezzel a száját, mert könnyen visszatérhet. És ezt a műveletet minden etetés után meg kell csinálnod. És emellett mindent sterilizálnod is kell, hogy ne fertőződhessen vissza cumisüvegről, cumiról, rágókáról, vagy bármiről amit a szájába szokott venni!

Koszmó
A fejbőrén elől, ahol van már haja ott egy sárgás fehéres lerakódás alakulhat ki. Ha ezt tapasztalod, ezt a nagyon letapadt egybe álló dolgot először babaolajos vattával fel kell lazítanod, dörzsölnöd. Aztán fürdetés közben jól ki kell fésülnöd az egészet babafésűvel. Addig kell csinálnod, amíg az összeset el nem távolítod. Nem tudom miért alakul ki, de néhány hetes korában ez előfordulhat, aztán már nem valószínű hogy újra kialakul. De elég nehezen eltávolítható dolog ez, küzdelmes kiszedni alaposan. Ha naponta hajkefével átfésülőd, akkor valószínűleg ki sem alakul.

Megfázás
Amint tapasztalsz valamit, betegséged babádon, vidd el a gyerekorvoshoz. Ez a biztos, ha egy hozzá értő megnézi, megvizsgálja, még ha egy sima megfázásról is van szó. Arról nem is beszélve, hogy csak ő tud neki felírni erre való receptet, orrcseppet vagy bármit amivel kezelned kell. Mellé persze sokat segít, ha ilyen esetben c-vitamint is adsz a babádnak, ami cseppekben kapható patikákban. És szükséged lesz még porszívós orrszívóra, amitől ne ijedj meg, nem szív túl erősen, csak éppen annyira ami szükséges eltávolítani a válladékot. Nem lesz jó kedvű a babád miközben ezt csinálod, de rá fog jönni hamar, hogy utána könnyebben kap levegőt és jobban van, tudja hogy ezzel segítesz neki. A leírást olvasd el, de úgy kell, hogy az egyik vége a porszívóhoz csatlkaoztatható, a másik végét odatartod az egyik orrnyíláshoz és amíg az egyik orrához teszed a csövet úgy hogy majdnem bele is dugod, addig a másik orrát szakaszosan befogod, elengeded, újra befogod az ujjaddal és közben látni fogod ahogy hatékonyan eltávolítja az összes válladékot, amíg van. 


Ha nagyon nem bízol ebben a módszerben, akkor előbb próbáld ki magadon és csak azután a babán. Én nagyon elleneztem, mert azt gondoltam rettegni fog tőle és nem akartam fiamnak rossz élményt szerezni, de a labdacsos orrszívó semmit nem ér, hiába próbáltam. Aztán kipróbáltam a porszívóst, ég és föld. És hamar meg is szokta a fiam és elviselte, közel nem volt olyan durva ez a művelet, mint ahogy elképzeltem. És a legnagyobb meglepetésemre az akkor 2 hónapos babám tudta, hogy ezután neki jobb lesz, így szó nélkül tűrte, csak a levegőt kapkodta és amikor megmutattam neki előre hogy most le kell szívnom a nóziját és nyugtattam hogy semmit baj nincs, akkor viselte a legjobban, egyáltalán nem sírt. Ezt a műveletet reggel és este kellett megcsinálni, mikor hallottam már hogy szörcsögve veszi a levegőt és sirdogált mert bedugult már az orra. Nagyon alapos és hasznos eszköz!

Körömvágás
Már hosszú körmökkel született és azóta is heti 2x vágni kell a körmeit, mert nagyon gyorsan nőnek! A lábujjain ritkábban elég vágni, de figyelni kell hogy ne legyenek túl hosszúak vagy be ne nőlhessenek. Nagyon tud karmolni, mikor már nagy a körme, magát is véletlenül megkarmolhatja. Főleg amíg pár napos/hetes, akkor még nem koordináltak a mozdulatai. Eleinte könnyű volt vágni neki, mert álmában simán le tudtam vágni, nem ébredt fel. De most már úgy kell lekötni a figyelmét, hogy maradjon egy helyben, amíg vágom, persze babáknak való körömvágóval, amivel nem tudom megszúrni véletlenül sem. 

Alvás, altatás, nem alvás
Eleinte ez lesz a másik legnehezebb, mert még a baba nem tudja, hogy nappal vagy éjjel van, és éjszaka is ugyanolyan sűrűn eszik eleinte mint nappal. Ez hetek alatt, nagyon lassan de javulni fog. Főleg, ha arra törekszel, hogy szépen lassan arra átszoktasd, hogy a javarész ételt napközben kapja meg. És ha ez sikerül, akkor éjjel apránként, de egyre többet fog aludni. Először egyben alszik majd 2-3 órát, aztán pár nap/hét után már 4-et, aztán 5öt, és szép lassan hetek alatt elértek oda, hogy egyre korábban tudsz elmenni aludni és egyre korábban eszik este utoljára, és reggelig alszik és bírja tej nélkül. 
Mi miután hazajöttünk a kórházból, az első éjszaka egész éjjel fent voltunk. 


Aztán átrendeztük a dolgokat, a babát ágyastól a másik szobába vittük, mert eredetileg velünk aludt volna egy szobában. Azért volt erre szükség, hogy éjjel vele tudjak lenni és ne zavarjam ezzel férjemet, aki korán kel és megy dolgozni. Így a babával egy szobában a kanapén dőltem le kis időre ha tudtam és éjjel mivel én etettem, szoptattam, vele voltam végig. És napközben jött a csere, én mentem aludni, amikor éppen nem etettem és párom vagy anyukám, aki itthon volt velem segíteni, addig ő volt a babával. Kellett egy darabig ez a megoldás, amíg éjszaka nem kezdett el aludni. Elég nehéz időszak volt, mert emellett nehezen is épültem fel, sok hónap kellett mire újra helyreállt a vérképem és addig nagyon kimerült és gyenge voltam és a szülési lábadozás is elég lassan ment, a sebeim is lassan gyógyultak.

És hasfájós is volt, így az éjszaka nagy részét végig sírta és nem tudtam megnyugtatni, vagy segíteni, nem használt semmi. Olyankor mellette voltam, vagy fogtam kézben és próbáltam nyugtatni, aztán egyik pillanatról a másikra váratlanul abbahagyta és el is aludt. Ez a néhény órás sírás mindig éjjel ugyanabban az időben kezdődött és fejeződött is be, szinte percre pontosan. Talán ekkor ért véget a fájdalma. Miután kiderült, hogy a gyomrával volt probléma, arra gyanakszom, hogy amiatt sírt éjjelente vagy a levegő csikarta a hasát, de ilyen helyzetekbe annyira nem tudja az ember, csak látja hogy nem jó neki, de hogy mi az oka... Csak próbálgatja egyik dolgot a másik után, hátha segít. De ebbe most nem megyek bele, más fejezetben ezt a gondot kifejtem bőven, most az alváson van a hangsúly.

Ha a gyomor probléma miatt volt sírós a fiam, akkor a Tied biztos nem lesz, vagy nem ennyire, ha hasfájós is lesz. De nehezen alvós idő lesz nálatok is, mire tudni fogja hogy mikor kell többet aludni. Amikor éjszaka a babával voltam, legtöbbször hajnali 5 vagy 7 is volt mire elaludt, egész estétől fogva nem aludt éjjel, vagy ha el is tudtam altatni, amint lefeküdtem én is pihenni, felébredt sírva és kezdődött előről. Nagyon nagy önuralom és kitartás, türelem kellett sokszor, hisz szó szerint hulla fáradt voltam. A szülés után ez volt a másik legnehezebb dolog, ezt az első időket/heteket végigcsinálni.

Szintén ezer helyről hallod, de igaz: amikor alszik a baba, akkor aludj te is! Mert amikor majd te akarsz aludni, akkor ébren lesz és nem tudod mikor fog újra elaludni hosszabb időre. Nagyon sokszor fog felébredni, lesz hogy csak 10 perceket alszik, nem egyben órákat. Nem lesz nagy különbség számodra sem, hogy éjjel vagy nappal van, mert összevissza fogsz tudni aludni kezdetben. 


Ha lehet, ne fogadj látogatókat, a legjobb a kórházban ezt letudni, mert még pluszban fogadni másokat még inkább leterhelő és frusztráló egyrészt ilyen állapotban, másrészt totális kosz és kupi van a lakásban, mert hát aludni sincs időd, nem hogy elpakolni (nekem napokig tartott, mire el tudtam pakolni csak a kórházi cuccokat és bőröndöket, és nagyon zavart a nagy felfordulás). És még legyél is ébren amikor jön valaki és ne is szoptass éppen, ami kezdetben órákig tart...hát ez nem a vendégek időszaka lesz, aki megérti, megérti, aki nem, ne érdekeljen, majd jönnek, ha már kézben tartod a dolgokat. Nem 2 perc alatt nől fel a babátok (bár megértem őket is, hogy kíváncsiak), nem maradnak azért le semmiről. Addig is osszátok meg interneten a képeket, videókat, amíg élőben nem láthatják(ha a kórházba se jöttek be hozzátok), így el tudják érni bármikor és láthatják. 


Persze más, ha valaki segíteni jön és nem csak nézelődni, a segítséget mindenkitől fogadd el, ne utasítsd vissza mert szükséged lesz rá!!! Akár takarítani vagy elpakolni, főzni, bevásárolni jönnek, engedd mert neked is jól fog esni, ha legalább 1 dologgal kevesebb lesz a teendőd és nem látod halomban a feladatokat.

Szóval neked kell az alvásban segítened a babának, amikor nem alszik el rögtön de már álmos és sír a fáradtságtól. Tartsd szem előtt, nagyon rövid ideig képes még ébren lenni úgy, hogy ne merüljön ki, és ez a rövid idő az etetésekre vonatkozik leginkább. Ha túl sok ideig ébren van, vagy ébren tartod, akkor már a kimerültség miatt fog sírni és még nehezebben tud majd elaludni. Tehát a legideálisabb, ha eszik, alszik. Mindig altasd el, sose hagyd magára, csak ha már nem bírod és nincs más választásod, mert éppen kivagy merülve és már idegileg sem tudsz higgadt maradni. Akkor viszont muszáj pihenned.

Elaltatni mindenkinél más dolog segíthet, nekünk ami bevállt: 

- babakocsiban tologattuk előre hátra vagy a lakásban, 
- kézben sétáltunk vele a lakásban, 
- babahintába tettük ami elringatta. 
- Segített még, ha hasra fektettük és finoman pakoltuk a fenekét ütemre tenyérrel, ezt anyukám mutatta és sokszor bevált, elaludt rá. 

Ezek a dolgok mindig megnyugtatták és igaz hogy hosszú idő múlva de elaludt. Az volt a rossz, mikor túl hamar letettük a kiságyba, még nem aludt mélyen és felébredt sírva, kezdhettük előről az altatást. 
Ha pedig túl mély álomba zuhan és megszokja a mozgást, amint leteszed szintén felébred rá, úgyhogy nehéz megtalálni az aranyközéputat. 
Van, hogy negyed óra, van hogy másfél óra mire elalszik, de máshogy még nem tud elaludni. 

Én nem vagyok annak a pártján, hogy álomba sírja magát, akkor érzi hogy magára hagytad, egyedül van, és nagyon keservesen sír utánad. Ez nem jó dolog, ha lehet, akkor ne alkalmazd csak ha nagyon muszáj és nagyon ritkán. 


Próbáltuk azt is, hogy fokozatosan magára hagyjuk egyre több ideig, és ha sír akkor bemegyünk, megnyugtatjuk és ismét kimegyünk, ez nem vállt be. 


Próbáltuk azt is, hogy minden este ugyanazokat a dolgokat, eseményeket csináltuk megadott sorrendben, hogy tudja, közeledik az alvás ideje, ez se vállt be.

Ami nekünk bevállt, az kicsi korában az altatás volt, hogy addig sétáltunk vele vagy toltuk a kocsiban, amíg el nem aludt, és mióta nagyobb, 4-5 hónapos kora óta magától alszik el 90%-ban. Amikor látjuk, hogy álmos és nyűgös, betesszük az ágyba, bekapcsoljuk az éjszakai fényt neki, amit imád (chicco lullaby), ez altató zenéket játszik és végül erre mindig elalszik. 


Ha néha néha sírdogál, forgolódik, bemegyek hozzá de csak megnyugtatni, cumit a szájába tenni, megsimogatni, ki már nem veszem. Ezt megszokta és el is alszik így magától, már nem kell ringatni, vagy nagyon nagyon ritkán ha fáj a foga. Tudja, ha kellünk, ott vagyunk, bemegyünk és nincs magára hagyva. De ez csak most működik így, hogy már megért dolgokat, kisebb korában ez egyáltalán nem működött. 


Hozzá lehet szoktatni, de akkor mindig ugyanúgy kell, hogy történjen minden altatás. Ha változtatjátok naponta, akkor sosem fogja tudni, hogy alvás idő van, el kell lazulnia, nem fogja érteni és nem fog aludni, csak sírni, ezért ez az egy fontos, az állandóság. Ez neki biztonságot nyújt. Segít, ha van az ágyban neki plüss amit ölelhet, vagy alvó kendő. A projektoros éjszakai altató fények is megnyugtatják, azt kezdi figyelni és elálmosodik tőle. Bármi beválik, ami zenél, főleg ha fénye is van.

A lényeg, hogy ha már elég nagy ehhez, hogy megtanuljon magától aludni, akkor mindig mindent ugyanúgy csináljatok lefektetéskor. Minden napközbeni és éjszakai alváskor. Az mindegy, hogy mi ez a sorrend és mit vezetsz be ilyen rituálénak, csak mindig akkor legyen ugyanígy. 
Ha egyszer is megváltoztatod, akkor borul az egész, és legközelebb már nem fog magától elaludni, kezdheted előről hozzászoktatni az általad kitalált altatási rendhez. 
Például amikor álmos, nyűgös és visszük a kiságyba, akkor már nem vesszük ki, csak beszéd nélkül visszamegyünk megsimogatni, megnyugtatni ha sír vagy nyüglődik. 
De egyik nap ki kellett hogy vegyük még mielőtt elaludt, hát a következő altatásnál már nem maradt csendben és nem próbált aludni, nehéz volt ezután elaltatni, ez tart néhány alkalomig, hogy nehezebben alszik el, de visszatértem a felállított jó sorrendhez, ami eddig bevált, és 1-2 nap alatt újra elalszik segítség nélkül. 

Ki fogjátok tapasztalni, nektek mi válik be, mi a jó a babának, mire nyugszik meg. Azt mondják, ha te altatod el ringatással vagy máshogy, hozzá szokik és nagyobb korában is csak úgy fog tudni elaludni. Hát ez nálunk nem így történt, pont azért mer elaludni egyedül, mert kellő ideig, 4-5 hónapos koráig ringattuk, altattuk és így megtanult magától is aludni. Nem tudom, hogy ezt honnan veszik, akik mondják, de nálunk nem így történt, pont ez kellett ahhoz hogy aludjon magától. 
És minden ami a törődésről, ringatásról lebeszélni akar titeket, szerintem az nem jó, akkor félni fog a sötétben, egyedül fogja magát érezni, hogy nem számíthat rátok, a szüleire, szerintem ez egy nagyon téves és rossz tévhit. Lehet, hogy csendben lesz, de szorongani fog és talán már csak azért marad csendben mert tudja, úgyse jön be senki, ha sír és hiába teszi. Ez szerintem kegyetlen. 
Úgy tapasztaltam, szüksége van a közelségedre, a szeretetedre neki, nagyon is és ezt nem szabad megfosztanod tőle. 


Tudom, nehéz a sok ellentmondó tanácsok között megtalálni a jót, de ha a baba érdekeit nézed és a saját belső megérzésed, akkor mindig tudni fogod, mivel teszel jót neki és nem is lesz szükséged senki tanácsára! 
Mindenkinek más a babája, mások az igények is, mindenkinek magának kell megtudnia mi az ami használ és segít, én bármelyik tanácsot követtem, utólag mindig rájöttem hogy kár volt és mekkora hülyeség is, sosem működött, csak amit magamtól gondoltam jónak. 

A baba megfelelő ellátása legalább olyan fontos, mint az, hogy kipihent legyél amennyire csak lehet. Mert így fogod bírni türelemmel és idegileg, így leszel jó (kezdő) anyuka. Amint kimerülsz, nem lesz hozzá türelmed és minél hosszabb ideig tart ez az állapot, minél tovább kell ébren lenned amikor már lemerültél maximálisan, annál jobban kiborulhatsz és végső tehetetlenségedben a babára haragúdhatsz emiatt, amit el kell kerülnöd és meg kell előznöd! A legjobb, ha sosem jutsz el idáig, vagy ha eljutsz, akkor felismered és elmész pihenni, de csak úgy hogy biztonságban van a baba a kiságyban és biztosan nem lehet éhes, tele a pocakja. Csak ekkor hagyjatod magára, de tényleg csak akkor amikor már nincs más választás, mert nincs senki akit megkérhetsz, hogy amíg pihensz kicsit és erőt gyűjtesz, vigyázzon rá. De az a legjobb, ha ez sosem történik meg, vagy csak nagyon ritkán.
Néhány hét eltelik, mire már elkezd kicsit egyre többet és többet ébren lenni sírás nélkül és nézelődik, elkezd figyelni. 

Kezdetben, amikor felébred, sírni fog. De nekünk 3-4 hónapos kora óta úgy kel fel reggel, hogy leköti magát, játszik az ágyában és csak a játékok csörgéséről tudom, hogy már ébren van. Szóval nem fog sokáig sírva ébredni. Persze nehéz az első 3 hónap, mert a nap nagy részében sír, és ekkor is sírnak a babák átlagosan a legtöbbet egész életük alatt. Úgyhogy amint ezen az időszakon túl vagytok, le fog csökkenni a sírások száma, illetve szép lassan rájön, hogy már nem csak így tudja magát kifejezni és megtanulja hogy várni is tud, mire odamész és tudja, úgyis időben kap enni tőled. Vagy már az első hangjára tudod, hogy mit szeretne és nem jut el a sírásig.

Mindenesetre meg kell békélned a gondolattal, bármilyen jó vagy rossz alvó gyereked lesz, kialudni sosem fogod magad innentől kezdve. Az első időkben azért, mert etetsz. Azután amikor már nem kell éjjel etetned, reggelig elalszik és csak akkor kell etetned, akkor pedig a foga kezd jönni és az hosszú hosszú hónapokig tart, amikor már azt hiszed hogy alhatsz. Szóval igazán sosem alhatsz. Most éppen 9 hónapos a babánk és hetek óta éjszaka többször sírva ébred, és alig lehet megnyugtatni, van hogy 1 óra eltelik mire újra elalszik. Fáj a foga, jönnek neki sorban, kenegetjük, kap fogzáskor használható homeopátiás kúpot is, de igazán egyik sem az igazi, maximum minimálisan segítenek. Amikor 1-1 hónapban van 1 olyan éjjel, hogy nem ébred fel éjszaka, akkor nagy ritkán kipihentebb vagyok és azokért az éjszakákért olyan hálás tudok lenni. De meg lehet szokni a kialvatlanságot néhány hét alatt teljesen. 

Vendégek
Amikor elérkezett az ideje, hogy fogadóképesek vagytok, Te is jobban vagy, van már energiád és a babát is rutinosabban tudod már ellátni és már a lakás sincs romokban,akkor apránként jöhetnek a látogtók. 
Tudni fogja mindenki magától remélhetőleg, de ha mégse tudná, akkor figyelj erre: Csak egészségesen jöhessen mindenki, a babának még nincs immunrendszere, a szoptatás általi tej is csak sejt szinten védi, ami nem a leghatékonyabb. Szóval betegen nem jöhet senki, ez alól nincs kivétel. Ha majd meggyógyult az illető, akkor ráér majd megnézni a jövevényt.

Betegség
Amikor Ti betegedtek meg, férjed vagy Te, akkor célszerű szájmaszkot és gumikesztyűt használni, hogy a baba ne kapja el! Ha ő is elkapja, irány az orvos, de erre figyeljetek, őt még jobba megviseli minden fajta betegség, védekezni még nem tud a szervezete hatékonyan.

Amikor sír
- Vagy éhes
- Vagy álmos és a fáradtságtól nem tud aludni, el kell altatni
- Vagy tele a pelenka
- Vagy szoros a pelenka, vagy a ruha, nem kényelmes neki
- Melege van és beizzadt
- Fázik
- Megijedt egy hangtól, vagy valamitől
- Fáj a pocika a levegő miatt, nem lett jól megbüfiztetve
- A közelségedre és szeretetre vágyi, legyél vele és nyugtasd meg


Amikor büfiznie kell, feszíti a hasát a levegő és emiatt is sírhat, de csak addig, amíg nem távozott a levegő. Ne téveszd össze ezt a sírást azzal, hogy még kér enni.

Nagyjából először ezek a dolgok okozhatják, de ha végigmész minden és nem használ semmi, akkor még mindig próbáld megtalálni az okát, nézd meg hogyan sír, milyen testhelyzetben van, feszíti e a testét, stb. Próbáld meg kitalálni és segíteni, sajnos ez az egy módja annak, hogy közölje, valami nem oké és csak rád és férjedre számíthat, tőletek vár segítséget. 

Az segít legjobban megértened, ha beleképzeled magad az ő helyzetébe és elkezdesz úgy gondolkozni, ahogyan ő teszi. 
Ha elképzeled, hogy egész nap fekszel a kiságyban, egy idegen környezetben, minden idegen és új. Ezelőtt te 9 hónapig egy meleg, biztonságos sötét helyen voltál, ahol nem éreztél hőmérséklet változást, sem éhséget, sem erős fényeket, sem erős hangokat, csak mindent tompán és kellemesen, nem volt semmi kellemetlen tapasztalatod. Még csak levegőt sem kellett venned, sem emésztened, mert mindent megkaptál a köldökzsinóron keresztül, az oxigént, a táplálékot. De erről a helyről egy nap valamiért ki kellett jönnöd, ami nagyon rossz neked, mert azóta minden külső hatás szinte fájdalomként ér, az erős fények, hangok, az éhség kínzó érzete, a levegővétel, minden rossz lett és te visszavágynál a biztonságos helyre, de már nem tudsz oda eljutni.
Egyetlen kifejező eszközöd, hogy sírással hívod fel a figyelmet és várod a segítséget és megoldást arra, amit éppen érzel vagy amire éppen szükséged van. Sokszor érezheted, hogy egyedül vagy, magányos és ekkor is sírnod kell, hogy odajöjjön az az egy személy (illetve 2) akinek ismerős a hangja és az arca és mindig ő jön hozzád segíteni. Lehet, hogy csak hiányolod és megijeszt a magány vagy hallani akarod a megnyugtató hangját vagy arra vágysz hogy elaltasson, mert álmos és fáradt vagy, de nem tudod hogyan tudsz pihenni. 

Szóval ha mindezt időnként végig gondolod, akkor teljesen máshogy fogod őt látni és nem úgy, mint aki mindig kiszúrásból sír állandóan és ezzel téged csak bosszantani akar, vagy megakadályozni hogy kicsit is tudj enni és pihenni.

Idővel megtanulsz különbséget tenni a sírások között és akkor már tudni fogod, akár az első hangból, amikor még el se kezdte hogy mit szeretne. De ez hónapok alatt alakul ki, ahogy megszokod őt és az igényeit és ő is megszok titeket. Addig pedig sok türelem és kitartás! Nem fog sok ideig tartani, aztán amikor elmúlik ez az idő, hihetetlennek hangzik, de hiányozni is fog, úgyhogy próbáljátok a jó oldalát nézni és kiélvezni, amíg tart. 

Bukás

Hát ezt a témát is alaposan megismertem sajnos fiam által.
Nagyon fontos, hogy tudd, mikor bukik és mikor hányik. Van különbség, ami nagyon fontos! Vannak bukós babák, akik születésüktől kezdve többet buknak, de ez apró 1-1 falatnyi tej, ami vagy büfizés közben távozik, vagy nem büzizett rendesen és az ágyában köt ki a lepedőn.

Ha többször bukik, mindenképp vidd el hasi ultrahangra. Hónapokkal előre be kell jelentkezned, mi egy fizetős rendelőbe is 1 hónap múlva kaptunk csak időpontot. Itt kiderülhet, hogy refluxos-e a baba, általában a babák nagy részének gyengébb a záróizom és gyengébb a gyomruk, ez fél éves kor körül jobb lesz, mikor már szilárdat eszik. Tehát valószínű, hogy valójában nincs is semmi baj.

De szólj a gyerekorvosnak is, megvizsgálja és megmondja mit javasol, felírhat olyan tápszert (pl. Beba HA/AR vagy Humana baby fit 1)ami sűrűbb, így csökken a bukások száma, de van ilyen anyatej sűrítő anyag is, ha szoptatod, szoptatás előtt kell pár kanállal a sűrítő anyagot tejjel adnod neki és utána szoptathatod, vagy a lefejt tejbe teszel pár kanállal és sűrűbb lesz a tej az üvegben. Ennek a sűrítőnek nutrilon - nutriton a neve, patikában kapható. Szentjánoskenyérfa mag kivonatot tartalmaz, így születéstől adható! 

Hányás
Viszont ha sugárban hányik, az ágyában is főként éjjel tőle elég messzire elér a hányás, akkor a legjobb, ha a hozzátok tartozó gyerekkorházban rögtön megvizsgáltatod, mert ezt egy súlyosabb dolog okozhatja. Igaz, nagyon ritkán fordul elő, de nekünk ez volt a fő probléma, annyira megnagyobbodott a gyomor kivezető részénék levő záróizom, hogy teljesen elzárta már az utat, hogy tovább jusson a táplálék. Ez kezdődött 1 hónapos korában és 7 hetes korában kedrült ki, hogy ez a baja.
1 hónaposan még csak 1-1 alkalommal és nem is minden nap hányt, persze rögtön szoltunk a gyerekorvosnak és védőnőnek, de megnyugtattak hogy ez még normális, nincs baj, de irassuk be hasi ultrahangra. Beirattuk, 1 hónap volt a vizsgálatig. Hol jobb volt, főleg mikor alaposan meg tudtuk büfiztetni és minden levegő kijött. Az ágy egyik felét megemeltük és külön a matracot is amin aludt vagy feküdt. Így a kiságyban csökkent a hányások, bukások száma, ha volt is, akkor az éjszaka és hajnalban volt. A hányás nagyobb mennyiségre is mint a bukás, a fél ágy nedves volt tőle. 1-1 ilyen éjszaka után mentünk rögtön a rendelőbe, volt hogy másik orvoshoz, de az is ugyanezt mondta, hogy normális. 


Ma már bánom, hogy nem a gyerekkórházba mentünk azonnal, de mindig megnyugtattak minket orvosok, nem mondták hogy vigyük be egyáltalán, hát most már bármi baja lenne, oda vinném elsőként. Változtatás volt még, hogy csak ülve tudtuk etetni cumisüvegből, akkor nem bukott, vagy hányt és még étkezés után 1 órát fogni kellett függőlegesen. És ha lefektettük, csak hason volt jó, amint hátára fordítottuk, 10 perc nem kellett és már jött vissza a kaja. Sejtettük, hogy ez nem normális, de nem gondoltuk hogy ekkora bajnak az előjele.
Aztán amikor 7 hetes volt, addig egész jól kordában tartottuk a hányásokat így ezekkel a módszerekkel, ritkán fordult elő és 1-1 alkalommal, hízott is rendesen és mindig volt pisi-kaki. Aztán egy nap alatt elkezdett megint hányni sokat, minden étkezés után, estére pedig már mindent kihányt, amit csak evett. Na ekkor azonnal már a kórházba mentünk, ahol infúziót kapott rögtön, etetni már nem etethettem, reggel meg is nézték ultrahanggal sürgősségiben és már délben műtötték is, ekkora zárta el az izom az utat a gyomrából. Lelkileg nem is írom, milyen poklot kellett átélni, a lényeg, hogy sikeresen lezajlott minden és szépen gyógyult fel, naporól napra jobban lett és elkedtem etetni és már bárhogy etettem, nem hányt, súlyából sem vesztett. Innentől kezdve minden rendben volt.
Ha bármi gyanus vagy úgy érzed, ez így nem oké, ne törődj azzal aki megnyugtat hogy nincs baj, inkább vidd el több szakemberhez, és lásd részletes vizsgálatok és eredmények után hogy nincs baj, minthogy halgass 1 emberre, aki téved. Tanultunk mi is ebből, legközelebb egyenesen a kórházba visszük, bármi baj is lesz, ott alaposan lelkiismeretesen megvigygálják és kezelik a gyerekeket, babákat, én már csak abban a helyben bízom.
Persze mivel a születése óta a bukás is jelen van fiamnál, erre kifejlesztett tápszert kap, és mióta szilárdat kap, nagyon ritkán fordul elő bukás, inkább már a nagyon sok mozgás és ficánkolás okozza maximum miután evett, mert már olyan korban van, hogy megállás nélkül mászik, kúszik, 1 percre nem pihen.

Gyerekorvos
Nekünk az első 6 hétben házhoz jött és beadta a kötelező oltásokat is itthon. Minden vizsgálatot elvégzett és mindenben segített, válaszolt az összes kérdésünkre. Aztán a 6. héttől nekünk kellett volna már a rendelőbe vinni egészséges rendelésre, ahol a többi oltást megkaphatja, de a járványok miatt inkább továbbra is kijött házhoz. Ha van még kötelező vagy ajánlott vizsgálat, akkor ír beutalót és elmondja hova kell menni. Nekünk ortopédiára kellett még menni és hasi ultrahangra. Sajnos nagyon korán egy műtéten is át kellett esnie fiamnak, a gyerek kórházban alaposan kivizsgálták mindenre, vettek tőle vért is, itt kiderült hogy semmi más egészségügyi baja nincs a gyomrán kívül, amit ott helyben meg is csináltak.
Ha bármi probléma van, akár egy sima megfázás vagy belázasodik a babád vagy megy a hasa, akkor a gyerekorvoshoz kell vinned és minél hamarabb. De akkor is, ha valami rendelleneset fedezel fel, mint pl. túl sokat bukik.

A kötelező oltások
OLTÁSÉLETKORMEGJEGYZÉS
Folyamatos oltások megnevezése
KötelezőÖnkéntes
BCG0-6. hétáltalában szülészeti intézményben
DTPa + IPV + Hib
PCV-72. hónapA PCV-7 oltás a 2009. január 31. után születettekre vonatkozik
DTPa + IPV + Hib
3. hónap
DTPa + IPV + Hib
PCV-74. hónapA PCV-7 oltás a 2009. január 31. után születettekre vonatkozik
MMRPCV-715. hónapA PCV-7 oltás emlékeztető
DTPa + IPV + Hib18. hónap
DTPa + IPV6. év
Kampányoltások
dTap emlékeztető oltás11. évszeptember hónapban az általános iskolák VI. osztályában (6. évfolyamot végzők)
MMR revakcináció11. évoktóber hónapban az általános iskolák VI. osztályában (6. évfolyamot végzők)
Hepatitis B13. évaz I. oltás szeptember hónapban az általános iskolák VII. osztályában (7. évfolyamot végzők)
14. éva II. oltás szeptember hónapban az általános iskolák VIII. osztályában (8. évfolyamot végzők)
* Az oltások végzésénél elsősorban nem az életkor, hanem az iskolai osztályok az irányadóak
BCG = Bacillus Calmette-Guérin/tuberculosis elleni oltóanyag
DTPa = diftéria-tetanusz-acellurális pertussis komponenseket tartalmazó oltóanyag
Hib = Heamophilus influenzae b elleni oltóanyag
IPV = inaktivált poliovírus vakcina
PCV-7 = 7-valens konjugált pneumococcus vakcina
MMR = morbilli-mumpsz-rubeola-elleni vakcina
dTap = diftéria-tetanusz-acellurális pertussis komponenseket tartalmazó oltóanyag újraoltás céljára


Szoptatás, Tej szaporítás


A szülésre összpontosít mindenki, és arra készül fel elsősorban. Pedig a baba ápolása, ellátása, az otthon töltött első hetekre való felkészülés (lelkileg is) és a szoptatásra ugyanolyan fontos! Nem sokat olvastam a szoptatásról, mert tévesen úgy gondoltam, automatikusan lesz majd tejem úgyis és majd menni fog az első naptól kezdve, csak ráérzek majd.
De tanulni kell és erre is készülni kell időben, mert ha utólag tudod meg, mit kellett volna csinálnod, hogy legyen elég tejed, akkor már valószínűleg késő lesz és már nem tudod visszacsinálni.





A kórházban
Ilyenkor tehetsz a legtöbbet, hogy idejében elinduljon a tej termelődése. Rögtön a szülés után legjobb, ha máris megpróbálod mellre tenni a babát, ha még nem aludt el, minél előbb éri inger, annál alőbb lesz tejed. Segíteni fognak a csecsemőgondozók, ha kéred, hogy mutassák meg hogyan kell, mert magadtól nem fogod tudni elsőre! Még segíthet az is, ha bimbóvédővel próbálod, amíg bele nem jöttök, utána már elhagyhatod de ezzel sokkal könnyebb lesz kezdetben neked is és a babának is.

Most még csak a kolosztrumot, az előtejet fogja tudni kiszívni, emellett folyadékot innia kell, hogy ki ne száradjon. Vizzel tudod itatni. Sajnos súlyt így is úgyis fog veszíteni, de ezt az első 14 napban vissza fogja nyerni. Állítólag 1 napig elvan raktározva a babák testében víz, hogy ne száradjanak ki, én nem vártam ki ezeket a dolgokat, hogy tényleg így van e és kockáztattam a kiszáradást, mert amikor látod hogy sír, mert éhes, nem mondod neki, hogy várjon még 1-2 napot és lesz mit ennie. Szóval az első napban adtam neki cumisüvegből vizet, hátha lesz tejem, aztán láttam, hogy másnap sincs eredmény, akkor kértem már neki tápot, hogy ne éhezzen. Későn tudtam először mellre tenni a komplikációk miatt, és ezért a 4. napra indult csak meg a tejem. 


Amikor elkezded használni a mellszívót, nagyon bután érezheted magad, akár egy tehénként, akit éppen fejnek. Én még múztam is alatta sokszor, annyira vicces volt, nem bírtam megszokni hetek után sem :D És az is nagyon fura volt, amikor a kórházban éppen próbáltam szoptatni és egyszerre 10 orvos betódult a szobába mert pont vizit volt. Szégyellős vagyok, úgyhogy nagyon kellemetlen volt és persze többségük férfi volt. Nagyon zavarban voltam, de azok után kicsit csökkent a szégyellőségem, miután szülés előtt, alatt és közben egy csomóan az alsó részemmel voltak elfoglalva és láttak kívül belül, de azért nem múlt el persze nyomtalanul. Még az is fura volt, amikor kértem segítséget hogyan kell szoptatni, a csecsemőgondozó és a védőnő megfogta a mellemet és megmutatták, hogyan kell hatékonyan masszírozni ki a csomókat és fejni. Egyrészt nagyon fájt, ahogy masszírozták, mert a csomókat csak erősen lehet kimasszírozni, másrészt nagyon kellemetlen volt hogy egy idegen nő kezében van az én mellem. Ezek fura dolgok, de elkerülhetetlenek sajnos. 

Miután megszületett és megtörtént az első kísérlet a szoptatásra, ezután legjobb, ha 3 óránként teszel kisérletet szoptatásra. Ez úgy fog kinézni, hogy előtte körbemasszírozod a melled, és a bimbó felé masszírozva összepréseled, akkor látod a megjelenő előtejet. Ezzel kicsit segítesz, hogy a baba könnyebben hozzájusson, hogy előtte fellazítod a melledet. Aztán 10 percre az egyik melledre helyezed és arra ösztönzöd, hogy szívja amennyire csak tudja, aztán 10 percre jön a másik melled. Ha kész vagy, utána itasd csak meg vízzel amíg nincs igazi tejed és még kér. Ezután pedig az elektromos kórházi mellszívóval szintén mellenként 10-10 percre stimuláld a melled. Még ekkor nem fog jönni semmi, max 1 csepp a gyűjtőbe. Ha ezt egész nap csinálod és minden nap, akkor valószínűleg már másnapra vagy éjszakára becsomósodik, ezt rögtön fogod érezni mert nagyon fájdalmas és ki is kell őket masszíroznod nagyon erőteljesen. De kérd meg, hogy ezt is mutassák meg, hogy jól csináld. Ha nem csinálod, begyullad és be is lázasodsz, az állítólag még jobban fáj, és szoptatni is nehéz úgy. 

Eleinte kevés pár ml tejet tudsz kipréselni, vagy a babád szopizni és ez napról napra fog nőni apránként. Minden szoptatás előtt lazítsd fel a melled, masszírozd át jól, főleg a csomókat, és a szoptatás után mindig vagy kézi vagy elektromos mellszívóval szívd le a maradékot. Ez az egyik kulcsa, hogy elég is legyen a tej és hamar is legyen. 

Étkezés
Gyógyszer továbbra sem ehetsz és az étkezésed a terhesség alatti kell hogy maradjon, sokat kell enned, főleg innod! Több litert naponta, de 5 liternél többet nem szabad, mert akkor lecsökken a tejed. Szoptatás közben készíts magadnak vizet, mindig meg fogsz közben szomjazni. A terhes vitamint és halolajat is célszerű szoptatás alatt végig szedned, mert ezek eljutnak a tejeddel a babához és így mindenhez hozzá fog tudni jutni amire szüksége van. A táplálkozásod legyen még fehérje dúsabb mint korábban és vörös húsokban gazdag. Nagyon sok tejet és tejterméket fogyassz! 

Otthon
Otthonra célszerű elektromos mellszívót venned, de a kézi is jó, csak az kevésbé erős és hatékony. Észre fogod venni, van egy reflex, a tejleadó reflex, ami ha jól működik, amint elérkezik az etetés ideje, máris átázik az egész pólód mert beindul a tejtermelődésed és csak úgy csöpög a melledből. Valószínűleg minden tejes lesz mindig és sokszor kell majd átöltöznöd, vagy felveszel melltartót melltartó betéttel, én ezt nem tudtam használni mert rögtön becsomósodott a melltartótól a mellem és nagyon fájt. Pedig nem volt szoros. Te se hordj szoros melltartót, növeli a gyulladás veszélyét! 

Cumiról
Ha nem muszáj, akkor eleinte az első hetekben, hónapokban ne adj a babának cumit, vagy csak addig amíg meg nem nyugszik, aztán vedd el tőle. Azért figyelj erre, mert a cumizással levegőt nyel és fájni fog a pocija erről is. Eleinte nagyon sok dolog okozhat hasfájást, leginkább a levegőnyelés miatt lehet. Tehát próbáld ezt kiszűrni és etetéskor is a legjobb ha kevés levegőt nyel és ki is büfögi utána. Amikor nagyobb, akkor már tud büfögni egyedül is, akkor már nála maradhat a cumi, ameddig szeretné ha az nyugtatja meg, vagy azzal alszik el. De az leső 3-4 hónapban még nagyon hasfájósak tudnak lenni, legjobb ezt megelőzni, mert ha nem teszed, órákig fog sírni vigasztalhatatlanul és akkor már késő bármit tenni, meg kell várni míg elmúlik.

Problémák
Nekem számtalan dolog akadályozta, hogy sikeresen tudjak szoptatni. 
Első probléma volt, amit írtam korábban, hogy nagyon későn, csak másnap tudtam először megpróbálni mellre tenni a babát, és ez késleltette a tej termelődés elindulását. 3 óránként ezt nem tudtam folytatni a rossz állapotom miatt, éjszakára is át kellett adnom a csecsemőgondozóknak a babát, nem tudtam ellátni, így szoptatni sem éjjel. 

Aztán amikor itthon próbáltam utol érni magam és egész nap szoptattam és minden alkalommal utána fejtem mellszívóval, mikor már kezdett növekedni a mennyiség, hirtelen belázasodtam és vissza kellett menni a kórházba, hogy nem e a szüléssel kapcsolatban méhlepény maradt bent vagy más okból ment fel a lázam hirtelen magasra. Kaptam antibiotikumot és vérzéscsillapítót, ami lecsökkentette a tejet szinte teljesen. Mire rájöttem, hogy a vérzéscsillapító teszi ezt, már nagyon kevés volt szintén, abbahagytam a gyógyszert és folytattam a küzdelmet, hogy növeljem a mennyiséget. (A vérzéscsillapító az ergam cseppek voltak, a tájékoztató is írja, hogy a szoptatásra és tejre is hatással van) 


Aztán kezdett megint vissza növekedni a mennyiség, ekkora pedig a fiamnál alakult ki egy olyan probléma, hogy fekve nem lehetett etetni, mert kihányt mindent, így jött a mellszívóval tejleszívás, és ennek a cumisüvegből való adása, a tej besűrítése, mellette táppal kiegészítés. 
Ha mellszívóval szívod le a tejed, sosem lesz annyi, mintha szopizná a baba, mert te magadnak nem tudod iránytani a tejleadó reflexet, ami az alapja a megfelelő mennyiség leadásának. 
Ezt csak a baba tudja létrehozni és közre játszik a bőr kontaktus is és az ő szívó ereje, amit semmilyen géppel nem tudnak tökéletesen leutánozni. Tehát nem lesz soha olyan eredményes ez mint várnád, ha így kell etetned és nem tudod szoptatni. 

Aztán orvosról orvosra járva végül a kórházban derül ki mi a probléma, az akkor már 2 hónapos fiankat meg kellett műteni, mert a gyomor alsó része, ami továbbítani az ételt, elzáródott. Ilyen stresszben még nem volt részem és félelemben mint akkor ott mellette, és hát a tejet el is felejthettem, hiába próbáltam szinten tartani, ez minden szempontból erősen visszavetette a meglévő minimális mennyiséget is. 
Utána néhány hét múlva, mikor már teljesen felépült a babánk, újra megpróbáltam szoptatni, vissza lehetett térni a normális etetésre, végre nem hányt ki többet semmit. Pár hétig próbálkoztunk mindketten még a szoptatással, de ekkorra már teljesen megszokta a cumisüveget, és egyre inkább ellenezte a szoptatást, nem akarta. Amíg volt maradék tejem, addig még fejtem, amit tudtam, végül napról napra el is apadt teljesen. 
Hiába határoztam el terhesen, hogy tápot egyszer sem fogok adni a fiamnak, történhetnek olyan dolgok, amik miatt ezt nem tudod betartani és kénytelen vagy a tápszerhez nyúlni. 


De a tej a lehető legjobb neki, Te is törekedj rá, hogy csak azt kaphassa! Hogyha mégis marad a táp, ne legyen lelkiismeret furdalásod, hogy nem tudod tejjel táplálni, egyrészt biztosan megtettél mindent a tejért amit tudtál másrészt pedig cumisüvegből etetve is ugyanolyan meghitt bensőséges lehet a táplálása arra az időre amíg ketten vagytok és fogod ölelve. A mai napig például minden táppal etetésnél a szemembe néz a fiam és közbe finoman óvatosan simogatja az arcomat és hajamat és én is őt nézem, nagyon jó és bensőséges percek ezek, nem cserélném el senkivel soha. Szóval semmiben sem szenved így sem hiányt, megvan köztünk ugyanaz a kapcsolat így is, mintha szopizna, nektek is meg lesz!


Ha kevés a tejed, a következőket teheted növelni még (egy rokonunk ajánlásai, aki ezzel foglalkozik és ebben dolgozik)

1. Amennyit tud csak pihenjen. Amikor a baba alszik, aludjon maga is, ez persze első gyereknél könnyű a többinél nehezebb./ a háztartás megvárja/
2. Tápláló ételeket enni, minimum 3-4 liter folyadékot inni. Szoptatás előtt, és ha tud közbe is inni, 1-1 dl-t.
3. Nem idegeskedni! A természet úgy alkotta meg az anyát, hogy ha nagyon elhatározza, akkor tud szoptatni.
4. Az elején 2 óránként nyugodtan mellre teheti. A kezdeti fiziológiás sárgaság miatt ez nagyon nehéz, mert folyton alszik és elalszik a cicin, de aztán jobb lesz.
5.Tejtermelést serkentő süti
250 gramm búza
150 gramm árpa
100 gramm zab
egy marék kesudió
150 gramm vaj
150 gramm barnacukor
Elkészítés: a gabonát lisztté őröljük, a kesudiót finomra aprítva arany barnára pirítjuk, ezután hozzákeverjük a vajat, cukrot. Tíz-tizenöt másodperc múlva levesszük a tűzről, és ha kicsit kihűlt, három-öt evőkanálnyi vízzel elkeverve két-három centiméter átmérőjű golyókat formálunk. Naponta öt-hét golyócskát ajánlatos elfogyasztani. Ez az adag körülbelül 40 golyócskára elegendő. Nagyon sok golyócskától hasmenést lehet kapni.
Ha nincs türelme golyócskát gyúrni, akkor lehet kiskanállal is enni vagy evés előtt egy kis vízzel, összekeverni.
Nagyon jó készítmény.
6. Befolyásolja a baba tejfogyasztását az is, hogy Ön mennyit és mit evett!!!
Mivel mi sem esszük meg minden nap ugyan azt a mennyiséget 1-1 étkezésre ezért Tőle sem lehet és nem is szabad ezt elvárni.
7. Ha van nagyszülő, meg kell kérni, ha segíteni szeretne, akkor inkább főzőn süssön önnek finomakat, mert így segít leginkább az unokájának, mert ami finomat Ön megeszik az, átmegy a tejbe és a baba is, azt kapja. Így biztos nagyon tápláló teje lesz. Ez neki is jó, ha megmondják, hogyan tud segíteni, mert sok nagymama ilyenkor nagy lázban ég az unoka miatt és maga se tudja mit kéne tenni. Ezért szokták osztogatni a jó tanácsokat, amivel sajnos sokszor inkább ártanak.

Tejserkentés homeopátiával
Urtica Urens CH5 vagy D6 naponta 2-szer 5 golyó.
Ricinus Communis CH5 vagy D6 naponta 2-szer 5 golyó  
Lac Caninum CH9 naponta 2-szer 5 golyó
Alfalfa D6 szoptatás előtt 15 perccel (szinte azonnali tejcsorgást okoz)
Érdemes a szereket egyesével próbálni 3 napon át 3-4-szer 5 golyóval, ha hatástalan akkor váltani a következő szerre. A fenit adagolás a fenntartó kezelésre vonatkozik. 3 hetente érdemes egy hét szünetet tartani és egy másik hatásos szerrel próbálkozni. Egy napon belül is lehet váltakozva szedni a szereket.
Kúra szerű alkalmazása a fenti szereknek:
Urtica Urens vagy Ricinus Communis – 5 napos kúra
1-2. nap: 3-szor 5 golyó
3-4. nap: 2-szer 5 golyó
5. nap: 1-szer 5 golyó
5 hetes kúra
1. hét: napi 1-szer 5 golyó Aconit (szorongás-, feszültségoldó)
2. hét: napi 2-szer 5 golyó Urtica Urens CH5 vagy D6 (eredetileg D12-t javasolnak, de mivel tejserkentésre csak alacsony pontenciában adható szer, így javítottam)
3. hét: napi 2-szer 5 golyó Alfalfa D6 vagy 2-szer 3 golyó D12
4. hét: napi 2-szer 5 golyó Urtica Urens CH5 vagy D6
5. hét: napi 2-szer 5 golyó Alfalfa D6 vagy 2-szer 3 golyó D12

Aromaterápiával (masszázsolaj) a
tejserkentésért
Ezt az olajat már a szülés után elkezdhetjük használni naponta egyszer-kétszer körkörös, illetve csilag alakban a mell bőrébe masszírozva. Akár minden szoptatás előtt is lehet alkalmazni.
Bázisolaj:
  • Mandulaolaj (Amygdalus communis): Bőrbarát masszázsolaj. Beszívódik a bőrbe, nem hagy rajta zsíros réteget, bőrtápláló. A babának is ideális szintetikus babaolajok helyett. Száraz babaőrre kitűnő hatással van.
  • Körömvirágolaj (Calendula Officinalis): gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató. A szoptatás kezdetén a kissé megviselt melleknek nagyon jó.
Nagyobb mennyiségű mandulaolajhoz valamivel kevesebb körömvirágolajat használjunk. Az illóolajakat cseppenként keverjük a nagyobb mennyiségű bázisolajhoz, amíg a kívánt harmonikus, de nem túl erős illathatást elérjük. Egyik illatot se engedjük túlzottan dominálni!
Illóolajok:
  • Ánizs (Pimpinella anisum)
  • Koriander (Coriandrum sativum)
  • Kömény (Carum carvi)
  • Édeskömény (Foeniculum vulgare) – A legfontosabb tejtermelő, az anyaság olaja.
  • Karottamag (Daucus carota) – támogatja a nyirokfolyamatot, serkenit a máj és epeműkődést.
  • Levendula (Levendula latifola) – nyugtató, önbizalmat növelő, megerősíti a hitet a szoptatásban.
  • Rózsaolaj (Rosa) – antiszeptikus és görcsoldó hatású.

Gyógynövényekkel a szoptatás
sikeréért
  • Görögszéna – Kapszulában vagy teának.
  • Édeskömény – Teában
  • Édeskömény illóolaj : Minden szoptatáskor 2-3 cseppet kell meginni, az éppen kéznél levő folyadékban, teában, gyümölcslében, vízben. 1 hónap után az illóolaj mennyiségével szabályozhatóvá válik az anyatej mennyisége. Ha kevesebb tej van a szükségesnél, akkor akár 5-10-szer naponta, ha sok lett, akkor csökkenteni lehet az adagot. Az édeskömény átjutt az anyatejbe is és oldja a babák szélgörcsét.
  • Kömény – Teának, levesbe.
  • Csalán – teának kiváló, jó hatással van a vashiányra és a vérképzésre is.

Gyógynövény teakeverék tippek:
  • Kecskerutafű , Izlandi zúzmó, Csalán, Édeskömény, Ánizs 1:1 arányú keveréke.
Ebből 1,5 evőkanálnyi kell 1 liter forró vízben 10 percig áztatni, majd egy nap alatt egyenletesen elosztva meginni.
  • Kerti kakukkfű 40 g, Bazsalikom 30g, Kecskeruta 80g, Csalánlevél 50g, Édeskömény 50g, Ánizsmag 50g, Majoranna 20g.
Ezek keverékéből 0,5 liter vízbe 2 evőkanállal teszünk. Leszűrve izesíthető is.

Egyéb készen kapható tejserkentők
gyógynövényből:
More Milk Plus csepp illetve kapszula. - TERHESSÉG ALATT NEM SZEDHETŐ!!!!
ÖsszetételeÖsszetétele:görögszéna mag (Trigonella foenum-graecum), benedekfu levél (Cnicus benedictus), csalánlevél(Urtica urens), édeskömény (Foeniculum vulgare), alkoholos, növényi glicerines tinktúrában.
Adagolása: 4-szer 1 kapszula naponta. Amennyiben 2 nap után nem tapsztalható több tej, akkor 3-szor 2 kapszulára kell emelni az adagot. Ha a tej már elegendő fokozatosan csökkentve lehet elhagyni a szedését. 
Kevés vízzel kell bevenni, és 20 percig sem előtte sem utána nem szabad inni-enni.

Laktoherb filteres teakeverék
A teakeverék gyógynövény-komponensei görcsoldó, emésztést elősegítő, enyhe gyulladáscsökkentő hatásúak, komplex hatásuk révén serkentik a tejelválasztást, megkönnyítik a mellek kiürülését, csökkentik az anya emésztési zavarait, a puffadást, gátolják a bélgázok képződését. A teakeverék szoptatós anyáknak az anyatej termelésének fokozására, illetve az anya és az anyatejjel táplált csecsemő esetleges emésztési zavarainak csökkentésére alkalmazható.
Elkészítés és alkalmazás: Teakészítéskor 3 filtert illetve 1 evőkanálnyi teakeveréket (kb. 4,5 g) egy csészényi (kb. 2-2,5 dl) forró vízzel kell leönteni, időnként megkeverve 4-5 percig lefedve állni hagyni, majd a filtereket kivenni vagy szűrni. Naponta 3-4 alkalommal egy-egy csészényi tea ízesítés nélkül vagy tetszés szerint ízesítve, hidegen vagy melegen fogyasztható. A teakeverék folyamatosan, a szükségletnek megfelelően alkalmazható, mindaddig, amíg az anyatej elválasztás serkentésére szükség van. Alkalmazását a kezelőorvossal meg kell beszélni. Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termék. A kockázatok és mellékhatások tekintetében a teát vásárló olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét, illetve a Herbária üzletek szakképzett munkatársait!

Fitolac filteres teakverék
Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, hatását népgyógyászati adatok igazolják.

Javallatok: Az anyatej kiválasztás serkentésére, az anyatejes táplálás elősegítésére.
Adagolás: Naponta 3-4 alkalommal 1 filter teakeveréket 3-4 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, 10 percig lefedve állni hagyjuk. Lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk.
Összetétele: 1 filter tartalma: 0,587 g ánizsmag, 0,28 g kamillavirág, 0,261 g édesköménymag, 0,195 g csalánlevél, 0,111 g citromfű, 0,033 g majoranna, 0,033 g kakukkfű.

Herbalakt teafű keverék
Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, melynek hatását népgyógyászati tapasztalatok igazolják.
A teakeverék anyagai elősegítik az anyatej kiválasztását, így a szoptatás során megkönnyíti a mellek kiürítését. Csökkenti az anya esetleges emésztési zavarait. Fogyasztásával hozzájárul a szükséges mennyiségű folyadék beviteléhez.
Mi a hatóanyaga?
1 evőkanál készítmény (kb. 4,5 g) tartalma: 1,80 g ánizsmag (Anisi vulgaris fructus), 0,90 g csalánlevél (Urticae folium), 0,90 g édeskömény (Foeniculi fructus), 0,45 g citromfű (Melissae herba), 0,22 g kerti kakukkfű (Thymi vulgaris herba), 0,22 g majoranna (Majoranae herba).
Mit tartalmaz még a készítmény?
A teakeverék a hatóanyagokon kívül mást nem tartalmaz.
Mikor ajánlott a teakeverék fogyasztása?
A teakeverék alkalmazása javasolt az anyatej kiválasztás serkentésére, az anyatejes táplálás elősegítésére.
Hogyan és milyen adagolásban kell a teát fogyasztani?
1 evőkanálnyi (kb. 4,5 g) teakeveréket (kb. 2,5 dl) forró vízzel leönteni, időnként kevergetve 10-15 percig állni hagyni, majd szűrni. Tetszés szerint ízesítve, hidegen vagy melegen naponta 3-4 alkalommal 1-1 csészével fogyasztható

Natal Bio Tea Szoptatós Kismamáknak
A Hipp Natal bio tea a várandós és szoptató kismamák ideális folyadékpótlója. A kellemes, enyhén citromos ízű filteres tea hozzájárul a szoptatás idején megnövekedett folyadékszükséglet fedezéséhez. A termék nem tartalmaz tartósítószert, mesterséges színezéket vagy aromát, összetevői kizárólag ökológiai gazdaságokból származnak!

Humana szoptatós teakeverék

Milupa Milusan - Tejelválasztást serkentő tea szoptatós anyukáknak

Hibiszkusz és csipkebogyó tartalmú gyógynövénytea 12-féle vitaminnal, vassal és kalciummal, mely a szoptatással nagyobb mennyiségben távozó ásványi anyagoknak és vitaminoknak jelentős részét pótolja. Fogyasztását közvetlenül szoptatás előtt vagy után ajánljuk.

Terméktulajdonságok

  • Répacukor-mentes
  • Gluténmentes

Elkészítés

250 ml meleg vagy hideg vízbe 3 evőkanálnyi (kb. 24 g) granulátumot szórunk és a teaital azonnal fogyasztható. Fogyasztását közvetlenül szoptatás előtt vagy után ajánljuk.
A doboz tartalmát felbontás után 3 hónapon belül, az elkészített teaitalt 12 órán belül használja fel.
Kiszerelés: 200g
Dobozból elkészíthető mennyiség: kb. 6,2 liter
Elérhetőség: vény nélkül kapható, patikában / kereskedelemben egyaránt

Egyéb tejserkentő receptek
Tejserkentő golyók
Hozzávalók: 205g búza, 150g árpa, 100g zab, 1 marék darált kesudió, 150g vaj, 150g barna cukor
Elkészítése: A gabonát ledaráljuk, és a dióval együtt egy lábasban állandó kevergetés mellett megpirítjuk, amíg erősen illatozik. Hozzáadjuk a vajat és addig keverjük, amíg el nem olvad. Ekkor beleszórjuk a cukrot is a lábasba. Pontosan 10 másodperc után levesszük a lábast a tűzről!!! 2-3 evőkanál vizet adunk hozzá és 2,5 cm-es átmérőjű golyókat formázunk, mielőtt a massza kihűlne.
Naponta maximum hármat szabad enni, különben hasmenést okozhat.
A nők 90%-a képes hosszan szoptatni
gyermekét,
de ez a maradék 10%-nak, akik közé én is tartozom, nem vigasz
Minden anyatejképző szerre igaz, hogy csak akkor jó használni őket, amikor szükség van rájuk. Nem jó állandóan tejképző teákat inni, mert hozzászokik szervezetünk és utána már akkor sem hat, ha szükség lenne rá.

Alapvető megállapítások, jó tanácsok
Biztosíts nyugalmat magatoknak a szoptatás időpontjaira. Ültesd oda a nagyobb testvért, mesélj neki közben mesét, Vagy egy szobában veletek ő is egyen a kis asztalánál ebben az időben. Esetleg egy ne csengess tábla a bejárati ajtón....stb stb
  • Minidg kényelmes helyzetben szoptass! Ne feszüljenek izmaid szoptatás közben.
  • Igyál sok folyadékot, de ne túl sokat! (A terhesség alatt illetve előtt megszokott mennyiséget 1 literrel, melegben 1,5 literrel emeld.)
  • Egyél állapotodnak megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot, ez is legalább annyira fontos mint a folyadék!
  • Gyakori, igény szerinti szoptatás, akár óránként is. Mivel a legtöbb tej szoptatás közben termelődik, így érthető hogy a legjobb stimuláció a szopás maga.
  • A mell tökéletes kiürítése (fejés vagy szoptatás )

Szaporító fejés
7-7-5-5-3-3-1-1 percig kell fejni az egyik, majd a másik mellett felváltva. 7 percig az egyiket, majd 7 percig a másikat, majd ugyanígy megismételve 5-3-1 perccel. Akkor is fejni kell, ha nem jön tej, a mellet érő inger a lényeg. Naponta 1-2-szer megismételhető, amíg el nem érjük a kívánt hatást.

Szoptatós anyáknak ajánlott élelmiszerek:
  • Szikkadt kenyér, Abonett és más ropogós kekszkenyér, toast kenyér, nem zsíros keksz, háztartási piskóta
  • Árpa, zabpehely, búzadara, száraztészta, főtt burgonya, hájában főtt burgonya, burgonyapüré
  • Sovány marha, borjú, sertés szűzpecsenye párolva, főve vagy más zsírszegény eljárással készítve
  • Barnacukor, gyümölcscukor, szőlőcukor, méz, lekvár, édesítőszer, puding
  • Teljes tej, soványtej, aludttej, író, túró, sovány sajt
  • Csirke, galamb (bőre nélkül)
  • Pisztráng, keszeg, sügér, tőkehal, csuka, lepényhal, fogas, süllő, rombuszhal: de csak párolva vagy főzve
  • Vaj, margarin, többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó olaj
  • Lágy tojás, buggyantott tojás, rántotta, tojáskocsonya (levesbetét)
  • Óvatosan sózzunk, borsozzunk, helyette inkább bazsalikommal, curryvel, turbolyával, köménnyel, majoránnával
  • Petrezselyemmel, szegfűszeggel, édesnemes pirospaprikával, kakukkfűvel ízesítsünk
  • A másik oszlopban felsoroltak kivételével minden friss vagy fagyasztott zöldség és gyümölcs fogyasztható
  • Feketekávéból csak a „gyomorbarát” enyhébb fajták, enyhe teák, gyógyteák, zöldség- és gyümölcslevek

Szoptatós anyáknak nem ajánlott élelmiszerek:
  • Sütött pékáru, fánk.
  • Nincs különösebb korlátozás, de erősen pirított burgonya, az olajban sült burgonyafánk vagy krokett, a hasábburgonya, a tócsni, a majonézes krumpli saláta nem ajánlott
  • Sertéshús, bárányhús, zsiros illetve sült marhahús, füstölt és pácolt húsok, füstölt sonka, szárazkolbász, sültkolbász
  • Csokoládé, bonbon, marcipán, nugát, fagylalt, jégkrém
  • Tejszín, kávétejszín, Zsiros sajtok (Pannonia, márványsajt, camembert)
  • Kacsa, liba, gyöngytyúk, vaddisznó
  • Sült illetve füstölt halak: angolna, makréla, füstölt hering, lazac, ponty, szardínia
  • Sertészsír, szalonna, kókuszzsír, olvasztott vaj, majonéz, remuládmártás, bármilyen újra melegített zsiradék, kakaóvaj, mogyoróvaj
  • Kemény tojás, tükörtojás, szalonnás rántotta, majonézes tojássaláta
  • Minden nagyon forró és zsíros leves, gulyásleves, ökörfarokleves, korhelyleves
  • Fokhagyma, vöröshagyma, torma, ecet, mustár, fahéj, vanília
  • Éretlen vagy aszalt gyümölcs, szilva, ribizli, egres, szőlő, minden csonthéjas (mogyoró, dió, stb.)
  • Minden káposztaféle, hüvelyesek, paprika, retek, savanyú káposzta
  • Tilos mindenféle alkohol, nem ajánlott az erős feketekávé, a jéghideg italok, a nagyon szénsavas italok, erős fekete tea

Ami biztosan segít
– gyakoribb szoptatás gyakorlatilag minden adandó alkalommal;
– szoptatás éjszaka is, alvás a baba közvetlen közelében;
– jó mellrehelyezés, amely hatékony szopást tesz lehetővé;
– szoptatás kényelmes testhelyzetben;
– a szopott tejmennyiség mérése helyett a gyarapodás nyomon követése, a pisis pelenkák és baba állapotának, hangulatának megfigyelése;
– cumi, cumisüveg használatának teljes kiiktatása, ha pótlás szükséges, akkor azt pohárból, kiskanállal, Medela Soft Cuppal vagy Medela Szoptaníttal adjuk;
– a pótlás mennyiségének fokozatos csökkentése szoptatási tanácsadó segítségével.

Ami biztosan NEM segít
– a szopások között több órás szünet, a kötött időrend szerinti szoptatás;
– a baba külön szobában altatása éjszaka;
– a szopott mennyiségek mérése, majd kiegészítése előre megszabott mennyiségre;
– a stratégia naponkénti változtatása aszerint, hogy a legutóbbi ismerős mit javasolt;
– ételektől, italoktól, teáktól, gyógyhatású készítményektől várni a hatást a szoptatás gyakoriságának és hatékonyságának növelése nélkül;
– cumi, cumisüveg használata. 


Ha nincs vagy kevés a tejed, vehetsz is mástól, akinek nagyon sok teje van, de ennek nem tudom a menetét. Csak azt tudom, hogy egészségbiztosítási kereten belül, vagyis támogatással csak akkor lehet tejet kapni, ha a baba koraszülött vagy kis súlyú. Az OEP honlapján tudsz erről többet olvasni.


Itt van  a La Leche Liga Magyarország honlapja, akik a sikeres szoptatásért és tejért vannak, hozzájuk fordulhatsz bármikor segítségért vagy kérdésekkel. De a honlapjukat böngészve is sok mindent találhatsz:

La leche liga