Amikor a baba nagyobb már

Hozzátáplálás


Ha úgy érzed eljött az ideje más ételeket is megismertetni babáddal, a 17. héttől teheted ezt csak meg, addig várnod kell mindenképp!
Elsősorban tápszeres babáknál javasolják, hogy kb. a 4. hónaptól kezdjék meg a hozzátáplálást, de szerintem ha már érdeklődik az étel iránt, nagyon néz téged amikor eszel, talán még nyitja is a száját, akkor itt az ideje. Mindenképp nyitott kell, hogy legyen rá, és talán így ilyen korán nyitott is lesz az új ízek iránt. 
Eleinte biztos fintorogni fog, talán köhögni, öklendezni is közben, de csak azért mert új íz neki, meg kell szoknia. Eleinte pár kanállal próbáld meg etetni. Etetőszékben még ilyenkor nem tud ülni, így félig ülő pihenőszékben, ülő babakocsiban, hordozóban, vagy babahintában ezt meg tudod tenni. Ha nincs, akkor úgyis meg lehet etetni, hogy egyikőtök fogja az ölében és a másik szülő eteti. Az előkét ne felejtsd el rátenni, különben takaríthatsz :)

Az én fiam nagy haspók, őt nem kellett pár kanállal hozzászoktatni az új ízekhez, egyből megette bármit is főztem neki, vagy készítettem. Semmit nem utasított eddig vissza. Így kezdetben a fél üvegnyi mennyiséget megette, ami 100 gramm körül van, aztán már a teljes üveget, most meg már másfél üveget megeszik egyszerre. Nagy étvágyú volt kezdettől fogva, de nagy súllyal is született. Nagyon változó a babák étvágya, a lényeg hogy gyarapodjon, nőljön szépen. Ha ez megvan, akkor szinte mindegy mennyit eszik. Viszont ahogy elkezded szilárd étellel etetni, itatnod is kell mellette már!

Én onnan tudtam, hogy ideje szilárdat ennie, mert egyre inkább nem bírta ki a 3 órát a 2 étkezés között. Egyre korábban kelt reggel, hogy éhes, nagyon látszódott, hogy már nem elég a folyékony táplálék neki. Amint elkezdtem szilárddal etetni, máris jobban aludt éjszaka és kibírta az étkezések közti szünetet, maximum innivalóra volt szüksége. Arról nem is beszélve, hogy minden alkalommal kinézte a számból az ételt, és nyitogatta a száját. Először amikor kanállal eteted, még működik a reflexe, hogy kitolja a nyelvével az ételt, de napok, hetek alatt megtanulja, hogy le kell nyelnie és hátrafele lökje a falatot.

Babaételekről
Én mindig az aktuális hónaphoz tartozó kész ételeket megnézem, hogy miket lehet már venni és adni a babának és ugyanezt próbálom otthon elkészíteni. Így sok pénzt is lehet megspórolni és tudod is, hogy miből van a baba étele. (Venni nem is 100%-ig biztonságos, interneten nézz utána 1-2 botránynak, hogy üveges baba ételekben és tápszerekben mi mindent találtak és miért vonták be...)
Ha otthon vagy vele és semmi más dolgod, időd van úgyis és nagyon egyszerű elkészíteni neki mindent. 

Vannak táblázatok, hogy miket ehet a baba x hónapos korától, amit félig meddig szem előtt tartok, de nem esek túlzásokba. Megtaláltam az egyensúlyt, mert véleményem szerint sok esetben fölösleges ez a túl óvatoskodás, hogy mikor mit adhatunk már és ennek van oka, hogy ezt terjesztik és híresztelik. Én annak a híve vagyok, hogy amit mi eszünk, azt egye ő is, például nem fogok extrém és ritka ételeket adni neki, mert éppen ez a divat. Persze a védőnővel mindig egyeztetek, mert ő is rugalmas ezen a téren és neki is feltűnt, hogy mióta ennyire későn adnak glutén és tejfehérje tartalmú ételeket, jóval megnőtt az erre allergiások száma. De mindenképp fontos, hogy csak akkor engedheted meg a rugalmasságot, ha nincs allergiás a családban és semmiféle étel probléma nem jellemző. Minden esetben amikor új dolgot adsz a babádnak, figyelned kell, hogyan hat az emésztésére és nem e mutat allergiás reakciókat, nem lesz e kiütéses vagy nem hajtja e meg.

És van egy dolog, amire szerintem érdemes odafigyelni. Bizonyos gyártók és forgalmazók tiltanak olyan alapanyagokat, ételeket, hogy nem szabad adni bizonyos korig. De ha megnézed az ő általuk forgalmazott termékeket, akkor bizony tartalmaz (nagy %-ban) és sokkal kisebb kortól feltüntetve azt amit tiltanak. Erre felhívnám a figyelmed, hogy az összetevőket mindig olvasd el 1-1 bolti baba étel vagy desszert vásárlásakor és azt gondolom, ha ők bele tehetik, akkor otthon te is elkészítheted ugyanúgy, nem minden tiltást kell komolyan venni, legalábbis az életkort, hogy mikortól adható. 

Gondolj csak bele, amikor a mi generációnk baba volt, anyukánk mikkel etettek és semmi bajunk, én életemben semmire nem voltam pl. allergiás, pedig 3 hónapos kortól csomó mindent kaptam, többek között tejtermékeket is. Akkoriban ez nem volt divat, hogy nem szabad adni a normális ételeket akár 1 vagy 3 éves korig. Persze nem azt mondom, hogy mindent szabad adni ész nélkül, csak nem árt átgondolni, mi valós és mi alaptalan elővigyázatosság.  

Csak ne higgy vakon semelyik cégnek, inkább tartsd nyitva a szemed és azt csináld, amit te a legjobbnak gondolsz és leginkább normálisnak, ne pedig amit mások mondanak vagy ajánlanak. 

Azt is tartsd szem előtt, minden országban mások a szokások ami meglepő. Például ha veszel német babaételt, azt fogod látni, hogy ők már 4 hónapos kortól szinte mindent adnak, még húst is! Nálunk ez csak fél éves kortól ajánlott vagy még később. Vagy a mediterrán népek napraforgó olaj helyett olívával főznek a babának is és még egészséges is az omega-3 zsírsavak miatt. Amerikában is teljesen mások a hozzátáplálási szokások. Ezt jó tudnod, ezen is lehet gondolkodni, hogy ha a külföldi babát már etetik ezzel és azzal, akkor csak lehet már adni neki itt is.

1. Idegen ízek a babának: 17 hetes kortól lehet adni először különböző babáknak készült üveges gyümölcs leveket, mi narancsot is csavartunk neki sokszor. Ezek 4 hónapos kortól ajánlottak kb. de a lényeg inkább a betöltött 17. héten van, hogy ezt ki kell várni. Ez jogos is, hisz az emésztése ekkorra fejlődik ki jobban, persze még nem teljesen. 

2. Első szilárd étel: Lehet kapni rizs és tejpép készítményeket babáknak, de otthon is elkészíthetsz ehhez hasonló ételeket neki. Állítólag a gluténra kell csak figyelni, hogy olyat még nem kaphat ami búza, rozs, zab vagy árpalisztből készült, minden mást nyugodtan lehet. Állítólag (labori eredmények alapján) mindegy, mikor kap először a baba glutén tartalmú ételt, mert ha erre hajlamos, így is úgy is ki fog nála alakulni a lisztérzékenység. Mindenesetre apránként kell elkezdeni először adni neki és idővel növelhető a mennyiség. De ha van lisztérzékeny a családban, akkor mindenképp a gyerekorvossal egyeztess!!! Akkor nagyon óvatosnak kell lenni és erre nagyon oda kell figyelni.

3. Gyümölcsök és zöldségek: Először 1 étkezésre elkezdheted adni a babának ebédre, de ezután még igyon tejet vagy tápot! Még csak ismerkedik az ízekkel és állaggal, a fő tápláléka továbbra is a tej/táp! Aztán néhány nap múlva már megeszik 1 üvegnyit, ami 150-190 gramm (1 teli kistányér). Ez lehet főtt sütőtök, répa, cékla, alma krumplival vagy rizzsel összefőzve és ledarálva péppé. Vagy ha gyümit adsz neki, alma, barack, banán.

Aztán ha 1 hónapig ebédre így evett szilárdat, akkor ezután bevezetheted azt, hogy tízóraira gyümölcsöt kap táppal/tejjel és ebédre akkor a zöldséget szintén táppal/tejjel. Így szép lassan havonta 1-1 új szilárd étkezést bevezetsz, de a reggeli és esti csak tápos/tejes étkezésre még nagy szüksége van sokáig és napközben is minden szilárd étel után kapjon, amennyit kér!

Aztán az 5.-6. hónaptól az ebédjét kiegészítheted főtt darált sovány hússal (csirke, pulyka). Abból is minden 100 grammra 1 pici kockával. Illetve most már a gyümölcs mellé reszelhetsz babakekszet, babapiskótát, így laktatóbb lesz neki. Amikor csinálod az ebédjét, olajat és lisztet is tehetsz már bele de keveset, akár főzelék elkészítéshez.

És 6 hónapos korától egyre több mindent adhatsz már neki, én az Univer, a Hipp és a Kecskeméti babaételeket szoktam figyelni, hogy miket lehet kapni és azok alapján készítem el itthon a menüket. Csak akkor veszünk 1-1 üveggel, ha nem vagyunk itthon és nem tudok neki főzni, akkor viszont nagyon hasznos, mert csak lecsavarod és már eheti is. 

Mindig a fiam igényeihez variálom, hogy mikor mit eszik, de általában reggel eszik tápot, tízóraira gyümölcsöt tejtermékkel (túró, joghurt) vagy tejpép/rizspép, ebédre főzeléket vagy zöldség pépet hússal és pépes köretet mindig keverek hozzá (+ utána táp). Aztán uzsonnára gyümölcs pép reszelt keksszel és táp és végül vacsira. Bőségesen teli tányérokat eszik mindenből és tápból is 200 ml-t iszik. Most lesz 8 hónapos, szóval már nem sok tiltani való van, amit nem lehet adni neki.

Készételek listája:
Univer
Hipp
Nestlé
Kecskeméti
Babylove

Egy nagyon hasznos oldal, amit találtam a hozzátáplálásról és én is ugyanígy csinálok mindent, egy dietetikus írja le:

Hozzátáplálás menete

Jó tanács: Lesz olyan, amikor már nagyobb a baba, (10 hónapos vagy még korábban) amikor éhes, de nem az etetésre figyel, minden más érdekli és nézelődik, játszik, bohóckodik, elvonja a fejét a kanál elől...
Pedig tudod, hogy éhes, korog a gyomra, régen evett és pár falat után máris nem Rád és az etetésre figyel, minden más jobban érdekli.
Na én ekkor azt vetem be, hogyha egyedül vagyok vele otthon, hogy elkezdek dallamokat fütyülni, bármit(énekelni nem tudok). Akár az örömódát, mese dalokat, filmzenét, bármit ami beugrik és dallamos legyen mert erre viszont rögtön Rám figyel, a számra és közben ahogy adom neki a falatokat, gépiesen eszik úgy hogy "észre sem veszi". Szóval rögtön elfogadja a falatokat és így le van kötve a figyelme.
Ha van velem segítség, bárki, a száj harmonika is bejött, az is jó segítség, hogy miközben etetem, mögöttem bárki áll és harmonikázik, arra szintén ugyanígy oda fog figyelni. Leginkább este az utolsó etetés szokott ilyen nehézkes lenni, amit ezzel meg is tudunk oldani. De fontos, hogy ez csak akkor működik, ha valóban éhes és üres a gyomra biztosan.
Ha nem éhes, tele van, akkor bármennyit is evett, ne erőltesd az etetést, erőszakosan pláne ne, mert ezzel megutálhatja az adott ételt amit tömsz a szájába, ezt sose tedd. Praktikázni lehet, de erőltetni soha.

Ha van türelmed, még beválik ha játszás közben etetem, mert akkor is a játékra figyel oda és nem rám, így eszik és nyitja a száját automatikusan. Mondjuk biztos gyerekfüggő is a dolog, mert fiamat könnyű etetni, mivel kis korától a gyomra az első, óriás adagokat eszik mindig.

Lesz, amikor beteg vagy jön a foga és keveset, alig pár falatot vagy a felét eszi meg annak amit szokott. Fontos, hogy ha látod, sehogy nem esik jól neki, akár a kedvencét adod, akkor se erőltesd, esetleg próbáld később adni neki akár eltérve a napirendtől. Ha később elfogadja 1-2 óra múlva, az jó, de ha nem, akkor sincs baj. Majd akkor a következő etetésnél talán pótolja a hiányt. Ne idegeskedj feleslegesen, főleg ha amúgy jó húsban van, pár nap vagy akár már másnap visszatérhet a jó étvágya. Ezek a nem evések mindig csak pár napig tartanak, sosem sokáig. És fontos, hogy ilyen időszakokban gyakran itasd, hogy legalább akkor legalább semmiképp se száradjon ki szegény. Ha fogyna, vagy egyik étkezésre sem eszik szinte semmit már hosszabb ideje, mindenképp fordulj a gyerekorvoshoz.


Jó tudni
Sterilizálni: mindenki maga dönti el általában, meddig csinálja, sokféle tanács van.
Mivel már a kórházban nem fektetnek erre nagy hangsúlyt (ami engem meglepett), én csak néhány hónapig csináltam minden etetés előtt, aztán ritkítottam napi 1 alkalomra, aztán már minden másnap és így tovább. 
És az elején is inkább a szájpenész miatt csináltam ilyen szigorúan. 
Ez inkább régen volt nagy divat, hogy minden makulátlan legyen és minden steril, de otthon 100%-os sterilitást nem lehet létrehozni, csakis labori körülmények között. És ha sokáig csinálja is ezt valaki, akár 1-2 évig és minden alkalommal, akkor az ellenkezőjét éri el, mindent el fog kapni a gyereke, mert még a jó baktériumokat is el fogja pusztítani ami a védelemhez szükséges (a baktériumok 90%-a szükséges és "jó" baktérium). Persze ha betegség van a háttérben, az teljesen más, akkor minden ilyen nemű dolog indokolt és elvárt. 

Csak ezt is módjával, ésszel, ne ess át a ló túloldalára. 
Viszont mivel sűrűn fogsz pelenkázni, ott azért kell a higiénia. Ilyenkor jó a baktérium, vírus és gomba ölő kézmosó, amivel kezet mosol és a pelenkázó lapot is jó, ha sokszor antibakteriális törlőkendővel (Domestos) áttörlöd. 
És a tárgyak, amiket szájába vesz, azokat is le tudod fertőtleníteni (tablettával amit fel kell oldani: neomagnol, hyperol), néhány hónapos korában még ezt nem árt megcsinálnod, de olyan szintig fölösleges, hogy még a kilincset is fertőtlenítsd.


Vízkő: A sok sterilizálástól ha vízkövessé válnak az eszközök, cumisüvegek, a leghatékonyabb és humánusabb ha citrom kicsavart levével dörzsölöd le a vízkövet. Leoldja és utána alaposan el tudod mosni vízben. Szóval a lényeg, hogy nehogy vegyszerrel mosd le azokat a dolgokat, amiből a baba eszik. Hatékony még az ecetsav is, ami szintén ártalmatlan, de én gyűlölöm a szagát, aki bírja, azzal is jó átmosni és dörzsölni a vízköves dolgokat. Ha ezekkel a dolgokkal vízkőtelenítesz, akkor ha még marad is valamennyi véletlenül, akkor sem lesz baja a babának. Mások használnak még erre a célra citromsavat is.

Vizet forralni, vagy babavizet adni: 1 éves korig szokták nálunk ajánlani, amerikában ez fél éves korig zajlik. Én a kettő között döntöttem :) 


Pelenkázás
Ötlet, ami nekünk bevált: 
Amikor már elkezd kúszni vagy mászni, akkor egyre nehezebb lesz a pelenkázás, mert nem fog nyugisan ott feküdni és megvárni míg bepelenkázod, csupasz fenékkel ott fog hagyni és szaladhatsz utána reménykedve hogy nem most pisil össze mindent. Én ezt úgy oldottam meg, hogy minden pelenkázáskor, amikor hanyatt fektetem, játékot adok a kezébe vagy csörgős zacskót, törlőkendő csomagot ami szintén zörög és akkor nyugisan gyorsan át tudom pelenkázni. Ez mindig beválik, csak fontos hogy lekösse amit a kezébe adsz. És már 10 hónaposan érti is, hogyha mondom neki, "várj még nem vagy kész", addig tényleg vár és amikor mondom hogy "kész vagy, mehetsz", akkor megfordul és már mászik is tovább.
De ezt, hogy megérti minden alkalommal nem tudatosan mondtam el neki és csak arra figyeltem fel, hogy már minden alkalommal be is tartja és addig tényleg ott is marad és csak néz és várja a "mehetsz" szót.


Vagy még az is hasznos, ha már ki is nőtte a pelenkázót és a földön egy adott helyen szivacson vagy bármin pelenkázod, mindegy végülis hogy hol, a lényeg hogy ha minden alkalommal ugyanott pelenkázod, akkor tudja hogy ez Az a hely és akkor tűrnie kell és kivárni míg befejezed. Ez szintén bevált, ha ott pelenkázzuk ahol szoktuk, nem mászkál el, mondom neki hogy jön a tisztába tétel és pelenkázás és már jön, várja :)


Fogzás
A mi fiúnk korán, már 2 hónaposan kezdett fogzani. Első jelei voltak az egyre több nyál csorgása a szájából és a dolgok rágcsálása. 4-5 hónapos kora között már ki is bújt az első majd második foga. 
Amikor jön a foga, először az ínyén fehér foltot fogsz látni. Én erre azt hittem szájpenész tévesen és törölgettem neki kis ideig glicerin borax-al, de aztán rájöttem van különbség kinézetre a kettő között. Hát sok hülyeséget elkövettem én is mire rájöttem mi a helyes vagy normális. :)
És amint megjelent az íny alatti fehér folt, pár napig elég nyűgös lehet a babád, mert nagyon fáj neki ahogy növekszik majd amikor áttöri az ínyét a foga. Na ez eltarthat pár naptól pár hétig is, éjszaka sűrűbben felébred sírva, nehezebb megnyugtatni, akkor nyugszik meg, ha bekened a fogát fogzásra való géllel (pl. dentinox vagy gengigél baby) de vannak erre kúpok is (homeopátiás Viburcol). Napközben is sírósabb, nyűgösebb, de amint kibújt a foga és már nagyobb, elmúlnak ezek a nyűgös napok. Aztán persze jön a következő fog pár nap/hét vagy akár hónap után, van úgy hogy 1 teljes hónapig nyűgös, mert egymás után bújnak ki, ilyen nehezebb időszak volt nekünk az 5 hónapos korában és a 8-9 hónapos korában. 

Próbálj türelmes lenni és megérteni őt, de tudom amikor éjjel huszadszor kelsz fel, lehet hogy nem megy mindig. Ilyenkor olyanok az éjszakák, mint a születése utáni időszakban, mikor állandóan felébredt még enni és te alig aludtál. Csak ez hol jobb, hol rosszabb, váltakozik. De azt nem árt előre tudnod, azzal hogy már átalussza az éjszakát evés nélkül, nem azt jelenti hogy innentől kezdve nyugisak az éjszakák és alhatsz. Legalábbis a következő fog kibújásáig tartanak csak ezek a nyugodtabb éjszakák. 

Ilyenkor minden ami hűvös, szereti rágcsálni, vagy éppen téged, a kezed, ujjaid. Amikor kint van már pár foga, néhányszor meg is fog harapni. Ha valami dörzsöli az ínyét, az segít neki. Vannak baba fogkefe szerű dolgok 6-8 hónapos kortól, amivel ha masszírozod az ínyét, jó lesz neki, vagy a szokásos rágókák is jók. És vannak olyan fogkefék (gumis sörtékkel), amik az első fogak kibújása után segítenek neki, illetve ha a legtöbb kint van, akkor már a hagyományos sörtéssel. Persze a babáknak való puhával már moshatod a fogát, de csak vízzel, nem fogkrémmel, mert azt még lenyeli.


Ha mégis fogkrémmel mosnád neki már az első fog kibújásától kezdve, vagy sok cukros italt/ételt fogyaszt, van fluoridmentes fogkrém babáknak, amit nyugodtan lenyelhet, nem lesz semmi baja. Nenedent a neve, patikákban, drogériákban kapható pár száz forintért. De persze fontos a megelőzés, hogyha kerülitek a cukor tartalmú dolgokat, akkor sokat teszel a fogaiért hogy épek maradjanak.


Oltások
A kötelezőeket írom csak le, ezeken kívül még egy párat lehet választani plusz költségre.
A kötelezőek ingyenesek, a gyerek orvos adja be a rendelőben és mindig a jelölt betöltött hónap/év után adják be, előre soha.

Minden oltás után felléphet láz, rossz közérzet, nyugtalanság, bármi. Nekünk egyik oltással sem volt probléma, amíg a 15 hónapost meg nem kapta, az MMR-t.
Miután megkapta ezt az oltást, rá 1 hétre elkezdett éjjelente egyre sűrűbben felébredni, kedvetlen volt, nyűgös, az étvágya totál elment, alig evett és az oltástól való 9. napra már volt kis láza is, a 10. napon már 38 fokosra felment és a 11. napra ismét csak hőemelkedése volt, de továbbra is sűrűn kelt éjjel, rossz volt a kedve, látszott a szemén és a viselkedésén, hogy nincs jól. Lázat csillapítottuk Nurofen sziruppal, nagyon hamar levitte neki.
1 teljes hét kellett mire úgy evett ahogy szokott nagy adagokat.
Ezeket azért írom le, hogy ne ijedj meg, ha te is tapasztalod, van akinél enyhébben, van akinél sokkal durvábban jelentkeznek a tünetek. Ez a "leghúzósabb" oltás állítólag, a többivel valószínűleg nem lesz bajotok, bár babától függ ki hogy reagál.
És az orvos és a védőnő is azért időben fog figyelmeztetni előre, hogy várható bármi, akár torokfájás, megfázás szerű tünetek, bőr kiütések, magas láz, stb. Elég ha betelefonálsz a rendelőbe, hogy tudjanak róla, csak akkor vidd be személyesen a gyereked, ha súlyosak a tünetek, de akkor azonnal.
Figyeld és ápold türelmesen, ne idegeskedj, mert hamarosan elmúlik minden tünet.

OltásÉletkorMegjegyzés
BCG0-6 hétÁltalában szülészeti intézményben, kórházban
DTPa+IPV+Hib
Önkéntes: PCV
2 hónap
DTPa+IPV+Hib3 hónap
DTPa+IPV+Hib
Önkéntes: PCV
4 hónap
MMR
Önkéntes: PCV
15 hónap
DTPa+IPV+Hib18 hónap
DTPa+IPV6 év


Kampányoltások

OltásÉletkorMegjegyzés
dTap11 évszeptember hónapban az általános iskolák VI. osztályában(6. évfolyamot végzők)
MMR revakcináció11 évoktóber hónapban az általános iskolákVI.osztályban  (6. évfolyamot végzők)
 Hepatitis B 13 év az I. oltás szeptemberhónapban az általános iskolákVII. osztályában  (7. évfolyamot végzők)



A Te állapotod


Most már nem jönnek elő a hangulat változások, maximum az otthon lét egyhangúsága és monotonitása, amit érzel magadon, de már tudod, hogy ez ellen mit tehetsz. Pl. sétáltok egy nagyot, megpróbálsz magadnak is programokat beszervezni, vagy otthon elütöd az időt a babával bármivel.
Viszont lehet, hogy elő fog nálad is fordulni, hogy vagy a szoptatás abbahagyása után, vagy a szülés után 4-5 hónappal, de elkezd hullani a hajad.
Nagyon ijesztő volt, mikor ezt felfedeztem, mert rögtön csomókban jött ki minden hajmosáskor és utána. Utána néztem neten és kitaláltam, hogy akkor folytatom a multivitamin szedését és mellé szedek B vitamin komplexet, az talán segít és valóban le is csökkentette rendesen. De azért eltelt pár hét, mire javult a helyzet. Addig pedig már rémálmaim voltak, hogy fogok kopaszon kinézni.
A vitaminok, különösen a B vitaminok mind hatékony lehet ilyen helyzetben, de függ attól is kinek mennyire hullik. Mert ha durvább a helyzet, akkor valószínűleg mellette mást is kell csinálni, hajhullás elleni szereket beszerezni kezdve a samponoktól, tonikoktól.
Azért is lesz furcsa, ha hullani fog, mert előtte viszont a terhesség alatt 1 szál hajad sem hullott ki és ezt talán meg is szoktad. Aztán állítólag ezek a hajszálak, amiknek ki kellett volna hullania, egyszerre kezd el, és ez ijesztő. De aztán lecsökken és annyira fog továbbra hullani maximum, mint a terhesség előtt hullott normális esetben.
Szóval ne ijedj meg, eleinte tényleg nagyon durva lehet, én csomókban szedtem le először és csak jött és jött még mindig, de elállt. És nem is látszik, hogy kevesebb lenne. De ha néhány hét alatt sem javul, akkor azért keress fel szakembert, hátha van hatékony és gyors módszer erre, bár biztosan ez is egy természetes folyamat.

Játékok

Fontosnak tartom, hogy sok időt tölts és játssz a babával, mert minél többet foglalkozol vele, annál hamarabb fogja érteni is mit mondasz és reagálni rá, csinálni amit mondasz. Fontos, hogy mindent mondjál amikor vele vagy. Akár a legegyszerűbb dolgokat, hogy most mit csináltok együtt, miért, melyik tárgynak mi a neve, stb. Mi úgy állunk a babához alapból, hogy mindent ért, csak még nem tud beszélni, ez az egy különbség van. És ezért gy is bánunk vele kezdettől fogva, hogy ő egy ugyanolyan értelmes emberi lény, mint mi. Emlékszik arra, amit mutatsz vagy mondasz neki. Megérti, amit mondasz neki. És amikor nagyobb, már fogod is látni, hogy tényleg ez így is van. ÉS így, hogy ennek tudatában kezeled, sokkal okosabb és ügyesebb lesz, mint más babák, akiket úgy kezelnek alapból, hogy úgyis baba, aki semmit nem ért még. És erre is tudok életbeli példát írni akár, hatalmas a különbség fejlődésileg is és értelmileg is. Szóval arra biztatlak, hogy foglalkozz vele annyit, amennyit csak tudsz és játszatok együtt sokat. Youtube-on láthatod is, hogy akik sokat foglalkoznak velük, mikre képesek már alig néhány hónaposan. Érdemes rákeresned és megnézned!

Nagy gondban voltam, mikor milyen játék való a babának, mert semmi tapasztalatom nem volt korábban. Leírom, mikor mivel kezdett el játszani, hogy lásd, értelmetlen a születése előtt mindent megvenni, mert sok idő mire fog vele foglalkozni. Szinte bármelyik játék nagyon jó, ami babáknak való, mert mindegyikkel mást fog tudni megtanulni.
Fontos, minden amit adsz neki, babáknak való legyen, mert azok nem tartalmaznak lenyelhető részeket, éles széleket, kifejezetten biztonságosak a számára, mást ne adj neki!!! És ha játszik, lehetőleg figyeld, ne hagyd magára!

Sok játékot úgy jelölnek, hogy 0 hónapos kortól adható. De eleinte ilyen pici korában még csak maximum nézni fogja.

- Játszószőnyeg: ezek általában kör alakú kb 1 méter átmérőjű plüss szőnyegek, amin van 2 játékív lelógó játékokkal. Ehelyett vannak játszóhidak, állványok is, ugyanolyan jók. Először mi 1 hónaposan raktuk be a szőnyegre, akkor még csak nézte a lelógó játékokat. Igazán másfél hónapos kortól kezdte a kezével csapkodni őket és mosolyott a játékokra. Fontos, hogy el tudja érni a rajta levő játékokat és a legjobb ha lábbal rughatóak is vannak rajta és kézzel elérhetők is. Aztán 2-3 hónaposan kezdte megfogni a játékokat rajta. 

A legjobb, ha olyan játszószőnyeget nézel neki, aminek a szőnyeg része is érdekes számára, tele van színes figurákkal és kilógó kis játékokkal, mert így hason is szeret majd lenni. Fontos, hogy sok időt töltsön naponta hason is, mert így fogja megtanulni egyre jobban emelni a fejét, majd a törzsét is és négykézláb állni azután mászni.
Nem fogja szeretni ha hasra teszed, de ha lekötik játékok akkor szívesen lesz hason egy idő után. 

- Babahinta: mi ezt altatásra használtuk, amikor már semmivel nem tudtuk elaltatni. Ebbe elég hamar elaludt mindig. Elemes volt a hinta és 0 hónapos kortól való volt nekünk. Minél nagyobb teherbírásút vesztek, ha vesztek, annál több ideig tudjátok használni. Akár születéstől tényleg lehet használni, mert az ülés benne dönthető, állítható a megfelelő korához.

- Kiságyra tehető csörgő színes játékok. 
Akár nagy műanyag csiptetővel, vagy odakötözve, de nagyon szerette fiam mindegyiket. Volt egy műanyag hosszabb lánc, amit a kiságy rácsaihoz kellett rögzíteni és forgatni lehetett rajta az állatokat. Az volt az egyik kedvence, nagyon hamar megtanulta forgatni a kis kezével. 
Vagy van a baba zongora, aminek a billentyűi plüssből vannak és azokat rugdoshatja ütögetheti kézzel. Ezt is szeretni fogja, amikor sikerül megrugnia, megütnie és elkezd zenélni egy dallamot cserébe. Rengeteg játék van, amiket kiságyra lehet rögzíteni, ezeket tudod utána babakocsira is vagy hordozóra tenni ha mentek sétálni vagy utazni.
Ezeket is már 2 hónapos korától tudja fokozatosan használni és ösztönzi is hogy használja őket, mert mind hangot ad ki, ha hozzájuk ér.

- Altató fény vagy kivetítő a kiságyra. Ezt is a rácsokhoz lehet rögzíteni és nappal játékcenter, este pedig altató fény zenével. De van olyan is, ami csak játékcenter és kiságyra való. Ezekkel a fajta játékokkal később, 4-6 hónaposan fog kezdeni tudni játszani, mert itt már finomabb kézügyességre lesz szüksége pl. elhúzni rajta dolgokat, gombot benyomni, kisajtót kinyitni, csupa mozgatható dolog van ezeken. De az altató fény már születéstől segíthet neki, hogy elaludjon, mert lágy megnyugtató altató zenéket játszik, fiam mai napig ezzel alszik el, nagyon szereti.

- Kiságyra forgó zenélő játék. Ezt is nagyon szerette először nézni, aztán 2-3 hónapos korától próbálta elérni és megfogni. Forognak a rajta lógó állatok és közben zenél, van elemes és felhúzós változat és vannak a drágábbak amik projektorosak és kivetítenek mozgó rajzokat a plafonra miközben működnek.
A zenélő része és a projektoros kivetítés miatt ezt is már születéstől tudjátok használni.

- Csörgők, rágókák: Kb. 3 hónapos kortól tudta őket fogni és csörögni velük, szájba venni. Arra figyelj, hogy könnyű legyen a játék, ha magára ejti ne sértse meg a fejét, arcát. És ne tudjon róla semmi alkatrészt leszedni. Aztán amikor fogzik, akkor is hasznosak, mert akkor meg rágcsálja őket, dörzsöli vele az ínyét. 

- Zenélő elemes játékok. Ezeket 5-6 hónapos korától nyomogatja. Számokat és ABC-t, gyerekdalokat tanítanak, így 3 éves koráig jók, nagyon hasznosak és szórakoztatóak. Ezek általában drágább játékok, főleg ha márkásakat nézel neki, én a vaterán szereztem be ezeket. Negyed áron meg tudtam így venni és nagy kedvencei. 5 hónaposan már forgatta a kis ujjaival pl. a fisher price Cd lejátszó játékát, ami az állatokat tanítja meg, 6 hónapos kortól pedig a beszélő plüss kutyával és a szerszámpaddal játszik, azóta is ezek a kedvencei. De majd meglátod, hogy minden ilyen játék más dolgot tanít meg és az összes gyerek még 5 évesen is imádja ezeket a játékokat.


- Plüss állatok. Ha veszel neki, mindegy hogy milyen, csak arra figyel hogy a szeme, az orra ne olyan legyen amit le tud szedni és lenyelni, a legjobb az oda varrott textil szem. Szóval mielőtt a kiságyba raksz plüsst, vizsgáld meg alaposan, hogy biztonságos legyen számára. Ezekkel alszik fiam és már 4 hónaposan ölelte alváskor, azóta is így alszik, hogy az egyiket öleli mindig.

- Átalakítható játszóállvány. Vannak olyan állványok, amiket először át lehet állítani játszóhídként. Ha már ülni tud, akkor olyan pozícióba lehet állítani, hogy ülve elérje. Aztán ha már feláll, asztallá lehet alakítani és akkor állva tud vele játszani. Nekünk ez az egyik legkedveltebb játék, egyik felén dallamokat játszik a gombok megnyomásával, a másik oldalán meg a kézügyességet tudja gyakorolni és formabeillesztő is van rajta. Nekünk a Chicco márkájú van.

Amikor már elkezd forogni, kúszni, mászni, ne hagyd magára soha, mert bármit magára ránthat és már a fél szobát átvághatja. Tele van a lakás veszélyes dolgokkal és ilyenkor már szeretik a terítőt lerántani, vagy a függönyt, vagy bármit amit elérnek!


Viszont amint mászni kezd, újabb dolgokkal is tud már játszani. Pl. találtam szintén vaterán olyan baba játékot, ami egy nagy kapu, van rajta lámpa, csengő, ablak, posta láda, mindenféle, amit ki tud nyitni vagy megnyomni és zenél, illetve tanuló módba is lehet kapcsolni, akkor pedig tanítja abc-re, számolásra, dalokra. Sajnos itthon nem gyártják még, ez német nyelvű, de mióta mászik, 6-7 hónapos kora óta nagy kedvence, ezzel 8 hónaposan fel is tudott állni mert bele tud kapaszkodni. Szóval mászó babáknak ez szuper játék.


Viszont vannak játékok amik mászásra ösztönzik a kicsit, mászik vagy gurul a játék arra ösztönözve hogy kövesse. Ezeknek nem sok értelmét látom, mert gondol egyet, és onnantól kezdve első alkalommal is a lakást körbe mássza. Szóval a mászás jön egyik pillanatról a másikra és ha kell ha nem onnantól kezdve megy ő magától. Olyan mint a felállás, megcsinálja első alkalommal azután pedig állandóan állni fog mindenhol. De ilyen még a megfordulás is vagy az ülés, mikor már magától felül.

Kezdettől fogva rakj le a földre egy pokrócot, takarót, vagy plédet és rá a babát. Már 1-1,5 hónapos kortól leteheted, mert a kemény felületen fog megtanulni minden mozgást könnyen és hamar. A legjobb ha hason is van és háton is. Ha naponta így leteszed akár a játszóív alá, vagy plédre, akkor nagyon ügyesen szépen lassan meg fog tanulni fordulni egyik oldaláról a másikra, felemelni a fejét, később kúszni, mászni, négykézláb állni...
Szóval sokat teszel ezzel a mozgásfejlődéséért, ha hagyod hogy nagy tere legyen rá és gyakorolhassa amiket már tud, vagy próbálgathassa mikre képes. Arra az egyre figyelj, nehogy hideg legyen a föld közelében vagy huzat, hogy meg ne fázzon! És ha már mászik vagy forog, akkor már ne hagyd egyedül, mert bármikor bárhova el tud már így jutni. Nehogy valamit magára rántson vagy olyan dolgot érjen el, amit nem kéne.

- Amik egyszerűbb dolgok, de legalább annyira érdekesek neki:
Ásványvizes palack vízzel de jól lezárva. Ezzel bármeddig eljátszik, tetszik neki a folyadék ami benne van és a pattogó hang, ahogy benyomogatja az üveget vagy ahogy gurul. 7 hónapos kora óta akárhol meglát egy palackot, követeli hogy adjuk oda neki.
Ugyanilyen egyszerű és jó a golyó, ami elég nagy hogy ne nyelhesse le, de megtudja fogni. Tetszeni fog neki, főleg ha átlátszó és van benne valami ami mozog ha rázza. De ahogy gurul amikor elejti, követni fogja és ellesz ezzel is.

- A klasszikus baba játékok. Babakönyv ami puha és lapozhatja. Már 3 hónaposan elnézegette, 4-5 hónaposan már maga lapozta. Vagy babakocka, aminek minden oldalán van egy játék vagy egy színes ábra. Ezt is szívesen elnézegeti és forgatja.

- Felfújható vagy fürdéskor használható játékok. Kezdetben elég az egyszerűbb, 4-5 hónapos korától szorongathatja, rágcsálhatja fürdés közben.

- Fa játékok. Ezek nagyon kreatív fejlesztő játékok kezdve az építőkockáknál vagy a golyóvezetőnél, fa vonat készletnél. A Fakopács nevű helyen minden játékot be tudsz szerezni és nagyon szeretnek ezekkel játszani, a fiam is imádja, bármit kap onnan.

Később a formabedobó játék, az egymásra építős játék, a karika torony. Ezekkel később fog csak játszani(nekem 10-11 hónaposan kezdett ezekkel játszani igazán), de már korábban megveheted és megmutathatod neki, hogyan kell, érdekelni fogja.


Játékokat, hintákat itt tudsz nézni:


Olcsóbban tudsz venni nagyobb hipermarketekben is játékokat, amik kevésbé márkásak vagy ismertek, de ugyanúgy jók.
Vagy a Vaterán akár a legmárkásabb játékokat is meg tudod venni nagyon alacsony áron (akár harmad/negyed áron).



Mikor mit csinált először a fiam


Egy táblázatban vezetem, mikor csinált először 1-1 dolgot, amit addig nem tudott. Minden baba más ütemben fejlődik és minden egyes babának más a mozgásfejlődésének tempója. Lehet, hogy a fiam átlagos tempóban, lehet hogy kicsit gyorsabban fejlődik, egyes dolgokban lassabban, mindenesetre ne vedd túlságosan komolyan, mert a te babád vagy gyorsabban vagy lassabban fog csinálni egyes dolgokat a táblázathoz képest. Ezt inkább csak arra tudod használni, hogy kb-ra tudd mikortól várhatsz 1-1 új dolgot és mi lesz a következő, amit fog csinálni.


Kiegészítés 1 éves korra: 1 éves korától egyre inkább kifejezi az akaratát és egyre nehezebb vele bírni vagy rávenni, hogy egyszerű dolgokban segítsen/nyugton maradjon. Pl. a pelenkázás és öltöztetés nagyon nehéz, ezeket utálja és nem hagyja és egyre több másban is érvényre juttatja az akaratát. Nehéz úgy megoldani ilyen helyzeteket, hogy ne törjük meg a személyiségét és ne korlátozzuk le túlságosan vagy tiltsunk állandóan mindent. Mert ugye a tapasztalatai és felfedezései révén tanul bele ebbe a világba, az életbe, a környezetbe és mi csak figyeljük hogy ezt biztonsággal tegye és ne tegyen kárt közben magában.
A legcélszerűbb a lakást úgy átalakítani, hogy amikor kúszni kezd, már ne tudjon magának ártani (konnektorok bedugaszolása, sarkok védése sarokvédővel, alsó polcok kiürítése, veszélyes anyagok, vegyszerek, mosószerek, gyógyszerek elzárása magasra vagy szekrénybe, stb.) és olyan szabad tere lehessen, hogy nyugodtan mehessen és pakolhasson kedvére olyan dolgokat amiket nem tud tönkre tenni vagy nem ártathat neki.
Persze ettől még szem előtt kell hogy legyen, mert mindig tud olyan meglepit okozni, amire te előre nem is gondolnál hogy érdekelni fogja vagy veszélyes lehet számára. 
A lényeg hogy legyen elég tere mindenhez, lehetőleg legkevesebbet korlátozd őt vagy lehető legkevesebb tiltás legyen, mert ő így fedezi fel a világot, a kíváncsisága és minden kipróbálása által. Ha ezt nem tudod megtenni, akkor marad a járóka.
Az akaratossággal most gondban vagyunk, de mivel önálló kis emberke saját gondolattal és akarattal, megpróbáljuk ezt figyelembe venni és tiszteletben tartani normális határokon belül és próbáljuk megérteni, mit miért csinál és finoman terelni.

Amit viszont megfigyeltünk, hogy néha mivel dolgokban fejlettebb, ezért alapvetőnek gondoljuk hogy akkor számunkra magától értetődő dolgokat neki is úgy kéne csinálnia ahogyan azt logikusnak gondolnánk. Magyarul többet várunk el néha akaratlanul, mint amire még képes vagy érett, mert más dolgokban viszont abszolút fejlettebb és akkor már feltételezzük, hogy másban is. De nem. Van amihez érnie kell még és nem szabad erőltetni ha nem csinálja vagy elvárni mint alapvető logikus cselekedet. Idővel majd megérti, ha még nem. 

Ez a kor, az 1 éves kor utáni újabb kihívásokat és problémákat jelent, amint előrébb jutottunk ebben és a jó útra való terelésben, már írom is, hogy milyen megoldás lett végül ami bevált.




Amit először csinált Amikor csinálta Mennyi idős volt akkor
Nézelődik a szobában mindent 2010-10-01 1-2 órás
Emelte a fejét 2010-10-02 1 napos
Mosolygott 2010-10-02 1 napos
Grimaszol és kimutatja amit gondol, reagál dolgokra 2010-10-12 11 napos
Visszamosolygott másra és rámosolyog emberekre 2010-10-25 3 hetes
Követ a tekintetével 2010-10-25 3 hetes
Felismer minket és kiefej érzelmet 2010-10-25 3 hetes
változtatja a helyét az ágyban 2010-10-28 4 hetes
Hangot adott ki, egyszerűeket, magánhangzókat 2010-10-31 4 hetes
Elkezdi használni a kezét 2010-11-03 1 hónapos
Sikítgat 2010-11-16 másfél hónapos
utánozza az arckifejezésünket 2010-11-19 másfél hónapos
Babanyelven dumált 2010-11-24 másfél hónapos
Csapkodta a játékokat 2010-12-02 2 hónapos
Rugdosta a játékokat 2010-12-02 2 hónapos
Elkezdett fogni a kezével 2010-12-02 2 hónapos
Oldalára fordul először 2010-12-03 2 hónapos
Felkönyököl és nagyon magasra emeli a fejét, törzsét 2010-12-03 2 hónapos
egyedül eljátszik 2010-12-04 2 hónapos
Kezét a szájába tette, csócsálja és a tárgyakat is, nyáladzik 2010-12-04 2 hónapos
felsikolt örömében, félig nevet 2010-12-06 2 hónapos
szeret fürdeni és egyre jobban tetszik neki 2010-12-09 2 hónapos
lábát emelgeti és közben fogja a térdeit, kapaszkodik bele 2010-12-16 2 és fél hónapos
próbálkozik a kúszással és az ágy végégig elvergődik 2010-12-16 2 és fél hónapos
A környezetét figyelte 2010-12-16 2 és fél hónapos
hasról félig átfordul 2010-12-16 2 és fél hónapos
napi 5x eszik már csak de akkor sokat 2010-12-19 2 és fél hónapos
tudatosan tárgyakat rágcsál, a szájához emeli őket és ott tartja 2010-12-19 2 és fél hónapos
Midkét kezét fogta és a szájába tette 2010-12-23 2 és fél hónapos
cumisüveget irányítja és segítséggel de tartja 2010-12-23 2 és fél hónapos
nyúl az odatartott dolgok után 2010-12-23 2 és fél hónapos
tisztán ejt már sok hangot mintha szavakat mondana 2010-12-25 2 és fél hónapos
nyállal játszik miközben dumál 2010-12-28 3 hónapos
nevet 2011-01-10 3 hónapos
direkt oldalra fordul és úgy nézelődik hason és háton 2011-01-11 3 hónapos
hasról hátra fordul 2011-01-12 3 hónapos
nézi a kezét, lábát 2011-01-14 3 és fél hónapos
egyik kezéből a másikba pakol 2011-01-16 3 és fél hónapos
felvesz tárgyakat a földről és tartja 2011-01-16 3 és fél hónapos
már amit csak lát, nyúl érte 2011-01-16 3 és fél hónapos
segítséggel felakar ülni, előre dől direkt 2011-01-16 3 és fél hónapos
először bírja ki 12 órát kaja nélkül este 2011-01-30 4 hónapos
először hallgat a nevére és odanéz hívásra 2011-02-08 4 hónapos
tudatosan utánoz: anyu köhögését, cuppogását
2011-02-12
4 hónapos
felismeri a kajás tálat és már nyitja a száját
pedig a kaját még nem látta
2011-02-12 4 hónapos
amit kezébe vesz, megnézegeti aztán a szájába veszi 2011-02-12 4 hónapos
már más hangokon is visít, sikít, nyekereg
jókedvből, mintha énekelne
2011-02-13 4 hónapos
elhajít dolgokat, cumit a babakocsiból ívben kidobta a szobában 2011-02-20 4 és fél hónapos
visszafordul hátról hasra 2011-02-20 4 és fél hónapos
forog végig a szobán 2011-02-24 4 és fél hónapos
először mászik el valamiért hason kúszva 2011-02-24 4 és fél hónapos
elkezd sírni amikor apja kimegy a szobából vagy otthagyja 2011-02-25 4 és fél hónapos
2 játékot tart 2 kezében és összecsapja, egymásba teszi őket 2011-02-23 4 és fél hónapos
hisztizik ha elveszik tőle a játékát 2011-02-28 5 hónapos
magától alszik el, hanyatt hagyjuk és hasra fordul mikor álmos lesz 2011-03-06 5 hónapos
kibújt alul az egyik metszőfoga 2011-03-06 5 hónapos
hason fekvésből elkezdte magát kinyomni fekvő támasz pózba 2011-03-09 5 hónapos
a kis darabokat nem lökte ki hanem elrágta 2011-03-15 5 és fél hónapos
a második foga is kibújt alul a másik metszőfog 2011-03-21 5 és fél hónapos
a lábfejét a kezébe vette és bekapta a szájába 2011-03-21 5 és fél hónapos
a fél szobát átkúszta, forogta 2011-03-21 5 és fél hónapos
teljesen kinyomta magát fekvő támasz pózba 2011-03-24 5 és fél hónapos
a fenekét felnyomva támaszkodik 2011-03-24 5 és fél hónapos
magától megül egy kis ideig, nem dől el csak egy idő után 2011-04-01 6 hónapos
kinyomja magát és hátrafele tolja magát :D 2011-04-02 6 hónapos
4 kézláb próbál mászni kezdeni, kinyomja
magát 4 kézláb állásba és úgy elvan, billeg előre hátra így és hátrafele kúszik
2011-04-10 6 hónapos
cumit megkeresi, megfogja és szájába teszi 1edül 2011-04-10 6 hónapos
percekig, sokáig segítség nélkül is ül 2011-04-13 6 hónapos
apjára nézett és kimondta szépen hogy baba aztán apa 2011-04-19 6 és fél hónapos
már előrefele is megy 1-2 lépést 4 kézláb, ha egy tárgyat el akar érni 2011-05-01 7 hónapos
majdnem ül 4 kézláb álásból visszaül a lábára 2011-05-01 7 hónapos
4 kézláb állásból a lábát kinyújtva, innen fog majd felállni, hídban áll 2011-05-03 7 hónapos
mondja hogy bábá, áppá 2011-05-05 7 hónapos
magától ül négykézláb állásból fenékre huppan és támaszkodik 2011-05-15 7 és fél hónapos
feltérdel és térdelve áll úgy hogy valamibe támaszkodik 2011-05-16 7 és fél hónapos
magától iszik fekve cumisüvegből vizet 2011-05-16 7 és fél hónapos
minden játékon tud már játszani, a legapróbb dolgokat is tudja már mozgatni 2011-05-16 7 és fél hónapos
próbál felállni mindenféle módon, egész nap ezt gyakorolgatja. Hídban áll egésznap, a talpa a földön, kapaszkodik és feltérdel, gugol félig, stb 2011-05-19 7 és fél hónapos
csőrös pohárból iszik vizet, de én tartom neki és ülve iszik 2011-06-10 8 hónapos
Először felállt az ágyba kapaszkodva 2011-06-14 8 és fél hónapos
Kijött a 3. foga, a jobb oldali felső metsző 2011-06-26 8 és fél hónapos
feláll és a kanapéba kapaszjodva lépeget
oldalra
2011-06-30 9 hónapos
stabilan áll 2011-07-13 9 hónapos
állásból gugol fel le és végül leül lassan, nem esik el 2011-07-13 9 hónapos
a nem-et a fejrázással mutatja amikor már valamit nem kér, vagy amire kérem rázza a fejét rá, hogy nem csinálja 2011-07-13 9 hónapos
pohárból issza a vizet egész ügyesen 2011-07-13 9 hónapos
darabos kaját eszik,elrág bármit ami puhább 2011-07-01 9 hónapos
4.é foga kibújt felül a metsző mellett második fog 2011-07-19 9 és fél hónapos
5. fog júl 22. alsó harmadik, alulról metszőfog melletti szemből jobbra. 2011-07-22 9 és fél hónapos
6. fog kibújt fent a baloldali metszőfog 2011-08-02 10 hónapos
Zenére "táncol", ütemre rázza a fenekét vagy mozog le fel miközben kapaszkodik állva 2011-08-13 10 hónapos
oda akarja adni a kezében van, odahozza és nyújtja. 2011-08-13 10 hónapos
kezét fogva és kísérve sok lépést tud már sétálni 2011-08-13 10 hónapos
7. foga kibújt alul bal oldalon a metsző melletti 2011-08-15 10 és fél hónapos
integet 2011-08-21 10 és fél hónapos
a formákat a bödönből és csigaházból már nem ki, hanem bepakolja és próbálja a formákat a beleillő lukba dugni 2011-08-26 10 és fél hónapos
mondja hogy papa és mama 2011-08-26 10 és fél hónapos
amit kérek hogy mutassa meg a képen a kiskönyvben, megmutatja javarészt jól 2011-08-26 10 és fél hónapos
szinte minden szavam, kérésem, mondatom érti és csinálja amire kérem 2011-08-26 10 és fél hónapos
sikerült a kör formát beraknia a bödönbe jó helyen többször is 2011-09-05 11 hónapos
felmászik a kanapéra 2011-09-05 11 hónapos
visszainteget, ha mi integetünk neki 2011-09-05 11 hónapos
8. foga kibújt
11 hónapos
áll úgy hogy nem kapaszkodik 2011-09-22 11 és fél hónapos
1-2 lépést megtesz kapaszkodás nélkül 2011-09-22 11 és fél hónapos
fel próbál állni segítség és kapaszkodás nélkül, egyik lábán térdel, a másikon talpon állni próbál fel 2011-09-22 11 és fél hónapos